• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

NavnenytRobotter25. 01. 2022 | Helle Friemann Nielsen

Blåstempling af danske desinfektionsrobotter

NavnenytRobotter25. 01. 2022 | Helle Friemann Nielsen

Mens nye varianter af coronavirus forsætter med at mutere og spredes, forudses det, at væksten i infektionsforebyggende løsninger ved hjælp af UV-C-lys når 124 miliarder kroner i 2030 med en årlig vækstrate på 59,7 procent fra 2021 til 2030. Det, der skaber yderligere efterspørgsel, er stigningen i hospitalserhvervede infektioner (HAI), der globalt forårsager stadigt flere dødsfald, også som følge af banale infektioner, på grund af stigningen i antibiotikaresistens. Det menes, at mindst 20 procent af HAI kan undgås ved hjælp af bedre metoder til infektionsforebyggelse i sundhedsvæsenet.

Autonome UV-C desinfektionsrobotter er opstået som løsning til at supplere standardmetoder til rengøring og desinfektion med henblik på at håndtere både HAI og øgede hygiejnekrav på grund af COVID-19-pandemien. UVD-robotten er en mobil, fuldt autonom robot, som bruger UV-C-lys til at dræbe vira og bakterier og derved sikrer ekstra infektionskontrol og -forebyggelse.

Ecolab vælger UVD Robots til infektionsforebyggelse på hospitaler globalt
Som globalt førende inden for løsninger og ydelser til infektionsforebyggelse arbejder Ecolab på at hjælpe sundhedsvæsen og hospitaler med at forbedre patientbehandlingen og opnå gevinster både klinisk, driftsmæssigt og økonomisk gennem en systematisk tilgang til sikring af personalet og hygiejnen.
Ecolab har udvidet sin globale portefølje af løsninger til infektionsforebyggelse, så den nu også omfatter de danskudviklede UVD Robots. Produktudbuddet tilbydes til kunder inden for sundhedssektoren, herunder hospitaler, kirurgiske klinikker, ambulatorier, rehabiliterings- og plejecentre og lignende.
Per Juul Nielsen, CEO hos UVD Robots, ser det nye globale samarbejde med Ecolab som en vigtig blåstempling af effektiviteten ved UVD-robotternes autonome løsning.
-Vi er begejstrede over, at dette samarbejde nu udvides, så det gavner sundhedsvæsenet i endnu større udstrækning, siger han og tilføjer, at UVD-robotternes avancerede bakteriedræbende UV-C desinfektionsteknologi for eksempel kan desinficere en operationsstue, afhængigt af arealets størrelse, på ca. 8 til 15 minutter.

Frigør tid til hospitalspersonalet
Desinfektion af hospitaler med UV-C-lys er ikke et nyt koncept, men eksisterende løsninger, herunder UV-loftslamper og -luftrensere, kommer ikke nødvendigvis ind alle hjørner og kroge lige så effektivt som UVD-robotterne kan i kraft af deres mobile platform.
Ecolab cementerer yderligere sin førerposition i branchen ved at integrere de fuldt autonome UVD-robotter i rengøringsprocessen hos deres kunder i sundhedssektoren. UVD-robotten løser udfordringerne med manuel flytning og minimerer skyggedannelse, som tidligere har forhindret den udbredelsen af UV-C-desinfektion. Desuden sikrer den automatiserede løsning, at brugerne døgnet rundt har adgang til rapporter i realtid om overholdelse og effektivitet af desinfektionsprocedurerne. Vores UVD-robotter er helt unikke som UV-C-desinfektionsrobotter, fordi de er sikre, brugervenlige og lette at indarbejde i arbejdsprocesser. Funktionaliteten og den indbyggede intelligens de selvkørende robotter giver brugerne fuld kontrol over kvaliteten og udførelsen af desinfektionsprocessen, udtaler Claus Risager, bestyrelsesformand for UVD Robots og CEO for Blue Ocean Robotics.
Det, at robotterne er autonome, frigør tid og ressourcer for hospitalspersonale. De slipper for at skulle flytte rundt på stationære UV-C-løsninger og for at skulle gå og tænde og slukke for udstyret. Derudover reducerer robottens konstante bevægelser muligheden for en UV-C-overdosis, som kan føre til en nedbrydning af materialer såsom gulfarvning og revnedannelse på udstyr, hvilket udgør en yderligere infektionsrisiko.

