• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

RobotterTop19. 05. 2021 | Helle Friemann Nielsen

Bygning af sportsvogn skal øve tillid mellem mennesker og robotter

RobotterTop19. 05. 2021 By Helle Friemann Nielsen

Kan mennesker samarbejde med robotter om at bygge en rumraket eller sportsvogn? Det er et spørgsmål om tillid, mener forskere på Aalborg Universitet. De forsker i menneske-robot-relationer og har fundet ud af, at både for meget og for lidt tillid giver mindre effektivt arbejde fra robotkollegaen.

Projektet undersøger, hvad der skal til for at optimere samarbejde og tillid mellem mennesker og robotter, mens de sammen bygger en sportsvogn af bl.a. vævet kulfiber. Foto: AAU.

Ny forskning fra Aalborg Universitet (AAU) viser, at vi kan have både for meget og for lidt tillid til robotter. Når vi har for meget tillid, kan der opstå fejl og i værste fald fatale ulykker, som man har set med selvkørende biler, hvor føreren stolede på, at bilen klarer det hele. Hvis der er for lidt tillid, så gør mennesker det hele, og så bliver robotten overflødig. mens de undervejs undersøger samarbejdet og tilliden mellem robot og menneske.
-For at få et ideelt samarbejde er det nødvendigt, at mennesket ikke overvurderer robottens evner eller har ”overtillid” til robotten. Samtidig skal mennesket ikke mistro robotten. Begge ekstremer fører til ineffektivitet i samarbejdet og i nogle tilfælde ulykker, forklarer Matthias Rehm, der forsker i menneske-robot-interaktion på Institut for Arkitektur, Design og Medieteknologi på Aalborg Universitet.

Test af tillid
At skrue på hastigheden er en måde at manipulere med tilliden til robotterne. Derfor har forskerne blandt andet testet, hvad der sker, når man sætter en industrirobot til uventet at ændre hastighed. De satte mennesker og robotter til at samarbejde om en enkel opgave. Her kunne de måle på menneske-kollegaens hud, at der skete en stressreaktion, når robotten pludselig opførte sig uventet. Folk fortalte efter forsøget, at deres tillid til robotten faldt markant pga. den uventede robotadfærd.
Men tillid kan ændre sig over tid, og det er vigtigt at holde øje med hele processen i samarbejdet mellem robot og menneske, så robotten tilpasser sig til den måde, folk arbejder på. Det gælder både i produktioner, som for eksempel på slagterier og indenfor sundhedspleje og handel, og andre sammenhænge hvor robotteknologi vinder frem.

Internationalt samarbejde: Vil bygge en sportsvogn
Den unikke måde at arbejde med robotter på, har man også få øje på internationalt. De danske robotforskere tager erfaringerne med sig i et nyt stort internationalt projekt, Drapebot.
Her skal mennesker samarbejde med robotter om at væve med kulfibre – bl.a. til en racerbil.
Flere industrier benytter kulfibre til at producere fx biler, skibe og vinger til vindmøller. Det er et komplekst arbejde, der tager lang tid at udføre manuelt. Derfor vil det være en stor fordel for industrierne, hvis robotterne kan gøre noget af arbejdet med at opbygge de fiberarmerede produkter lag for lag.
Et vigtigt aspekt af samarbejdet er tillid fra den menneskelige medarbejder til robotterne, og det skal AAU-forskerne undersøge.
-Vi vil gerne have mennesker til at samarbejde tæt med store industrirobotter. Det er aldrig gjort før. Vi har kun arbejdet med mindre robotter, hvor det værste, der kunne ske var, at man fik et blåt mærke, hvis noget gik galt. Men en stor industrirobot kan potentielt slå folk i gulvet. Her bliver tillid det lige efter sikkerhed. Arbejderne på fx en bilfabrik skal kunne stole på, at robotkollegaen gør det, den er sat til. Og vil de det? Det håber vi at finde ud af, fortæller Matthias Rehm.
Forskernes tillidsmålinger kommer til pege på, om det i det hele taget vil virke at lade arbejdere samarbejde tæt med større robotter som i industrier som i bilindustrien, vindmølleindustrien og i skibsbygning.

Læs mere om projektet her.

Projektet har modtaget støtte fra Den Europæiske Unions Horizon 2020-forsknings- og innovationsprogram.

Skrevet i: Robotter, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Fagmessen for sensorteknologi og måleteknik samler branchen

AutomatiseringMesser og møderProcesteknologiTop04. 06. 2026

Fagmessen Sensor+Test 2026, der afholdes i Nürnberg fra den 9. til den 11. juni 2026, samler tusindvis af specialister og virksomheder med fokus på innovation, digitalisering og fremtidens sensor- og måleteknologier Sensor+Test 2026 har gennem en årrække positioneret sig som den internationale

DI bakker op om EU’s pakke for teknologisk suverænitet

AktueltBranchenyt04. 06. 2026

EU-Kommissionen har præsenteret en samlet pakke for teknologisk suverænitet med fokus på at opbygge kapacitet inden for cloud, AI og chips i Europa. Dansk Industri bakker op om ambitionen og understreger, at det nu handler om at omsætte ambitionerne til konkrete investeringer og bedre rammevilkår

HCA Airport – en central drone- og erhvervshub

AktueltNavnenyt04. 06. 2026

HCA Airports accelererer omstillingen; droner og erhverv voksede markant i 2025. Og 2025-regnskabet viser fremgang i både omsætning og primære forretningsområder og underbygger den fynske lufthavnes strategiske ambition om at være Europas førende dronehub. Den positive udvikling for HCA Airport

Beredskabsparadoksen – derfor er en falsk følelse af cybersikkerhed ødelæggende

Branchenyt04. 06. 2026

At forberede sig, inden krisen er en realitet, er afgørende for alle former for resiliens. Inden for cybersikkerhed er det en tankegang, der længe har ligget til grund for investeringer, strategi og samtaler i bestyrelseslokalet. Mange virksomheder og organisationer angiver, at de føler sig klar til

Fleksibel familie af planetgear – usædvanligt støjsvag og ekstremt robust

Maskiner og anlæg04. 06. 2026

Fleksibilitet, effekttæthed og pris er tre afgørende krav drevkomponenter. Disse krav var også i fokus under udviklingen af GPT-planetgearfamilien fra Faulhaber. Gearhovederne i den nye GPT-gearfamilie fra Faulhaber kan fleksibelt kombineres med forskellige motorer fra standardsortimentet,

AI-løsning øger sikkerheden og mindsker ressourcespild i solcelleparker

AutomatiseringEnergi og miljø04. 06. 2026

Hikvision har udviklet en ny lagdelt sikringsmodel, der kombinerer fiberoptisk detektion med intelligente kameraer. Løsningen gør det lettere og mere effektivt at sikre solcelleparker. Med de solrige måneders indtog producerer solcelleparker grøn energi til de danske hjem. I dag er der over 100

Ny dansk topmoderne fabrik skal styrke kvaliteten af fødevarer

AutomatiseringNavnenytProcesteknologiRobotterTop01. 06. 2026

Dansk teknologi spiller en afgørende rolle i den globale fødevarekvalitet: Omkring 80 procent af al mælk og korn i verden analyseres i dag med løsninger fra FOSS. Torsdag den 28. maj åbnede det familieejede selskab sin nye fabrik, FOSS Production & Logistics, der fremover skal producere de

Samarbejde vil revolutionere genanvendelse af nylon fra tekstiler

AktueltInnovationNavnenyt01. 06. 2026

Michelin og deeptech-selskabet Syntetica går nu sammen for at accelerere brugen af en ny teknologi, der gør det muligt at genanvende nylonfibre fra tøj og andre tekstiler. I dag bliver mindre end én pct. verdens tekstiler genanvendt. Tekstilindustrien står over for en enorm miljø- og

Danmarks nye havforskningsskib

AktueltOffshore og marineVand og spildevand01. 06. 2026

Danmark får i 2027 et nyt havforskningsskib: Dana V. Skibet skal operere i Arktis, hvor det er designet til at bevæge sig støjsvagt gennem isfyldte have. Det giver optimale betingelser for marin og maritim forskning og uddannelse i verdensklasse. Ejerskabet af Dana V er hos DTU. Når

Ny cloudløsning skal styrke digital suverænitet i Europa

Automatisering01. 06. 2026

Tata Consultancy Services (TCS) lancerer en ny cloudløsning, som skal hjælpe europæiske virksomheder med at styrke datasikkerhed, digital selvstændighed og suverænitet Tata Consultancy Services (TCS), en global frontløber inden for IT-tjenester, rådgivning og forretningsløsninger, udvider sin

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Fagmessen for sensorteknologi og måleteknik samler branchen

    04.06.2026

  • DI bakker op om EU’s pakke for teknologisk suverænitet

    04.06.2026

  • HCA Airport – en central drone- og erhvervshub

    04.06.2026

  • Beredskabsparadoksen – derfor er en falsk følelse af cybersikkerhed ødelæggende

    04.06.2026

  • Fleksibel familie af planetgear – usædvanligt støjsvag og ekstremt robust

    04.06.2026

  • AI-løsning øger sikkerheden og mindsker ressourcespild i solcelleparker

    04.06.2026

  • Ny dansk topmoderne fabrik skal styrke kvaliteten af fødevarer

    01.06.2026

  • Samarbejde vil revolutionere genanvendelse af nylon fra tekstiler

    01.06.2026

  • Danmarks nye havforskningsskib

    01.06.2026

  • Ny cloudløsning skal styrke digital suverænitet i Europa

    01.06.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik