• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AktueltRobotter13. 10. 2021 | Helle Friemann Nielsen

Boeing viser morgendagens droneteknologi i Odense

AktueltRobotter13. 10. 2021 By Helle Friemann Nielsen

Et internationalt konsortium af virksomheder – heriblandt flyproducenten Boeings dronedatterselskab Insitu – skal i midten af oktober gennemføre en livedemo af arktisk droneteknologi i luftrummet ved Odenses HCA Airport. Boeings dronespecialister er allerede rykket ind i den fynske lufthavn med tre 20-fods containere.

Her skal Insitu præsentere et nyt, højteknologisk overvågningssystem, IRSA – bestående af droner, satellitter, fly og undervandsfartøjer – til fjernovervågning af Arktis.
-Hos Insitu er vi både meget begejstret for at vende tilbage til HCA Airport og for vores samarbejde med de øvrige projektpartnere om at promovere IRSA-projektet til ArcticX21. Droner og ubemandede fly vil udgøre et afgørende lag i IRSA-projektets monitoreringssystem til det arktiske område, og vi er stolte over at vores ScanEagle- og Integrator-systemer har rækkevidden, udholdenheden og nyttelasten til at udføre den rolle. Vi er taknemmelige for den fremragende opbakning, vi har oplevet fra HCA Airport og UAS Denmark, og det er dejligt at mærke Danmarks store fokus på droneteknologi, siger Dave Funkhouser, Insitus Director of International Business Development.

En blåstempling af lufthavnen
I takt med, at Arktis får større og større geopolitisk bevågenhed, er der fra de danske myndigheder et ønske om at styrke tilstedeværelsen i og overvågningen af Arktis. Derfor afsatte Folketinget i februar 2021 1,5 milliarder kroner til at øge overvågningen området via investeringer i højteknologiske, ubemandede systemer.
Det er netop sådan et system, der vil blive præsenteret på ArcticX2021-øvelsen i oktober. Foruden Boeing omfatter IDG-konsortiet virksomheder som C-Core, Viasat og danske MDSI.
-At testcentret tiltrækker så markante virksomheder, bekræfter, at man også i udlandet har fået øjnene op for de unikke faciliteter, vi har. Det er en blåstempling af UAS Denmark Testcenters position som én af Nordens førende og har virkelig stor betydning for lufthavnen, Odense og hele det meget stærke droneteknologiske miljø, siger Peter Rahbæk Juel (S), borgmester i Odense Kommune.

-Man finder ikke andre steder i Skandinavien, hvor der er lige så gode muligheder for at prøveflyve droner i civilt luftrum. HCA Airports kombination af beliggenhed, faciliteter og knowhow er virkelig ideelle, supplerer Morten Andersen (V), borgmester i Nordfyns Kommune.
Den danske højteknologivirksomhed MDSI – som udvikler teknologi til integration af forskellige slags missionssystemer til både bemandede og ubemandede fly – er en del af IDG-konsortiet, og herfra kalder man valget af UAS Denmark Testcenter og HCA Airport for et åbenlyst et af slagsen.
-Vi har forberedt os til ArcticX2021 i over et år, og vi har hele vejen igennem haft et super og effektivt samarbejde med UAS Denmark Testcenter og de danske myndigheder. Nu glæder vi os bare til at fremvise teknologierne og IRSA-konsortiets formåen, siger Chief Operations Officer i MDSI, Christian Steinø.

Fyn er blevet hotspot for droner
Fyn har i løbet af de seneste år opbygget et stærkt økosystem inden for drone- og robotteknologi og har manifesteret sig som et af Skandinaviens førende hotspots for udvikling af nye droneteknologier.
En nylig analyse fra Erhvervshus Fyn fra september 2021 viser bl.a., at droneindustrien på Fyn er vokset med 150 procent siden 2017, og at dronemarkedet helt generelt forventer stærk vækst i de kommende år.
Her spiller UAS Denmark Testcenter en vigtig rolle i forhold til udvikling og afprøvning af nye droneteknologier.

Som et af de eneste testcentre I Europa kombinerer UAS Denmark Testcenter et godkendt BVLOS (Beyond Visual Line of Sight) luftrum, der strækker sig ud over det nordfynske hav med en hurtig godkendelsesproces og dronelaboratorier. Testcentret arbejder tæt sammen med Trafikstyrelsen, universiteter og industrien, både nationalt og internationalt.
Det 867 kvadratkilometer store luftrum inkluderer et BVLOS-testområde, der strækker sig over by, land og en offshore vandzone ud over det nordfynske hav. Området kan udnyttes til at flyve uden for syne eller foretage flyvninger inden for syne til test af droner, sensorer eller andre systemer.

Skrevet i: Aktuelt, Robotter

Seneste nyt fra redaktionen

Tjekliste til maskinforordningens cybersikkerhedskrav

AutomatiseringBranchenytMaskiner og anlægTop20. 08. 2026

Fra januar 2027 skærpes kravene til cybersikkerhed i maskiner. En tjekliste fra Teknologisk Institut kan afsløre, om virksomhederne er på sikker grund eller har huller, der skal lukkes. Når maskiner kobles på netværk, cloud og fjernadgang, kan et angreb eller blot en utilsigtet ændring give

Avanceret generatorsystem giver mere plads til forskning

AktueltMaskiner og anlægOffshore og marine20. 08. 2026

Når et forskningsskib skal fungere som flydende laboratorium, er plads og energieffektivitet afgørende. Derfor har VARD valgt Hoyer VMS Group til at levere seks komplette generatorsæt til det nye 164 meter lange forskningsskib ”Project named RV11000”. Fremtidens havforskning stiller ikke alene

DI: Et stærkt forsvar kræver en stærk forsvarsindustri

AktueltBranchenytMesser og møder20. 08. 2026

Danmark og Europa står i den mest alvorlige sikkerhedspolitiske situation i årtier. Derfor er der brug for et stærkere forsvar, men også for en stærkere forsvarsindustri, der kan udvikle teknologi, levere kapaciteter og understøtte Forsvaret. Det kræver et langt tættere samarbejde mellem Forsvaret

40 år med grønne visioner

Energi og miljøNavnenyt20. 08. 2026

I 40 år har Solum A/S arbejdet med at give ressourcer nyt liv. Det, der begyndte med kompostering af have- og parkaffald, er i dag blevet til en af Danmarks førende virksomheder inden for udvikling af cirkulære vækstmedier samt genanvendelse af ressourcer fra byggebranchen. I 2024 tog virksomheden

Henrik Pape bliver ny CEO i Beritech Group – ejer Bent Larsen fortsætter som COO

Navnenyt20. 08. 2026

Henrik Pape tiltræder den 1. september 2026 som CEO i Beritech Group. Koncernens ejer og stifter, Bent Larsen, fortsætter i ledelsen som COO med ansvar for drift og koncernens supply chain. Ambitionen er en tydeligere retning og et stærkere kommercielt greb om forretningen. Henrik Pape har

Villum Fonden støtter faget natur/teknologi med 30 millioner

BranchenytNavnenyt20. 08. 2026

Villum Fonden har givet 30 mio. kr. til at styrke rammerne for undervisningen i faget natur/teknologi. Dermed kan skoleelever fra 1. til 6. klasse i ni kommuner nu se frem til nyrenoverede faglokaler, opdateret udstyr og lærere med ny viden i faget natur/teknologi. Selvom faget natur/teknologi

Forskere gentænker næsten 100 år gammel energiteknologi

Energi og miljøInnovationNavnenytTop17. 08. 2026

Ved at kombinere to kendte teknologier på en ny måde har forskere fra Syddansk Universitet udviklet en komponent, der både øger effektiviteten og giver ingeniører en helt ny mulighed for at optimere termiske energisystemer. De første laboratorieresultater viser forbedringer på op til 12,3

Forsvarsindustrien samles i Herning til DALO Industry Days

AktueltMesser og møder17. 08. 2026

Skandinaviens største forsvarsindustriudstilling, DALO Industry Days, finder for første gang sted i Herning, når MCH Messecenter Herning danner ramme om messen 19.-20. august 2026. Vidensdeling, netværk og internationalt samarbejde er i centrum, når Forsvaret, Forsvarsministeriets Materiel- og

Maritimt erhvervsnetværk udvider sin tilstedeværelse på Fyn

AktueltNavnenytOffshore og marine17. 08. 2026

Det maritime erhvervsnetværk BlueTech Center udvider nu sin tilstedeværelse på Fyn med åbningen af et satellitkontor på Odense Havn. Det er et led i centerets ambition om at komme tættere på de virksomheder, der hver dag bidrager til udviklingen af det maritime erhverv på Fyn. Odense Havn

Lemvigh-Müller A/S sætter forsyningssikkerhed på dagsordenen ved DALO Industry Days

Messer og møderNavnenyt17. 08. 2026

Lemvigh-Müller A/S deltager på DALO Industry Days, hvor virksomheden præsenterer en række spændende løsninger inden for blandt andet professionelle værktøjer og sikkerhedsudstyr til Forsvaret. Den 19. og 20. august deltager Lemvigh-Müller A/S på DALO Industry Days i Herning, hvor virksomheden

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Tjekliste til maskinforordningens cybersikkerhedskrav

    20.08.2026

  • Avanceret generatorsystem giver mere plads til forskning

    20.08.2026

  • DI: Et stærkt forsvar kræver en stærk forsvarsindustri

    20.08.2026

  • 40 år med grønne visioner

    20.08.2026

  • Henrik Pape bliver ny CEO i Beritech Group – ejer Bent Larsen fortsætter som COO

    20.08.2026

  • Villum Fonden støtter faget natur/teknologi med 30 millioner

    20.08.2026

  • Forskere gentænker næsten 100 år gammel energiteknologi

    17.08.2026

  • Forsvarsindustrien samles i Herning til DALO Industry Days

    17.08.2026

  • Maritimt erhvervsnetværk udvider sin tilstedeværelse på Fyn

    17.08.2026

  • Lemvigh-Müller A/S sætter forsyningssikkerhed på dagsordenen ved DALO Industry Days

    17.08.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}