Skrevet i: Navnenyt, Robotter

Seneste nyt fra redaktionen

Fynske robotter skal fortolke H.C. Andersen i ny særudstilling i Sydkorea

NavnenytRobotterTop17. 09. 2026

Til december smelter H.C. Andersens eventyr og fynsk robotinnovation sammen på det prestigefyldte Robot & AI Museum (RAIM) i Seoul. Odense Kommune, Museum Odense og Teknologisk Institut er sammen inviteret til Sydkorea for at skabe en interaktiv udstilling, hvor fynske robotter vækker de

UR præsenterer den nye Gen 7-robotplatform

AktueltAutomatiseringRobotter17. 09. 2026

Med et helt nyt design fra kontrolboks til tool flange er den nye Gen 7-robotplatform fra Universal Robots klar til AI og giver virksomheder de moderne softwareværktøjer og forbindelsesmuligheder, de har brug for til trygt at bringe AI fra laboratoriet ud i industriel drift. Universal Robots

AI, droner og robotteknologi i kampen mod invasive planter

AktueltAutomatiseringRobotter17. 09. 2026

Et team fra konsulentvirksomheden Capgemini har udviklet en ny teknologi, der med AI og droner skal standse spredningen af den invasive plante Lantana Camara i Indiens jungle. Projektet demonstrerer, hvordan nye teknologier i kombination kan indgå i kampen mod invasive planter rundt om i

Vinderne af TechMedia ApS’ konkurrence

Messer og møderNavnenyt17. 09. 2026

I forbindelse med Automatik-messen, som blev afholdt fra den 8.-10. september i Brøndby Hallen, udloddede TechMedia ApS/Teknisk Nyt/TekniskFokus.dk tre styks M12 Fuel bore-/skruemaskine med udskiftbare hoveder fra Milwaukee. Vinderne af konkurrencen er nu fundet:Mette RasmussenAlexander

Ny rapport: Cybersikre virksomheder vokser næsten tre gange hurtigere end konkurrenterne

AutomatiseringBranchenyt17. 09. 2026

Nye tal fra Industriens Fond viser, at virksomheder, der prioriterer cybersikkerhed, vokser markant hurtigere end dem, der ikke gør. Vendelbo Spedition i Hjørring er en af de virksomheder, der mærker udviklingen tydeligt. Sikkerhed er blevet noget, kunderne spørger efter. I årevis har danske

DI: Danmarks mindste virksomheder sakker bagud

Branchenyt17. 09. 2026

Små og mellemstore virksomheder har nu et investeringsefterslæb på knap 100 mia. kroner, og det kan blive svært at indhente. Sådan lyder det fra DI’s topchef, der kræver hurtigere handling på selskabsskat og bureaukrati. Nøgletallene for dansk økonomi er pæne. Beskæftigelsen er rekordhøj,

Udstillere melder om stort udbytte af Automatik 2026, der i år oplevede en besøgsfremgang

AutomatiseringBranchenytMesser og møderTop14. 09. 2026

Stor opbakning, relevante besøgende og værdifulde faglige dialoger kendetegnede Automatik 2026, hvor udstillerne især fremhæver kvaliteten af møderne og værdien af de personlige relationer. Messen, der fandt sted i Brøndby Hallen 8.-10. september, tiltrak 2.375 besøgende og noterede dermed en

Nye EU-krav placerer ansvaret hos producenterne – men cyberrisikoen kan ligge et andet sted

AktueltAutomatiseringBranchenyt14. 09. 2026

11. september trådte nye rapporteringskrav i EU’s Cyber Resilience Act i kraft. Direktøren for Wireless Logic Nordic mener, at det er positivt, at producenter får et tydeligt ansvar for cybersikkerheden i produkter med digitale elementer. Men i komplekse IoT-løsninger kan den største indsigt i og

Virksomheder mangler overblik over AI-bidrag

AktueltAutomatiseringBranchenyt14. 09. 2026

Mange virksomheder høster lokale gevinster med AI, men de færreste kan dokumentere, om teknologien skaber varig værdi på tværs af organisationen. Det skyldes blandt andet - ifølge Dansk Erhverv - at AI fortsat behandles som et IT-projekt frem for en strategisk ledelsesopgave. Ifølge AI-virksomheden

Mekoprint A/S opruster i Asien og styrker samarbejdet med kunder og leverandører

Navnenyt14. 09. 2026

Den danske industrivirksomhed Mekoprint A/S udvider antallet af medarbejdere på sit asiatiske kontor i Hong Kong på grund af stor efterspørgsel på virksomhedens løsninger. Med flere lokale ressourcer i Hong Kong kan Mekoprint følge projekterne tættere, reagere hurtigere og være mere til stede hos de

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Fynske robotter skal fortolke H.C. Andersen i ny særudstilling i Sydkorea

    17.09.2026

  • UR præsenterer den nye Gen 7-robotplatform

    17.09.2026

  • AI, droner og robotteknologi i kampen mod invasive planter

    17.09.2026

  • Vinderne af TechMedia ApS’ konkurrence

    17.09.2026

  • Ny rapport: Cybersikre virksomheder vokser næsten tre gange hurtigere end konkurrenterne

    17.09.2026

  • DI: Danmarks mindste virksomheder sakker bagud

    17.09.2026

  • Udstillere melder om stort udbytte af Automatik 2026, der i år oplevede en besøgsfremgang

    14.09.2026

  • Nye EU-krav placerer ansvaret hos producenterne – men cyberrisikoen kan ligge et andet sted

    14.09.2026

  • Virksomheder mangler overblik over AI-bidrag

    14.09.2026

  • Mekoprint A/S opruster i Asien og styrker samarbejdet med kunder og leverandører

    14.09.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}