• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AktueltBranchenyt27. 03. 2025 | Helle Friemann Nielsen

Blinde vinkler i cybersikkerheden i kritisk infrastruktur

AktueltBranchenyt27. 03. 2025 By Helle Friemann Nielsen

Cybertruslen mod den danske kritiske infrastruktur er meget alvorlig. Som modsvar møder virksomheder med samfunds- og forsyningskritiske funktioner skærpede cybersikkerhedskrav og foretager betydelige investeringer i at styrke deres digitale forsvar. Alligevel beretter hver anden virksomhed inden for kritisk infrastruktur i Norden om blinde vinkler i cybersikkerheden. Det viser ny undersøgelse fra DNV Cyber.


Cybertruslen mod virksomheder, der spiller en afgørende rolle for samfundets og økonomiens funktioner har aldrig været større og mere avanceret. Som svar på den stigende cybertrussel øges krav til sikkerhedsforanstaltninger på tværs af samfundsvigtige sektorer, og virksomheder investerer massivt i at styrke deres cybersikkerhed. Men hvis ikke hele forsyningskæden prioriteres, forbliver sikkerheden sårbar, og en styrkelse af en virksomheds egen digitale forsvarslinje vil have begrænset effekt.
Det er konklusionen på den nye Cyber Priority-undersøgelse fra DNV Cyber, som er baseret på en undersøgelse af 207 fagfolk i Norden på tværs af kritiske infrastrukturindustrier, herunder energi, maritim, produktion og sundhed.
I undersøgelsen er det kun 56 pct. af de adspurgte fagfolk i Norden, som føler sig sikre på, at deres virksomhed har tilstrækkeligt overblik over de sårbarheder, som forsyningskæder udsætter virksomheden for gennem digitale forbindelser. Det øger risikoen for cyberangreb via software og tredjepartsleverandører.

Forsyningskæder giver cyberkriminelle adgang gennem bagdøre
Ifølge Stefán Kristjánsson, dansk talsperson for DNV Cyber, er organisationer derfor nødt til at danne bedre overblik over sårbarheder i deres forsyningskæder og implementere metoder, der sikrer større tilsyn med leverandører:
-Man kan ikke beskytte sig mod trusler, man ikke kender til. For at styrke forsyningskæden bør cybersikkerhedskrav i højere grad integreres i indkøbs- og leverandørkontrakter, og sikkerhed bør tænkes ind i designet af processer. Derudover er løbende detektions- og reaktionsmekanismer afgørende for at opdage og begrænse effekten af sikkerhedsbrud, fortæller Stefán Kristjánsson.

Digitalt våbenkapløb
Undersøgelsen viser desuden, at forsyningskritiske virksomheder befinder sig i, hvad der bedst kan karakteriseres som et digitalt våbenkapløb. 38 pct. af de adspurgte angiver, at cyberkriminelle kan have infiltreret deres forsyningskæde – uden at leverandørerne har rapporteret det. Cyberangreb rettes altså ikke længere kun mod virksomhederne selv, men i stigende grad mod de leverandører, som de er digitalt forbundet med.
-Man er ikke stærkere end sit svageste punkt. Cyberkriminelle målretter oftere sine angreb mod digitale sårbarheder i virksomheders forsyningskæder, hvilket potentielt giver adgang til flere organisationer og systemer, herunder kritisk infrastruktur. Hvis vi ikke sikrer hele forsyningskæden, er virksomhederne ikke beskyttet mod uønskede gæster. Det svarer jo til, at vi låser hoveddøren omhyggeligt, men lader bagdøren stå på klem, siger Stefán Kristjánsson videre.

National cyberstrategi er på trapperne
Ifølge Cyber Priority-undersøgelsen er regulering den største drivkraft for investeringer i cybersikkerhed blandt kritiske infrastrukturindustrier. Det er blandt de bedste værktøjer til at styrke den generelle cyberrobusthed og adressere risici i forsyningskæderne og hos virksomhedernes leverandører.
Det understreger EU’s net- og informationssikkerhedsdirektiv 2 (NIS2) også, mens EU’s Cyber Resilience Act (CRA) kræver, at industrielle IoT-produkter opfylder forbedrede cybersikkerhedsstandarder.
Den geopolitiske situation betyder, at vi på tværs af EU oplever flere og flere cyberangreb, og allerede i 2025 har Center for Cybersikkerhed hævet trusselsvurderingen for både tele- og vandsektoren i Danmark. Det kommer blandt andet som følge af cyberangrebet på et dansk vandværk kort før jul i 2024, som efterlod borgere uden vand i flere timer – samt angrebet på TDC-ejede Dansk Kabel TV, hvor hackerne sugede adresser og telefonnumre ud af systemet på kort tid. Af samme årsag er aftalepartierne bag ”Aftale om beredskabsområdet 2025-2026” fra januar 2025 enige om, at der skal udarbejdes en ny national strategi for cyber- og informationssikkerhed i 2025.
-Det er positivt med reguleringen fra EU og Danmark, men vi halter bagefter hackerne, der konstant forfiner deres metoder og går målrettet efter de svageste led. Vi ser, at virksomhederne prioriterer at feje for sin egen digitale dør og derfor ikke har overblik over sårbarhederne i forsyningskæden. Det er uholdbart. Virksomheder bør være på forkant med reguleringen for at sikre robusthed mod det komplekse trussels- og risikobillede. Det er vi alle interesseret i, og derfor bør vi også øge samarbejdet om at sikre os, fortsætter Stefán Kristjánsson.
Det er hele 94 pct. af fagfolk inden for kritisk infrastruktur i Norden enige i. De mener, at der bør være mere samarbejde for at sikre ensartede tilgange til cybersikkerhed. Samarbejdseksempler omfatter udviklingen af IEC 62443-standarderne, der adresserer sikkerhed for operationel teknologi i industrielle kontrolsystemer, og oprettelsen af anbefalede praksisser for cyberrobusthed i den maritime og energiindustrien.

Andre tal fra undersøgelsen
• Næsten tre fjerdedele (73 pct.) af de adspurgte fagfolk i Norden mener, at deres organisations cybersikkerhedsuddannelse ikke er avanceret nok til at forberede medarbejderne på mere sofistikerede trusler.
• Omkring 62 pct. af fagfolk i Norden inden for kritisk infrastruktur er sikre på, at deres organisation er i stand til at indbygge cybersikkerhedsforpligtelser i nye kontrakter med leverandører, mens 73 pct. af de adspurgte i Norden siger, at deres organisation integrerer cybersikkerhed i de tidlige faser af nye infrastrukturprojekter.

Skrevet i: Aktuelt, Branchenyt

Seneste nyt fra redaktionen

DTU-teknologi med i ny klima-mission på Den Internationale Rumstation

Energi og miljøInnovationNavnenytTop21. 05. 2026

NASA’s CLARREO Pathfinder, der skal hente mere præcise klimadata, er opsendt til Den Internationale Rumstation ISS. Missionens succes afhænger bl.a. af navigations- og positioneringsteknologi udviklet og bygget på DTU. Med udstyr fra DTU Space om bord, blev NASA’s klimamission CLARREO

Dansk teknologi skal omdanne industriens CO2 til kalk

AktueltEnergi og miljøInnovationNavnenyt21. 05. 2026

Et nyt Grand Solutions-projekt ledet af Ikkaton, en dansk klimateknologivirksomhed, vil demonstrere en proces, der permanent binder CO2 som calciumcarbonat. Innovationsfonden støtter IKKA-TECH-projektet, som har et samlet budget på 18 mio. kr. og skal bringe teknologien frem til industriel

Kalundborg bliver knudepunkt for bioproduktion og biosolutions

AktueltBranchenytNavnenyt21. 05. 2026

Knowledge Hub Zealand og Foreningen Campus Kalundborg samles formelt under én fælles organisation, Campus Kalundborg. Sammenlægningen markerer et vigtigt skridt på vejen mod at gøre Kalundborg til internationalt knudepunkt for bioproduktion og biosolutions. Den 1. maj 2026 samledes Knowledge

Inhouse-event – Made to Move

AutomatiseringMesser og møder21. 05. 2026

Scanlox rydder gulvet og gør klar til at slippe teknologien løs i forbindelse med virksomhedens inhouse event ”Made to Move” den 28. maj i Odense. Arrangementet samler både fagpersoner, beslutningstagere og aktører fra industrien; forventningen er at runde 100 deltagere.Formatet er bygget op

Hoyer VMS Group samler maritime løsninger for skibsejere i Grækenland

Energi og miljøNavnenytOffshore og marine21. 05. 2026

Hoyer VMS Group fra Danmark har indgået en udvidet partnerskabsaftale med ADD Marine fra Grækenland. Aftalen betyder, at parterne nu kan tilbyde både service og reparation af eksempelvis skibsmotorer og turboladere samt levering af elmotorer og energioptimering. VMS Group fra Frederikshavn har

AU opruster massivt på innovation og iværksætteri – søger 52 nye forskere

InnovationNavnenyt21. 05. 2026

Aarhus Universitet skruer op for innovationsblusset. Blandt en række nye tiltag er 52 nye forsknings- og innovationsstillinger, et forskningscenter og forbedret støtte til de mange idérige forskere og studerende. Flere startups. Flere spinouts. Mere samarbejde med det etablerede erhvervsliv.Det

International robotuge i Odense – med fokus på fremtidens robotteknologi

Messer og møderRobotterTop18. 05. 2026

Der var både gående, talende, dansende og kørende robotter på programmet, da Week of Robotics løb af stablen i Odense fra den 5.-8. maj. Ugen samlede den danske og internationale robotbranche til konferencer, live-demonstrationer og netværk - alt sammen med fokus på fremtidens

Velkommen til 2050 – og velkommen til den digitale industriby

AktueltBranchenytEnergi og miljøNavnenyt18. 05. 2026

Hvordan kan danske fremstillingsvirksomheder skabe forretning i en verden, hvor ressourcer er knappe, værdikæder ændrer sig, og klimakrav skærpes? Det spørgsmål kan virksomheder og beslutningstagere nu udforske i Lillevirke. Forestil dig, at din virksomhed ikke længere kæmper mod

Ny industrialliance skal styrke nordisk konkurrenceevne

AktueltBranchenytNavnenyt18. 05. 2026

Nordic Compass – The Nordic Round Table for Industry samler en række af de største nordiske og danske industriaktører for at implementere og skalere konkrete initiativer inden for kapitalmarkeder, deep tech, forsvar og energi. Ambitionen er at styrke nordisk og europæisk konkurrenceevne og

Sick Danmark A/S fejrer 40-års jubilæum

Navnenyt18. 05. 2026

I sidste uge kunne Sick Danmark A/S fejre sit 40-års jubilæum. Siden åbningen den 13. maj 1986 har virksomheden udviklet sig fra sin spæde opstart til en af de førende sensorleverandører på det danske marked. Rejsen afspejler udviklingen i dansk industri – fra lav automatisering i 1980’erne til

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • DTU-teknologi med i ny klima-mission på Den Internationale Rumstation

    21.05.2026

  • Dansk teknologi skal omdanne industriens CO2 til kalk

    21.05.2026

  • Kalundborg bliver knudepunkt for bioproduktion og biosolutions

    21.05.2026

  • Inhouse-event – Made to Move

    21.05.2026

  • Hoyer VMS Group samler maritime løsninger for skibsejere i Grækenland

    21.05.2026

  • AU opruster massivt på innovation og iværksætteri – søger 52 nye forskere

    21.05.2026

  • International robotuge i Odense – med fokus på fremtidens robotteknologi

    18.05.2026

  • Velkommen til 2050 – og velkommen til den digitale industriby

    18.05.2026

  • Ny industrialliance skal styrke nordisk konkurrenceevne

    18.05.2026

  • Sick Danmark A/S fejrer 40-års jubilæum

    18.05.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik