• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AutomatiseringNavnenytRobotter17. 02. 2025 | Helle Friemann Nielsen

Blæst bagover af lagerrobotter: Udvider robotlager for tredje gang på tre år

AutomatiseringNavnenytRobotter17. 02. 2025 By Helle Friemann Nielsen

Efter at have investeret i sit første automatiserede robotlager, udvider Dilling A/S i Herning nu anlægget for tredje gang på tre år. Snart kommer virksomhedens varelager til at rumme 140 AutoStore-lagerrobotter fra Element Logic, der døgnet rundt plukker varer til forbrugere i 12 lande. 


I Herning ligger den familieejede virksomhed Dilling A/S, som siden 1916 har produceret tøj. I dag har virksomheden også et stort fokus på e-handel, da digitaliseringen har åbnet for direkte salg til forbrugere i 12 forskellige lande.
Det satte pres på produktionskæden.
-Vi havde et behov for at øge vores lagerkapacitet, hvilket lykkedes ved at investere i et automatiseret robotlagersystem. Når en ordre afgives, er der lynhurtigt en robot, der finder varerne frem, og det hele er så komprimeret, at vi kan have rigtig meget tøj inde i selve anlægget på den samme mængde lagerplads. Oplevelsen med robotlageret har altså været ganske enestående, både i forhold til den præcision, vi oplever i plukkeprocessen og også med den driftssikkerhed, der er i systemet, siger Morten Dilling, CEO, Dilling A/S.
I 2022 investerede han første gang i en AutoStore-løsning fra Element Logic. Dengang bestod hele setuppet af 60 lagerrobotter, som skulle hjælpe virksomheden med at imødekomme den voksende efterspørgsel.
I år ser virksomheden ind i mere end en fordobling af det oprindelige antal robotter.

Sikrer skalerbarhed i sæsonbelastede perioder
Hos Dilling A/S er det ikke unormalt at opleve udsving i efterspørgslen på sine produkter. Med et hovedfokus på uld- og bomuldsenheder er der fx mest tryk på de kolde måneder. Men den slags stiller store krav til bemanding, som kan svinge fra årstid til årstid. Også her har Herning-virksomheden oplevet, at Element Logics AutoStore-anlæg har gjort det nemmere at imødekomme udsvingene.
-Vi er meget sæsonbetonede, så vi kan gå fra enorm høj kapacitet til måneder med lavere kapacitet. Det betyder, at vores mandskab også ændrer sig, og her supplerer AutoStore os rigtig fint i forhold til at skalere, når vi har behov for det, siger Lars Jacobsen, Head of Logistics and Supply Chain Development hos Dilling A/S.
Opsætningen af AutoStore-anlægget hos Dilling A/S adskiller sig fra andre opsætninger, idet man hos Dilling batch-plukker til 12 ordrer ad gangen, og det giver en øget waitbin-præstation ved portene. Samtidig er der så få processer ved portene, at medarbejderne kun skal fokusere på at plukke.
-Hos Dilling A/S er de virkelig lykkedes med at finde en AutoStore-løsning, som løbende passer til deres behov. Fra starten har vi haft et stort fokus på at implementere et AutoStore-anlæg, som nemt kunne udvides og skaleres i takt med deres behov. Det er også det, vi ser resultatet af nu, hvor DILLING A/S på kort tid kan udvide deres AutoStore-anlæg yderligere og tilføje flere robotter, fordi det har været tænkt ind fra starten, siger Kasper Johannesen, Key Account Manager hos Element Logic.

Endnu en udvidelse af AutoStore-anlæg og flere robotter i 2025
Efter knap tre år står virksomheden over for at skulle udvide sit AutoStore-anlæg for tredje gang, ligesom der er behov for endnu flere robotter for at følge med væksten. I 2025 kommer det nye anlæg til at stå klar med 140 robotter og 22 porte.
-I samarbejde med Element Logic har vi udvidet ad flere omgange, og udvidelsen af lageret er gået stærkt. Vi har igen nået vores maksimale kapacitet, og derfor har vi investeret i endnu en udvidelse. For mig har det været en fornøjelse at opleve den driftssikkerhed, der har været hele vejen igennem, og når jeg samtidig ser forretningen vækste, så vi kan investere endnu mere, ja, så er det tæt på en drøm, siger Morten Dilling og fortsætter:
-I forhold til den rejse, vi har været på som virksomhed over de sidste år, og de drømme, vi har til fremtiden, må jeg sige, at der ikke er nogen tvivl om, at uden det samarbejde, vi har haft med Element Logic, og uden den investering, vi har foretaget i AutoStore, så var vi slet ikke kommet i mål. Vi er nu rustet til, at vi kan håndtere endnu flere ordrer, og det giver os et større potentiale til at nå ud til endnu flere kunder i Europa.

Skrevet i: Automatisering, Navnenyt, Robotter

Seneste nyt fra redaktionen

Week of Robotics og Robotbrag – robotterne indtager Odense

AutomatiseringMesser og møderRobotterTop04. 05. 2026

For tiende gang inviterer Teknologisk Institut og DIRA indenfor til årets største robotfest. I år sætter Robotbrag fokus på humanoide robotter, AI-drevne løsninger, fremtidens produktionsteknologi og de kompetencer, der skal til for at navigere i vores nye verdensorden. Desuden er Robotbrag blevet

Erhvervsgiganter i fælles indsats: Brugte industriprodukter skal leve meget længere

AktueltEnergi og miljøNavnenyt04. 05. 2026

Et nyt industrisamarbejde skal gøre det lettere og mere attraktivt at genbruge, reparere og genfremstille tekniske produkter. Grundfos, Danfoss og DSV med flere er gået sammen om at undersøge, hvordan materialer og komponenter fra end-of-use-produkter kan få nyt liv og dermed udnyttes langt

Aalborg Universitet har produceret en unik powerchip

AktueltEnergi og miljø04. 05. 2026

De findes i vindmøller. De findes i varmepumper. De findes, hvor der er brug for stærk og sikker energiforsyning. Det drejer sig om powerchips, og et hold forskere fra Aalborg Universitet har fremstillet en unik powerchip baseret på materialet galliumoxid. Det er der flere gode grunde til at være

Init udvider igen – norske Necto AS bliver en del af gruppen

AutomatiseringNavnenyt04. 05. 2026

Init leverer intelligente IT- og automationsløsninger til kunder på tværs af brancher. Med en ambition om at forene de bedste virksomheder inden for industriel IT og automation i Norden, er gruppen vokset hurtigt gennem de sidste fire år. I dag er Init en af de største automationsvirksomheder i

10 mio. kr. til forskning i klimarobuste vand- og spildevandsindsatser i Ghana

Vand og spildevand04. 05. 2026

Et nyt RUC-ledet forskningsprojekt skal undersøge, hvordan vand- og spildevandsindsatser i uformelle byområder i Ghana påvirker lokalsamfundet, og hvordan indsatserne kan forbedres, så de støtter klimatilpasning og reducerer sårbarhed. Beboere i uformelle byområder i og omkring Ghanas hovedstad

Mohamed Mumin udvikler et automatiseret testprogram til pumpeanlæg

Automatisering04. 05. 2026

22-årige Mohamed Mumin, der går på 4. semester af automationsteknolog-studiet i Randers, arbejder målrettet på at udvikle et testprogram til pumpeanlæg, der gennem automatisering kan spare både tid og penge for virksomheden Condair. Virksomheden er blandt de førende i energieffektive løsninger

Sofie Carsten Nielsen bliver ny international direktør i Dansk Industri

Navnenyt29. 04. 2026

Danmarks største erhvervsorganisation ansætter Sofie Carsten Nielsen som ny international direktør pr. 1. maj. Med denne udnævnelse styrker DI sin indsats for danske virksomheders internationale muligheder. - Internationale beslutninger, kriser og markedsbevægelser påvirker dagligt dansk

Ny pumpe og findelingsteknologi til spildevand, industri og genanvendelse

AktueltProcesteknologiVand og spildevand29. 04. 2026

På IFAT 2026 fra den 4.-7. maj i München præsenterer Vogelsang GmbH & Co. KG nye pumpe og findelingsløsninger til spildevands-, industri- og genanvendelsessektoren. På to messestande viser virksomheden, hvordan operatører kan reducere energiforbruget, optimere processerne og sikre en mere

Forskere vil bruge planter til at fjerne mikroplast fra vand

Energi og miljøInnovationTop29. 04. 2026

Et nyt dansk projekt vil udvikle en grøn metode til at rense mikroplast ud af vand ved hjælp af naturlige stoffer fra planter. Målet er at erstatte de syntetiske kemikalier, der bruges i dag. - Det paradoksale er, at vi i dag bruger kemikalier til at fjerne forurening, som selv kan være

Spin-outs Denmark går ind i ny fase med støtte på 115 millioner kroner

Innovation29. 04. 2026

Hvordan sikrer vi, at mere af den bedste danske forskning finder vej ud i samfundet i form af nye løsninger, arbejdspladser og virksomheder? Det er omdrejningspunktet for Spin‑outs Denmark, som nu går ind i en ny femårig fase med op til 90 millioner kroner i samlet støtte fra Villum Fonden og

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Week of Robotics og Robotbrag – robotterne indtager Odense

    04.05.2026

  • Erhvervsgiganter i fælles indsats: Brugte industriprodukter skal leve meget længere

    04.05.2026

  • Aalborg Universitet har produceret en unik powerchip

    04.05.2026

  • Init udvider igen – norske Necto AS bliver en del af gruppen

    04.05.2026

  • 10 mio. kr. til forskning i klimarobuste vand- og spildevandsindsatser i Ghana

    04.05.2026

  • Mohamed Mumin udvikler et automatiseret testprogram til pumpeanlæg

    04.05.2026

  • Sofie Carsten Nielsen bliver ny international direktør i Dansk Industri

    29.04.2026

  • Ny pumpe og findelingsteknologi til spildevand, industri og genanvendelse

    29.04.2026

  • Forskere vil bruge planter til at fjerne mikroplast fra vand

    29.04.2026

  • Spin-outs Denmark går ind i ny fase med støtte på 115 millioner kroner

    29.04.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik