• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AutomatiseringNavnenytRobotter17. 02. 2025 | Helle Friemann Nielsen

Blæst bagover af lagerrobotter: Udvider robotlager for tredje gang på tre år

AutomatiseringNavnenytRobotter17. 02. 2025 By Helle Friemann Nielsen

Efter at have investeret i sit første automatiserede robotlager, udvider Dilling A/S i Herning nu anlægget for tredje gang på tre år. Snart kommer virksomhedens varelager til at rumme 140 AutoStore-lagerrobotter fra Element Logic, der døgnet rundt plukker varer til forbrugere i 12 lande. 


I Herning ligger den familieejede virksomhed Dilling A/S, som siden 1916 har produceret tøj. I dag har virksomheden også et stort fokus på e-handel, da digitaliseringen har åbnet for direkte salg til forbrugere i 12 forskellige lande.
Det satte pres på produktionskæden.
-Vi havde et behov for at øge vores lagerkapacitet, hvilket lykkedes ved at investere i et automatiseret robotlagersystem. Når en ordre afgives, er der lynhurtigt en robot, der finder varerne frem, og det hele er så komprimeret, at vi kan have rigtig meget tøj inde i selve anlægget på den samme mængde lagerplads. Oplevelsen med robotlageret har altså været ganske enestående, både i forhold til den præcision, vi oplever i plukkeprocessen og også med den driftssikkerhed, der er i systemet, siger Morten Dilling, CEO, Dilling A/S.
I 2022 investerede han første gang i en AutoStore-løsning fra Element Logic. Dengang bestod hele setuppet af 60 lagerrobotter, som skulle hjælpe virksomheden med at imødekomme den voksende efterspørgsel.
I år ser virksomheden ind i mere end en fordobling af det oprindelige antal robotter.

Sikrer skalerbarhed i sæsonbelastede perioder
Hos Dilling A/S er det ikke unormalt at opleve udsving i efterspørgslen på sine produkter. Med et hovedfokus på uld- og bomuldsenheder er der fx mest tryk på de kolde måneder. Men den slags stiller store krav til bemanding, som kan svinge fra årstid til årstid. Også her har Herning-virksomheden oplevet, at Element Logics AutoStore-anlæg har gjort det nemmere at imødekomme udsvingene.
-Vi er meget sæsonbetonede, så vi kan gå fra enorm høj kapacitet til måneder med lavere kapacitet. Det betyder, at vores mandskab også ændrer sig, og her supplerer AutoStore os rigtig fint i forhold til at skalere, når vi har behov for det, siger Lars Jacobsen, Head of Logistics and Supply Chain Development hos Dilling A/S.
Opsætningen af AutoStore-anlægget hos Dilling A/S adskiller sig fra andre opsætninger, idet man hos Dilling batch-plukker til 12 ordrer ad gangen, og det giver en øget waitbin-præstation ved portene. Samtidig er der så få processer ved portene, at medarbejderne kun skal fokusere på at plukke.
-Hos Dilling A/S er de virkelig lykkedes med at finde en AutoStore-løsning, som løbende passer til deres behov. Fra starten har vi haft et stort fokus på at implementere et AutoStore-anlæg, som nemt kunne udvides og skaleres i takt med deres behov. Det er også det, vi ser resultatet af nu, hvor DILLING A/S på kort tid kan udvide deres AutoStore-anlæg yderligere og tilføje flere robotter, fordi det har været tænkt ind fra starten, siger Kasper Johannesen, Key Account Manager hos Element Logic.

Endnu en udvidelse af AutoStore-anlæg og flere robotter i 2025
Efter knap tre år står virksomheden over for at skulle udvide sit AutoStore-anlæg for tredje gang, ligesom der er behov for endnu flere robotter for at følge med væksten. I 2025 kommer det nye anlæg til at stå klar med 140 robotter og 22 porte.
-I samarbejde med Element Logic har vi udvidet ad flere omgange, og udvidelsen af lageret er gået stærkt. Vi har igen nået vores maksimale kapacitet, og derfor har vi investeret i endnu en udvidelse. For mig har det været en fornøjelse at opleve den driftssikkerhed, der har været hele vejen igennem, og når jeg samtidig ser forretningen vækste, så vi kan investere endnu mere, ja, så er det tæt på en drøm, siger Morten Dilling og fortsætter:
-I forhold til den rejse, vi har været på som virksomhed over de sidste år, og de drømme, vi har til fremtiden, må jeg sige, at der ikke er nogen tvivl om, at uden det samarbejde, vi har haft med Element Logic, og uden den investering, vi har foretaget i AutoStore, så var vi slet ikke kommet i mål. Vi er nu rustet til, at vi kan håndtere endnu flere ordrer, og det giver os et større potentiale til at nå ud til endnu flere kunder i Europa.

Skrevet i: Automatisering, Navnenyt, Robotter

Seneste nyt fra redaktionen

Robotbrag udvider programmet med teknologi-workshops

AutomatiseringMesser og møderRobotterTop23. 03. 2026

Teknologi-workshops rykker ind på andendagen af Robotbrag og DIRA Business 2026 den 8. maj. Initiativet er sat i søen for at give deltagerne endnu større udbytte af dagen – med praktiske indsigter i teknologier og tæt kontakt til eksperter. Robotter, AI og automation udvikler sig i et hastigt

Handlingskatalog – forslag til cirkulær produktion

AktueltBranchenytNavnenyt23. 03. 2026

Hvordan skaber man et reelt marked for cirkulær produktion i Danmark? Det spørgsmål har en række virksomheder, eksperter og myndigheder arbejdet med i fællesskab i en række projekter støttet af Industriens Fond. Nu samler fonden erfaringerne i et nyt handlingskatalog med konkrete forslag til,

AI er trådt ind i produktionsæraen

AktueltAutomatiseringNavnenyt23. 03. 2026

I sidste uge præsenterede Lenovo sine nye Lenovo Hybrid AI Advantage-løsninger med NVIDIA. Løsningerne skal hjælpe virksomheder med at operationalisere AI gennem hurtigere implementering og realtidsinferens. Derved indleder Lenovo og NVIDIA en ny produktionsæra inden for AI. AI er i fuld gang

Efter 18 år i Zebicon a/s bliver Katja Ramsing ny direktør

Navnenyt23. 03. 2026

Billund-virksomheden Zebicon a/s har fået ny administrerende direktør. Salgschef Katja Ramsing har overtaget posten, mens stifter og hidtidig CEO Jeppe Hebsgaard Laursen fortsætter i en rolle som strategisk rådgiver. Zebicon a/s arbejder med optisk 3D scanning og måleteknologi til industrien.

Højt placeret dansker får ny toppost i IFS

Navnenyt23. 03. 2026

Christian Pedersen er tiltrådt som Chief Innovation Officer i IFS, hvor han får ansvaret for at drive virksomhedens målrettede arbejde med Industrial AI. Den erfarne danske techprofil har siden 2018 været en del af topledelsen i IFS, senest som Chief Product Officer med ansvar for udviklingen af IFS

ODU tilslutter sig FN’s Global Compact

Navnenyt23. 03. 2026

En af verdens førende producenter af konnektorsystemer, ODU, har netop tilsluttet sig FN's Global Compact (UNGC) - verdens største initiativ for bæredygtig og ansvarlig forretningspraksis. Global Compact samler over 26.000 virksomheder og organisationer fra mere end 160 lande, som forpligter sig til

Den første direkte laboratorie til fabrik-løsning til træning af AI modeller

AutomatiseringRobotterTop19. 03. 2026

Universal Robots A/S præsenterede tidligere i denne uge UR AI Trainer på NVIDIA GTC 2026 i Silicon Valley. AI Trainer er udviklet i samarbejde med Scale AI og er en klar markering af, at robotter bevæger sig fra forprogrammerede applikationer til fuldt ud AI drevne opgaver. Disse systemer er drevet

Droneforskere tester redningsdroner i Arktis

AktueltAutomatiseringRobotter19. 03. 2026

Sammen med Alexandra Instituttet og Arktisk Kommando har droneforskere fra Syddansk Universitet testet droner til redningsaktioner i Grønland og indsamlet data til AI-modeller, der kan hjælpe med at lokalisere nødstedte. Enhver, der har set DR-dokumentarserien ”De arktiske reddere”, ved, at

Stort potentiale for kunstig intelligens på værkstederne

AktueltAutomatiseringBranchenyt19. 03. 2026

En ny undersøgelse foretaget blandt Dansk Metals tillidsrepræsentanter viser, at kunstig intelligens gør produktionen mere effektiv. Samtidig er der mange, der ikke bruger kunstig intelligens på arbejdspladsen, og det vidner om et stort potentiale for Produktionsdanmark, mener Dansk Metals

Arkil A/S klar til større forureninger efter PFAS-succes

Energi og miljøMaskiner og anlægVand og spildevand19. 03. 2026

Med et vellykket demonstrationsprojekt har Arkil A/S bevist, at det kan lade sig gøre at fjerne PFAS-forurening fra jord. Adm. dir. efterlyser nu projekter i større skala. Der blev nået en milepæl i den blå container, da Arkil sidste år udførte det ene af to demonstrationsprojekter for Danske

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Robotbrag udvider programmet med teknologi-workshops

    23.03.2026

  • Handlingskatalog – forslag til cirkulær produktion

    23.03.2026

  • AI er trådt ind i produktionsæraen

    23.03.2026

  • Efter 18 år i Zebicon a/s bliver Katja Ramsing ny direktør

    23.03.2026

  • Højt placeret dansker får ny toppost i IFS

    23.03.2026

  • ODU tilslutter sig FN’s Global Compact

    23.03.2026

  • Den første direkte laboratorie til fabrik-løsning til træning af AI modeller

    19.03.2026

  • Droneforskere tester redningsdroner i Arktis

    19.03.2026

  • Stort potentiale for kunstig intelligens på værkstederne

    19.03.2026

  • Arkil A/S klar til større forureninger efter PFAS-succes

    19.03.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik