• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

RobotterTop19. 05. 2021 | Helle Friemann Nielsen

Bygning af sportsvogn skal øve tillid mellem mennesker og robotter

RobotterTop19. 05. 2021 By Helle Friemann Nielsen

Kan mennesker samarbejde med robotter om at bygge en rumraket eller sportsvogn? Det er et spørgsmål om tillid, mener forskere på Aalborg Universitet. De forsker i menneske-robot-relationer og har fundet ud af, at både for meget og for lidt tillid giver mindre effektivt arbejde fra robotkollegaen.

Projektet undersøger, hvad der skal til for at optimere samarbejde og tillid mellem mennesker og robotter, mens de sammen bygger en sportsvogn af bl.a. vævet kulfiber. Foto: AAU.

Ny forskning fra Aalborg Universitet (AAU) viser, at vi kan have både for meget og for lidt tillid til robotter. Når vi har for meget tillid, kan der opstå fejl og i værste fald fatale ulykker, som man har set med selvkørende biler, hvor føreren stolede på, at bilen klarer det hele. Hvis der er for lidt tillid, så gør mennesker det hele, og så bliver robotten overflødig. mens de undervejs undersøger samarbejdet og tilliden mellem robot og menneske.
-For at få et ideelt samarbejde er det nødvendigt, at mennesket ikke overvurderer robottens evner eller har ”overtillid” til robotten. Samtidig skal mennesket ikke mistro robotten. Begge ekstremer fører til ineffektivitet i samarbejdet og i nogle tilfælde ulykker, forklarer Matthias Rehm, der forsker i menneske-robot-interaktion på Institut for Arkitektur, Design og Medieteknologi på Aalborg Universitet.

Test af tillid
At skrue på hastigheden er en måde at manipulere med tilliden til robotterne. Derfor har forskerne blandt andet testet, hvad der sker, når man sætter en industrirobot til uventet at ændre hastighed. De satte mennesker og robotter til at samarbejde om en enkel opgave. Her kunne de måle på menneske-kollegaens hud, at der skete en stressreaktion, når robotten pludselig opførte sig uventet. Folk fortalte efter forsøget, at deres tillid til robotten faldt markant pga. den uventede robotadfærd.
Men tillid kan ændre sig over tid, og det er vigtigt at holde øje med hele processen i samarbejdet mellem robot og menneske, så robotten tilpasser sig til den måde, folk arbejder på. Det gælder både i produktioner, som for eksempel på slagterier og indenfor sundhedspleje og handel, og andre sammenhænge hvor robotteknologi vinder frem.

Internationalt samarbejde: Vil bygge en sportsvogn
Den unikke måde at arbejde med robotter på, har man også få øje på internationalt. De danske robotforskere tager erfaringerne med sig i et nyt stort internationalt projekt, Drapebot.
Her skal mennesker samarbejde med robotter om at væve med kulfibre – bl.a. til en racerbil.
Flere industrier benytter kulfibre til at producere fx biler, skibe og vinger til vindmøller. Det er et komplekst arbejde, der tager lang tid at udføre manuelt. Derfor vil det være en stor fordel for industrierne, hvis robotterne kan gøre noget af arbejdet med at opbygge de fiberarmerede produkter lag for lag.
Et vigtigt aspekt af samarbejdet er tillid fra den menneskelige medarbejder til robotterne, og det skal AAU-forskerne undersøge.
-Vi vil gerne have mennesker til at samarbejde tæt med store industrirobotter. Det er aldrig gjort før. Vi har kun arbejdet med mindre robotter, hvor det værste, der kunne ske var, at man fik et blåt mærke, hvis noget gik galt. Men en stor industrirobot kan potentielt slå folk i gulvet. Her bliver tillid det lige efter sikkerhed. Arbejderne på fx en bilfabrik skal kunne stole på, at robotkollegaen gør det, den er sat til. Og vil de det? Det håber vi at finde ud af, fortæller Matthias Rehm.
Forskernes tillidsmålinger kommer til pege på, om det i det hele taget vil virke at lade arbejdere samarbejde tæt med større robotter som i industrier som i bilindustrien, vindmølleindustrien og i skibsbygning.

Læs mere om projektet her.

Projektet har modtaget støtte fra Den Europæiske Unions Horizon 2020-forsknings- og innovationsprogram.

Skrevet i: Robotter, Top

Seneste nyt fra redaktionen

H.M. Kongen åbner stor rumkonference med et lille brag

BranchenytMesser og møderTop01. 09. 2026

Hvordan kan vi blive bedre til at udforske rummet for forretningsmuligheder? Det er temaet på konferencen ”Space for Inspiration”, som Forsknings-, Uddannelses- og Digitaliseringsministeriet i år er vært for sammen med den europæiske rumfartsorganisation ESA. Hans Majestæt Kong Frederik 10.

AI-agenter lukker kapacitetsgabet i industrien

AktueltAutomatiseringBranchenyt01. 09. 2026

41 procent af arbejdstiden i industrien går tabt til manuelle rutineopgaver. Det viser en ny global undersøgelse fra IFS, som peger på, at et stigende antal virksomheder ser AI-agenter som en løsning på det voksende kapacitetsgab. Når der er mangel på kvalificerede medarbejdere, er det dobbelt

Hackathon viste fremtidens droneløsninger

AktueltBranchenytMesser og møder01. 09. 2026

Odense styrkede sin position som nationalt centrum for droneinnovation, da Forsvarets Dronecenter (FDC) den 26.-27. august afholdt et større hackathon på HCA Airport og samlede virksomheder og forskere til udvikling af fremtidens droneløsninger. Arrangementet havde ca. 80 deltagere. Under

Teradyne Robotics A/S anlægger sag mod kinesisk robotkonkurrent ved europæisk patentdomstol

NavnenytRobotter01. 09. 2026

Teradyne Robotics A/S - som består af robotvirksomhederne Universal Robots og Mobile Industrial Robots (MiR) og er et datterselskab til Teradyne, Inc. - har anlagt en patentkrænkelsessag ved Den Fælles Patentdomstol (UPC) i København mod et tysk datterselskab af det kinesiske robotselskab

Hoyer VMS Group strømliner ledelsen og sætter en ny kurs for fremtiden

NavnenytOffshore og marine01. 09. 2026

Hoyer VMS Group har strømlinet ledelsen som et skridt mod en ny strategi; bare ni måneder efter fusionen mellem Hoyer og VMS Group. I samme forbindelse har koncernen indgået en aftale med Deputy CEO Kim Bengtsen om, at han fratræder sin stilling. Kim Bengtsen ønsker at forfølge nye udfordringer uden

Ny analyse: SMV’ernes vigtigste eksportmarked er under pres

Branchenyt01. 09. 2026

Tyskland er de små og mellemstore virksomheders klart største eksportmarked, men SMV’ernes eksport til landet er faldet de seneste to år. Samtidig er antallet af unge, der lærer tysk på højt niveau, mere end halveret. Det viser en ny analyse fra SMVdanmark. Erhvervsorganisationen efterspørger ny

Tonsvis af medicinrester udledes til havmiljøet – renseanlæg mangler teknologien til at fjerne dem

TopVand og spildevand27. 08. 2026

Ny analyse fra Tænketanken Hav viser, at der årligt udledes tonsvis af bl.a. antidepressiv medicin, smertestillende medicin og antibiotika til vores havmiljø, fordi danske renseanlæg ikke har teknologien installeret til at fjerne dem. Stofferne kan have stor skadelig effekt på dyrene i havet. Derfor

Ny hospitalsrobot tager imod patienter og viser dem vej

AktueltRobotter27. 08. 2026

Efter tre års udvikling har et dansk-tysk forskerhold bygget og testet tre robotprototyper på hospitaler i Danmark og Tyskland. Den humanoide robot HuGo kan blandt andet tage imod patienter, tale med dem og følge dem hen til deres destination. SDU har været leder på projektet. Når patienter

Teknologisk Institut skal drive autorisationer af klimaskadelige kølemidler

AktueltBranchenytMaskiner og anlægNavnenyt27. 08. 2026

Miljøstyrelsen har tildelt Teknologisk Institut opgaven med at drive en ny digitaliseret udgave af den lovpligtige ordning for autorisation af fagfolk og virksomheder, der arbejder med klimaskadelige kølemidler i køleanlæg, biler og højspændingsudstyr. Fra 1. januar 2027 skal danske

Nye tal: SMV’ernes tro på fremtiden på højeste niveau i to år

Branchenyt27. 08. 2026

Optimismen er på vej tilbage blandt de små og mellemstore virksomheder. SMV'ernes erhvervstillid er steget til det højeste niveau i to år og nærmer sig igen det historiske gennemsnit efter en længere periode med lavere tillid. Det viser SMVdanmarks seneste konjunkturbarometer. August bød på

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • H.M. Kongen åbner stor rumkonference med et lille brag

    01.09.2026

  • AI-agenter lukker kapacitetsgabet i industrien

    01.09.2026

  • Hackathon viste fremtidens droneløsninger

    01.09.2026

  • Teradyne Robotics A/S anlægger sag mod kinesisk robotkonkurrent ved europæisk patentdomstol

    01.09.2026

  • Hoyer VMS Group strømliner ledelsen og sætter en ny kurs for fremtiden

    01.09.2026

  • Ny analyse: SMV’ernes vigtigste eksportmarked er under pres

    01.09.2026

  • Tonsvis af medicinrester udledes til havmiljøet – renseanlæg mangler teknologien til at fjerne dem

    27.08.2026

  • Ny hospitalsrobot tager imod patienter og viser dem vej

    27.08.2026

  • Teknologisk Institut skal drive autorisationer af klimaskadelige kølemidler

    27.08.2026

  • Nye tal: SMV’ernes tro på fremtiden på højeste niveau i to år

    27.08.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}