• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AktueltNavnenytVand og spildevand13. 03. 2025 | Helle Friemann Nielsen

Birkerød-virksomhed vinder DI-pris for rensning af spildevand

AktueltNavnenytVand og spildevand13. 03. 2025 By Helle Friemann Nielsen

Alumichem ApS hædres med DI’s Initiativpris 2024 for deres innovative løsninger, som fjerner tungmetaller fra spildevandet.

Til venstre er modtageren af DI’s initiativpris 2025 Christian Kemp, der er direktør for Alumichem ApS, som får beviset overrakt af Kim Haggren, der er vicedirektør i DI for Erhvervsjura, SMV- & Iværksætterpolitik.

Alumichem ApS fra Birkerød er i førertrøjen, når det handler om at rense spildevand på en effektiv og miljøvenlig måde. Et arbejde som fx er afgørende i industrielle renserier, hvor produktionen af batterier til elbiler udskiller farlige tungmetaller, som kan ende i arbejdstøjet og det efterfølgende spildevand.
Her har virksomheden udviklet en teknologi, der kan fjerne tungmetaller fra spildevandet, og løsningen bliver allerede brugt hos større vaskerier i Tyskland og Sverige. Nu har virksomheden modtaget DI Initiativprisen.
-Alumichem fortjener initiativprisen for deres innovative tilgang til vandbehandling og miljøbeskyttelse. Rent vand er noget man let kan tage for givet, men i 2025 må vi desværre erkende, at vi bliver nødt til at være på forkant med teknologi, som gør vores verden renere. Deres løsninger viser netop, hvordan bæredygtighed og forretning kan gå hånd i hånd, siger Sine Linderstrøm, fagchef for SMV og Iværksætteri.

Pris anerkender nytænkning i en usikker verden
DIs Initiativpris 2024 anerkender virksomhedens imponerende resultater og deres evne til at tænke nyt i en verden præget af forandring og usikkerhed. Prisen fremhæver virksomheder, der har skabt et stærkt grundlag for vækst ved at gennemføre initiativer inden for områder som kunstig intelligens og bæredygtighed.
-Det er en stor ære at modtage DIs Initiativpris 2024. Vores team har arbejdet hårdt på at udvikle bæredygtige og effektive vandteknologiløsninger, og denne anerkendelse motiverer os til at fortsætte vores arbejde med at beskytte miljøet og forbedre vandkvaliteten, siger Christian Kemp, direktør for Alumichem ApS.
Virksomheden har også udviklet en spildevandsrensningsløsning for Rose Poultry, der sparer virksomheden 350.000 kr. årligt og reducerer CO2-udledningen. Derudover anvender Alumichem kunstig intelligens og er ved at udvikle sin egen ”Alumibot” til intern brug, der skal hjælpe medarbejdere med alt fra beregninger af pH-værdier til personalehåndbøger.

Skrevet i: Aktuelt, Navnenyt, Vand og spildevand

Seneste nyt fra redaktionen

Her er industriens danmarksmestre fra DM i Skills 2026

AktueltNavnenyt27. 04. 2026

Efter tre intense konkurrencedage kulminerede dette års DM i Skills 2026 lørdag med kåringen af danmarksmestrene i 48 forskellige fag. Se vinderne fra industriens ni konkurrencefag. De er blevet testet til deres yderste, deltagerne i DM i Skills 2026. Siden danmarksmesterskaberne for elever og

Fuldt booket: International Drone Show melder udsolgt på udstillerstande

RobotterTop27. 04. 2026

Allerede nu er alle udstillerstande til International Drone Show i Odense udsolgt. Med under to måneder til eventet vidner det om en markant efterspørgsel og understreger den voksende interesse for droneteknologi. International Drone Show finder sted den 3.-4. juni 2026 ved HCA Airport i Odense

Teradyne Robotics for medhold i tysk retssag om ophavsret

AktueltRobotter27. 04. 2026

I februar tog Teradyne Robotics A/S - som består af Universal Robots og Mobile Industrial Robots (MiR) og er et datterselskab til Teradyne, retslige skridt i Tyskland imod Elite Robots’ tyske datterselskab, Elite Robots Deutschland GmbH, for krænkelse af ophavsretten til Universal Robots’ software.

Holtec ansætter lokalkendt afdelingsleder i Esbjerg med vækstambitioner

Navnenyt27. 04. 2026

Holtec har ansat Rasmus Loof Hedegård som ny afdelingsleder i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som senior teamleder hos Semco. Valget af Rasmus Loof Hedegård bygger på hans over 25 års erfaring indenfor automation. Han skal nu være med til at sikre, at virksomheden tager yderligere skridt mod

Små 10 procent af Danmarks import af råvarer og halvfabrikata er sårbar over for eventuelle kriser

Branchenyt27. 04. 2026

En ny nordisk analyse – udarbejdet i samarbejde mellem de nordiske landes statistikkontorer under ledelse af Danmarks Statistik – viser, at danske og norske værdikæder er de mest sårbare i Norden over for forstyrrelser i international handel. - Selvom langt størstedelen af vores import kommer fra

Organisation vil have styrket Erhvervspuljen efter den blev tømt på under én uge

Energi og miljø27. 04. 2026

Danske virksomheders interesse for at skifte olie- og gasfyr ud er så stor, at der nu er søgt om flere midler, end der er i Erhvervspuljen. Nu efterlyser Varmepumpeindustrien hurtigere sagsbehandling og bedre rammer, så omstillingen ikke går i stå. Puljen rummede 279 millioner kroner, men den

Robotindustrien søger nye veje i et udfordret marked

AutomatiseringBranchenytRobotterTop23. 04. 2026

Den danske robot-, automations- og droneindustri vokser fortsat, men i et lavere tempo end tidligere. Det viser en ny rapport fra Odense Robotics. I en tid med global afmatning retter flere virksomheder blikket mod hjemmemarkedet, hvor der er et betydeligt uudnyttet potentiale - ikke mindst i den

Udstillere har store forventninger til årets Automatik-messe

AktueltAutomatiseringMesser og møder23. 04. 2026

Muligheden for at præsentere nye produkter og møde såvel potentielle som eksisterende kunder fremhæves af Solar og ICS, der begge udstiller på Automatik 2026. Messen finder sted i Brøndby Hallen 8.-10. september. Alt inden for automation, motion og drives kommer i fokus, når Automatik-messen

Danske forskere udvikler unik lasermaskine

AktueltMaskiner og anlægNavnenyt23. 04. 2026

Efter mere end 15 års forskning har to forskere fra Aalborg Universitet udviklet en lasermaskine, der kan fremstille prototyper af metal i én samlet proces og dermed reducere både tidsforbrug og udgifter væsentligt. De to forskere har stiftet spinout-virksomheden AutoShape. Og nu skal maskinen ud

Flertal af kritisk infrastrukturledere i Danmark vil droppe “risikable” leverandører grundet cybertrusler

Branchenyt23. 04. 2026

Digital suverænitet er en topprioritet for ledere af danske organisationer med kritisk infrastruktur. En ny rapport fra DNV Cyber afslører, at mere end halvdelen (54 pct.) af lederne er stærkt bekymrede over at være afhængige af tredjepartsleverandører fra lande, hvor geopolitiske spændinger

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Her er industriens danmarksmestre fra DM i Skills 2026

    27.04.2026

  • Fuldt booket: International Drone Show melder udsolgt på udstillerstande

    27.04.2026

  • Teradyne Robotics for medhold i tysk retssag om ophavsret

    27.04.2026

  • Holtec ansætter lokalkendt afdelingsleder i Esbjerg med vækstambitioner

    27.04.2026

  • Små 10 procent af Danmarks import af råvarer og halvfabrikata er sårbar over for eventuelle kriser

    27.04.2026

  • Organisation vil have styrket Erhvervspuljen efter den blev tømt på under én uge

    27.04.2026

  • Robotindustrien søger nye veje i et udfordret marked

    23.04.2026

  • Udstillere har store forventninger til årets Automatik-messe

    23.04.2026

  • Danske forskere udvikler unik lasermaskine

    23.04.2026

  • Flertal af kritisk infrastrukturledere i Danmark vil droppe “risikable” leverandører grundet cybertrusler

    23.04.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik