• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AktueltRobotter13. 10. 2021 | Helle Friemann Nielsen

Boeing viser morgendagens droneteknologi i Odense

AktueltRobotter13. 10. 2021 By Helle Friemann Nielsen

Et internationalt konsortium af virksomheder – heriblandt flyproducenten Boeings dronedatterselskab Insitu – skal i midten af oktober gennemføre en livedemo af arktisk droneteknologi i luftrummet ved Odenses HCA Airport. Boeings dronespecialister er allerede rykket ind i den fynske lufthavn med tre 20-fods containere.

Her skal Insitu præsentere et nyt, højteknologisk overvågningssystem, IRSA – bestående af droner, satellitter, fly og undervandsfartøjer – til fjernovervågning af Arktis.
-Hos Insitu er vi både meget begejstret for at vende tilbage til HCA Airport og for vores samarbejde med de øvrige projektpartnere om at promovere IRSA-projektet til ArcticX21. Droner og ubemandede fly vil udgøre et afgørende lag i IRSA-projektets monitoreringssystem til det arktiske område, og vi er stolte over at vores ScanEagle- og Integrator-systemer har rækkevidden, udholdenheden og nyttelasten til at udføre den rolle. Vi er taknemmelige for den fremragende opbakning, vi har oplevet fra HCA Airport og UAS Denmark, og det er dejligt at mærke Danmarks store fokus på droneteknologi, siger Dave Funkhouser, Insitus Director of International Business Development.

En blåstempling af lufthavnen
I takt med, at Arktis får større og større geopolitisk bevågenhed, er der fra de danske myndigheder et ønske om at styrke tilstedeværelsen i og overvågningen af Arktis. Derfor afsatte Folketinget i februar 2021 1,5 milliarder kroner til at øge overvågningen området via investeringer i højteknologiske, ubemandede systemer.
Det er netop sådan et system, der vil blive præsenteret på ArcticX2021-øvelsen i oktober. Foruden Boeing omfatter IDG-konsortiet virksomheder som C-Core, Viasat og danske MDSI.
-At testcentret tiltrækker så markante virksomheder, bekræfter, at man også i udlandet har fået øjnene op for de unikke faciliteter, vi har. Det er en blåstempling af UAS Denmark Testcenters position som én af Nordens førende og har virkelig stor betydning for lufthavnen, Odense og hele det meget stærke droneteknologiske miljø, siger Peter Rahbæk Juel (S), borgmester i Odense Kommune.

-Man finder ikke andre steder i Skandinavien, hvor der er lige så gode muligheder for at prøveflyve droner i civilt luftrum. HCA Airports kombination af beliggenhed, faciliteter og knowhow er virkelig ideelle, supplerer Morten Andersen (V), borgmester i Nordfyns Kommune.
Den danske højteknologivirksomhed MDSI – som udvikler teknologi til integration af forskellige slags missionssystemer til både bemandede og ubemandede fly – er en del af IDG-konsortiet, og herfra kalder man valget af UAS Denmark Testcenter og HCA Airport for et åbenlyst et af slagsen.
-Vi har forberedt os til ArcticX2021 i over et år, og vi har hele vejen igennem haft et super og effektivt samarbejde med UAS Denmark Testcenter og de danske myndigheder. Nu glæder vi os bare til at fremvise teknologierne og IRSA-konsortiets formåen, siger Chief Operations Officer i MDSI, Christian Steinø.

Fyn er blevet hotspot for droner
Fyn har i løbet af de seneste år opbygget et stærkt økosystem inden for drone- og robotteknologi og har manifesteret sig som et af Skandinaviens førende hotspots for udvikling af nye droneteknologier.
En nylig analyse fra Erhvervshus Fyn fra september 2021 viser bl.a., at droneindustrien på Fyn er vokset med 150 procent siden 2017, og at dronemarkedet helt generelt forventer stærk vækst i de kommende år.
Her spiller UAS Denmark Testcenter en vigtig rolle i forhold til udvikling og afprøvning af nye droneteknologier.

Som et af de eneste testcentre I Europa kombinerer UAS Denmark Testcenter et godkendt BVLOS (Beyond Visual Line of Sight) luftrum, der strækker sig ud over det nordfynske hav med en hurtig godkendelsesproces og dronelaboratorier. Testcentret arbejder tæt sammen med Trafikstyrelsen, universiteter og industrien, både nationalt og internationalt.
Det 867 kvadratkilometer store luftrum inkluderer et BVLOS-testområde, der strækker sig over by, land og en offshore vandzone ud over det nordfynske hav. Området kan udnyttes til at flyve uden for syne eller foretage flyvninger inden for syne til test af droner, sensorer eller andre systemer.

Skrevet i: Aktuelt, Robotter

Seneste nyt fra redaktionen

DTU-teknologi med i ny klima-mission på Den Internationale Rumstation

Energi og miljøInnovationNavnenytTop21. 05. 2026

NASA’s CLARREO Pathfinder, der skal hente mere præcise klimadata, er opsendt til Den Internationale Rumstation ISS. Missionens succes afhænger bl.a. af navigations- og positioneringsteknologi udviklet og bygget på DTU. Med udstyr fra DTU Space om bord, blev NASA’s klimamission CLARREO

Dansk teknologi skal omdanne industriens CO2 til kalk

AktueltEnergi og miljøInnovationNavnenyt21. 05. 2026

Et nyt Grand Solutions-projekt ledet af Ikkaton, en dansk klimateknologivirksomhed, vil demonstrere en proces, der permanent binder CO2 som calciumcarbonat. Innovationsfonden støtter IKKA-TECH-projektet, som har et samlet budget på 18 mio. kr. og skal bringe teknologien frem til industriel

Kalundborg bliver knudepunkt for bioproduktion og biosolutions

AktueltBranchenytNavnenyt21. 05. 2026

Knowledge Hub Zealand og Foreningen Campus Kalundborg samles formelt under én fælles organisation, Campus Kalundborg. Sammenlægningen markerer et vigtigt skridt på vejen mod at gøre Kalundborg til internationalt knudepunkt for bioproduktion og biosolutions. Den 1. maj 2026 samledes Knowledge

Inhouse-event – Made to Move

AutomatiseringMesser og møder21. 05. 2026

Scanlox rydder gulvet og gør klar til at slippe teknologien løs i forbindelse med virksomhedens inhouse event ”Made to Move” den 28. maj i Odense. Arrangementet samler både fagpersoner, beslutningstagere og aktører fra industrien; forventningen er at runde 100 deltagere.Formatet er bygget op

Hoyer VMS Group samler maritime løsninger for skibsejere i Grækenland

Energi og miljøNavnenytOffshore og marine21. 05. 2026

Hoyer VMS Group fra Danmark har indgået en udvidet partnerskabsaftale med ADD Marine fra Grækenland. Aftalen betyder, at parterne nu kan tilbyde både service og reparation af eksempelvis skibsmotorer og turboladere samt levering af elmotorer og energioptimering. VMS Group fra Frederikshavn har

AU opruster massivt på innovation og iværksætteri – søger 52 nye forskere

InnovationNavnenyt21. 05. 2026

Aarhus Universitet skruer op for innovationsblusset. Blandt en række nye tiltag er 52 nye forsknings- og innovationsstillinger, et forskningscenter og forbedret støtte til de mange idérige forskere og studerende. Flere startups. Flere spinouts. Mere samarbejde med det etablerede erhvervsliv.Det

International robotuge i Odense – med fokus på fremtidens robotteknologi

Messer og møderRobotterTop18. 05. 2026

Der var både gående, talende, dansende og kørende robotter på programmet, da Week of Robotics løb af stablen i Odense fra den 5.-8. maj. Ugen samlede den danske og internationale robotbranche til konferencer, live-demonstrationer og netværk - alt sammen med fokus på fremtidens

Velkommen til 2050 – og velkommen til den digitale industriby

AktueltBranchenytEnergi og miljøNavnenyt18. 05. 2026

Hvordan kan danske fremstillingsvirksomheder skabe forretning i en verden, hvor ressourcer er knappe, værdikæder ændrer sig, og klimakrav skærpes? Det spørgsmål kan virksomheder og beslutningstagere nu udforske i Lillevirke. Forestil dig, at din virksomhed ikke længere kæmper mod

Ny industrialliance skal styrke nordisk konkurrenceevne

AktueltBranchenytNavnenyt18. 05. 2026

Nordic Compass – The Nordic Round Table for Industry samler en række af de største nordiske og danske industriaktører for at implementere og skalere konkrete initiativer inden for kapitalmarkeder, deep tech, forsvar og energi. Ambitionen er at styrke nordisk og europæisk konkurrenceevne og

Sick Danmark A/S fejrer 40-års jubilæum

Navnenyt18. 05. 2026

I sidste uge kunne Sick Danmark A/S fejre sit 40-års jubilæum. Siden åbningen den 13. maj 1986 har virksomheden udviklet sig fra sin spæde opstart til en af de førende sensorleverandører på det danske marked. Rejsen afspejler udviklingen i dansk industri – fra lav automatisering i 1980’erne til

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • DTU-teknologi med i ny klima-mission på Den Internationale Rumstation

    21.05.2026

  • Dansk teknologi skal omdanne industriens CO2 til kalk

    21.05.2026

  • Kalundborg bliver knudepunkt for bioproduktion og biosolutions

    21.05.2026

  • Inhouse-event – Made to Move

    21.05.2026

  • Hoyer VMS Group samler maritime løsninger for skibsejere i Grækenland

    21.05.2026

  • AU opruster massivt på innovation og iværksætteri – søger 52 nye forskere

    21.05.2026

  • International robotuge i Odense – med fokus på fremtidens robotteknologi

    18.05.2026

  • Velkommen til 2050 – og velkommen til den digitale industriby

    18.05.2026

  • Ny industrialliance skal styrke nordisk konkurrenceevne

    18.05.2026

  • Sick Danmark A/S fejrer 40-års jubilæum

    18.05.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik