• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

AutomatiseringNavnenytRobotter17. 02. 2025 | Helle Friemann Nielsen

Blæst bagover af lagerrobotter: Udvider robotlager for tredje gang på tre år

AutomatiseringNavnenytRobotter17. 02. 2025 By Helle Friemann Nielsen

Efter at have investeret i sit første automatiserede robotlager, udvider Dilling A/S i Herning nu anlægget for tredje gang på tre år. Snart kommer virksomhedens varelager til at rumme 140 AutoStore-lagerrobotter fra Element Logic, der døgnet rundt plukker varer til forbrugere i 12 lande. 


I Herning ligger den familieejede virksomhed Dilling A/S, som siden 1916 har produceret tøj. I dag har virksomheden også et stort fokus på e-handel, da digitaliseringen har åbnet for direkte salg til forbrugere i 12 forskellige lande.
Det satte pres på produktionskæden.
-Vi havde et behov for at øge vores lagerkapacitet, hvilket lykkedes ved at investere i et automatiseret robotlagersystem. Når en ordre afgives, er der lynhurtigt en robot, der finder varerne frem, og det hele er så komprimeret, at vi kan have rigtig meget tøj inde i selve anlægget på den samme mængde lagerplads. Oplevelsen med robotlageret har altså været ganske enestående, både i forhold til den præcision, vi oplever i plukkeprocessen og også med den driftssikkerhed, der er i systemet, siger Morten Dilling, CEO, Dilling A/S.
I 2022 investerede han første gang i en AutoStore-løsning fra Element Logic. Dengang bestod hele setuppet af 60 lagerrobotter, som skulle hjælpe virksomheden med at imødekomme den voksende efterspørgsel.
I år ser virksomheden ind i mere end en fordobling af det oprindelige antal robotter.

Sikrer skalerbarhed i sæsonbelastede perioder
Hos Dilling A/S er det ikke unormalt at opleve udsving i efterspørgslen på sine produkter. Med et hovedfokus på uld- og bomuldsenheder er der fx mest tryk på de kolde måneder. Men den slags stiller store krav til bemanding, som kan svinge fra årstid til årstid. Også her har Herning-virksomheden oplevet, at Element Logics AutoStore-anlæg har gjort det nemmere at imødekomme udsvingene.
-Vi er meget sæsonbetonede, så vi kan gå fra enorm høj kapacitet til måneder med lavere kapacitet. Det betyder, at vores mandskab også ændrer sig, og her supplerer AutoStore os rigtig fint i forhold til at skalere, når vi har behov for det, siger Lars Jacobsen, Head of Logistics and Supply Chain Development hos Dilling A/S.
Opsætningen af AutoStore-anlægget hos Dilling A/S adskiller sig fra andre opsætninger, idet man hos Dilling batch-plukker til 12 ordrer ad gangen, og det giver en øget waitbin-præstation ved portene. Samtidig er der så få processer ved portene, at medarbejderne kun skal fokusere på at plukke.
-Hos Dilling A/S er de virkelig lykkedes med at finde en AutoStore-løsning, som løbende passer til deres behov. Fra starten har vi haft et stort fokus på at implementere et AutoStore-anlæg, som nemt kunne udvides og skaleres i takt med deres behov. Det er også det, vi ser resultatet af nu, hvor DILLING A/S på kort tid kan udvide deres AutoStore-anlæg yderligere og tilføje flere robotter, fordi det har været tænkt ind fra starten, siger Kasper Johannesen, Key Account Manager hos Element Logic.

Endnu en udvidelse af AutoStore-anlæg og flere robotter i 2025
Efter knap tre år står virksomheden over for at skulle udvide sit AutoStore-anlæg for tredje gang, ligesom der er behov for endnu flere robotter for at følge med væksten. I 2025 kommer det nye anlæg til at stå klar med 140 robotter og 22 porte.
-I samarbejde med Element Logic har vi udvidet ad flere omgange, og udvidelsen af lageret er gået stærkt. Vi har igen nået vores maksimale kapacitet, og derfor har vi investeret i endnu en udvidelse. For mig har det været en fornøjelse at opleve den driftssikkerhed, der har været hele vejen igennem, og når jeg samtidig ser forretningen vækste, så vi kan investere endnu mere, ja, så er det tæt på en drøm, siger Morten Dilling og fortsætter:
-I forhold til den rejse, vi har været på som virksomhed over de sidste år, og de drømme, vi har til fremtiden, må jeg sige, at der ikke er nogen tvivl om, at uden det samarbejde, vi har haft med Element Logic, og uden den investering, vi har foretaget i AutoStore, så var vi slet ikke kommet i mål. Vi er nu rustet til, at vi kan håndtere endnu flere ordrer, og det giver os et større potentiale til at nå ud til endnu flere kunder i Europa.

Skrevet i: Automatisering, Navnenyt, Robotter

Seneste nyt fra redaktionen

Internationale topnavne klar til robotkonference i Odense

Messer og møderRobotterTop29. 01. 2026

Den 6. maj danner Odense rammen om den nye konference NextGen Robotics LIVE. Programmet er nu ved at være på plads, og deltagerne kan bl.a. se frem til internationale oplægsholdere, der giver deres perspektiver på højaktuelle temaer inden for alt fra cybersikkerhed, AI, automation og humanoide

Nortec-messen fejrer 20-års jubilæum

AktueltAutomatiseringMaskiner og anlægMesser og møder29. 01. 2026

I næste uge - fra den 3. til den 5. februar 2026 - åbner Nortec-messen dørene i Hamburg Messe und Congress. Messen stiller skarpt på de nyeste teknologier og løsninger til produktion, metalbearbejdning, automatisering samt digitalisering. I år fejrer messen desuden 20-års jubilæum. Hvert andet

Industrien vender op og ned på AI-logikken

AktueltAutomatiseringBranchenyt29. 01. 2026

Produktionsvirksomheder oplever konsekvent færre organisatoriske barrierer for at implementere AI succesfuldt. Det viser en ny undersøgelse fra cloududbyderen Vultr. Alligevel har kun 30 pct. af virksomhederne integreret AI fuldt ud. I stedet for at eksperimentere vælger de at sætte færre, men

Største logistikinvestering i Lemvigh-Müller A/S’ historie

Navnenyt29. 01. 2026

Lemvigh-Müller A/S tog for nylig det første spadestik til virksomhedens nye centrallager i Kolding. Med projektet samler Lemvigh-Müller lagerdriften fra Odense og Kolding i ét topmoderne setup med målet om hurtigere og mere kundetilpassede logistikydelser til kunder i hele landet. Projektet er

Industrien står bomstærkt

Branchenyt29. 01. 2026

Spørger man industriens tillidsfolk, har det seneste år med Donald Trump som præsident ikke slået industrien omkuld. Tværtimod er optimismen stor blandt tillidsmændene. Det viser ny analyse fra Dansk Metal. For omkring et år siden blev Donald Trump indsat som præsident i USA. På trods af told

Gode jobmuligheder for STEM-uddannede

Branchenyt29. 01. 2026

Inden for en lang række STEM-stillingskategorier er der enten mangel på arbejdskraft eller gode jobmuligheder. Det viser en gennemgang af den netop opdaterede Arbejdsmarkedsbalance fra STAR, som Ingeniørforeningen IDA har foretaget. Efterspørgslen på teknisk og naturvidenskabelig hjernekraft er

Bæredygtigt alternativ til plast – nu kan man 3D-printe af valnøddeskaller

AutomatiseringInnovationNavnenytTop26. 01. 2026

Det er muligt at omdanne valnøddeskaller til bionedbrydelige urner med 3D-print. Startup-virksomheden Nuterials ApS har i et MADE-projekt fået hjælp til at teste deres løsning, og de lovende resultater giver startuppen helt nye markedsmuligheder. Den er hård, ujævn og knaser let, hvis man

Digitale gigafabrikker skal løfte AI til næste niveau

AktueltAutomatiseringNavnenyt26. 01. 2026

Lenovo og NVIDIA går sammen i et nyt partnerskab, der skal accelerere næste generation af AI på tværs af brancher. Kunstig intelligens fortsætter med at være en afgørende drivkraft for innovation, produktivitet og konkurrenceevne på tværs af brancher. Men i takt med, at AI-løsninger vokser i

Nyt automatiseret lager hos landets største autogrossist

AktueltAutomatiseringMaskiner og anlægNavnenyt26. 01. 2026

FTZ’s nye hovedlager i Rørup er gradvist blevet gjort klar til drift i fuld skala i samarbejde med KNAPP. Løsningen er optimeret til dagligt at kunne levere over 50.000 ordrelinjer til autoværksteder og FTZ-afdelinger i hele landet og sætter nye standarder for hastighed, automatisering og

Fælles mål om at styrke forsvarseksporten

BranchenytNavnenyt26. 01. 2026

Med et fælles mål om at styrke danske virksomheders muligheder for at levere til den internationale forsvarsindustri, har Danish Export og CenSec - Center for Defence, Space & Security indgået et formelt samarbejde. Verden over oprustes der inden for forsvaret, og det giver helt nye

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Internationale topnavne klar til robotkonference i Odense

    29.01.2026

  • Nortec-messen fejrer 20-års jubilæum

    29.01.2026

  • Industrien vender op og ned på AI-logikken

    29.01.2026

  • Største logistikinvestering i Lemvigh-Müller A/S’ historie

    29.01.2026

  • Industrien står bomstærkt

    29.01.2026

  • Gode jobmuligheder for STEM-uddannede

    29.01.2026

  • Bæredygtigt alternativ til plast – nu kan man 3D-printe af valnøddeskaller

    26.01.2026

  • Digitale gigafabrikker skal løfte AI til næste niveau

    26.01.2026

  • Nyt automatiseret lager hos landets største autogrossist

    26.01.2026

  • Fælles mål om at styrke forsvarseksporten

    26.01.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik