• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

AktueltNavnenytVand og spildevand13. 03. 2025 | Helle Friemann Nielsen

Birkerød-virksomhed vinder DI-pris for rensning af spildevand

AktueltNavnenytVand og spildevand13. 03. 2025 By Helle Friemann Nielsen

Alumichem ApS hædres med DI’s Initiativpris 2024 for deres innovative løsninger, som fjerner tungmetaller fra spildevandet.

Til venstre er modtageren af DI’s initiativpris 2025 Christian Kemp, der er direktør for Alumichem ApS, som får beviset overrakt af Kim Haggren, der er vicedirektør i DI for Erhvervsjura, SMV- & Iværksætterpolitik.

Alumichem ApS fra Birkerød er i førertrøjen, når det handler om at rense spildevand på en effektiv og miljøvenlig måde. Et arbejde som fx er afgørende i industrielle renserier, hvor produktionen af batterier til elbiler udskiller farlige tungmetaller, som kan ende i arbejdstøjet og det efterfølgende spildevand.
Her har virksomheden udviklet en teknologi, der kan fjerne tungmetaller fra spildevandet, og løsningen bliver allerede brugt hos større vaskerier i Tyskland og Sverige. Nu har virksomheden modtaget DI Initiativprisen.
-Alumichem fortjener initiativprisen for deres innovative tilgang til vandbehandling og miljøbeskyttelse. Rent vand er noget man let kan tage for givet, men i 2025 må vi desværre erkende, at vi bliver nødt til at være på forkant med teknologi, som gør vores verden renere. Deres løsninger viser netop, hvordan bæredygtighed og forretning kan gå hånd i hånd, siger Sine Linderstrøm, fagchef for SMV og Iværksætteri.

Pris anerkender nytænkning i en usikker verden
DIs Initiativpris 2024 anerkender virksomhedens imponerende resultater og deres evne til at tænke nyt i en verden præget af forandring og usikkerhed. Prisen fremhæver virksomheder, der har skabt et stærkt grundlag for vækst ved at gennemføre initiativer inden for områder som kunstig intelligens og bæredygtighed.
-Det er en stor ære at modtage DIs Initiativpris 2024. Vores team har arbejdet hårdt på at udvikle bæredygtige og effektive vandteknologiløsninger, og denne anerkendelse motiverer os til at fortsætte vores arbejde med at beskytte miljøet og forbedre vandkvaliteten, siger Christian Kemp, direktør for Alumichem ApS.
Virksomheden har også udviklet en spildevandsrensningsløsning for Rose Poultry, der sparer virksomheden 350.000 kr. årligt og reducerer CO2-udledningen. Derudover anvender Alumichem kunstig intelligens og er ved at udvikle sin egen ”Alumibot” til intern brug, der skal hjælpe medarbejdere med alt fra beregninger af pH-værdier til personalehåndbøger.

Skrevet i: Aktuelt, Navnenyt, Vand og spildevand

Seneste nyt fra redaktionen

SPS Expo – tre dage med fokus på automatisering og industriel AI

AutomatiseringMesser og møderTop20. 11. 2025

Fra den 25. til den 27. november 2025 vil automationsverdenens øjne være rettet mod SPS Expo - Smart Production Solutions - der afholdes i Nürnberg. Her mødes innovation og industri. SPS afholdes i år for 34. gang, og messen tiltrækker over 1000 udstillere og omkring 50.000 besøgende. Når

Topøkonom med virkelighedstjek til industrien

AktueltBranchenytMesser og møder20. 11. 2025

De kommende år bliver ikke ”business as usual” for fremstillingsindustrien, og det bliver afgørende at kunne afkode det politiske landskab. Det var budskabet fra økonomisk kommentator Frank Hvid, da han i sidste uge holdt et oplæg på OMRONs Nordic Partner Summit om industriens største strategiske

Internationalt førende danske virksomheder slår sig sammen

AktueltNavnenytOffshore og marine20. 11. 2025

Hoyer og VMS Group skaber stærk, global partner for den maritime og industrielle sektor. Sammenlægning af de to førende danske virksomheder inden for henholdsvis elektriske motorer og reparation og vedligeholdelse af dieselmotorer og fremdrivningssystemer på skibe skaber Hoyer VMS Group. Det nye

Klare taskforce-anbefalinger til mere iværksætteri

Branchenyt20. 11. 2025

Taskforce-anbefalinger kan for alvor styrke det hjemlige tech-iværksætteri. Anbefalingerne vækker stor begejstring hos Ingeniørforeningen IDA. Regeringens taskforce for styrket viden- og teknologioverførsel overrakte i sidste uge sine anbefalinger til uddannelses- og forskningsminister

Ny ledelse i Nordelektro A/S – indehaver overtager direktørposten

Navnenyt20. 11. 2025

Som led i en omstrukturering af ledelsen er ejer og bestyrelsesmedlem Michael Saxtoft indtrådt som administrerende direktør i Nordelektro A/S. Med mange års international ledelseserfaring i bagagen skal han styrke driften i den virksomhed, der har været i familiens eje i mere end fire årtier.

DTU Skylab modtager Diversitetsprisen 2025 for banebrydende indsats for inklusion i teknologi og entreprenørskab

Navnenyt20. 11. 2025

Hvordan skaber man teknologi, der inkluderer i stedet for at udelukke? Det spørgsmål har DTU Skylab arbejdet strategisk med siden 2019 – og nu modtager innovationshuset Diversitetsprisen 2025 for sit arbejde med at gøre universelt design og inklusion til en naturlig del af ingeniørens

Hummel fremtidssikrer sin ordreafvikling med AI-drevne robotter

AutomatiseringRobotterTop17. 11. 2025

Hummel har investeret i en robotplukteknologi baseret på kunstig intelligens til sit i forvejen højt automatiserede lager i Padborg. Her sørger robotter, software og AI nu for at sikre Hummel en effektiv, skalerbar og fremtidssikret lagerdrift, der kan holde trit med de hurtigt skiftende

Varmepumper er billigst til grøn industriel varme

AktueltEnergi og miljøProcesteknologi17. 11. 2025

En ny undersøgelse fra Teknologisk Institut og University of Oxford viser, at industrielle varmepumper kan reducere varmeomkostningerne i industrien med op til 75 procent sammenlignet med brintbaserede kedler – og i de fleste scenarier er de også økonomisk fordelagtige overfor biomasse- og

Familien Topsøe modtager Årets Hæderspris 2025

AktueltNavnenyt17. 11. 2025

Årets Hæderspris 2025 går til familien Topsøe, der grundlagde den familieejede virksomhed Topsoe A/S (tidligere Haldor Topsøe A/S). Gennem mere end 80 år har familien og virksomheden haft en markant og vedvarende indflydelse på dansk erhvervsliv og det globale industrimarked. Det er niende gang, at

DTU’s innovations-DNA bliver en national ramme

BranchenytInnovationNavnenyt17. 11. 2025

Nye anbefalinger skal sikre, at dansk forskning kommer ud og gør gavn som kommercielle markedsløsninger i nye startup-virksomheder. DTU’s rektor Anders Bjarklev finder det positivt, at DTU’s mangeårige arbejde med innovation nu afspejler sig i en national ramme. Én af universitetets

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • SPS Expo – tre dage med fokus på automatisering og industriel AI

    20.11.2025

  • Topøkonom med virkelighedstjek til industrien

    20.11.2025

  • Internationalt førende danske virksomheder slår sig sammen

    20.11.2025

  • Klare taskforce-anbefalinger til mere iværksætteri

    20.11.2025

  • Ny ledelse i Nordelektro A/S – indehaver overtager direktørposten

    20.11.2025

  • DTU Skylab modtager Diversitetsprisen 2025 for banebrydende indsats for inklusion i teknologi og entreprenørskab

    20.11.2025

  • Hummel fremtidssikrer sin ordreafvikling med AI-drevne robotter

    17.11.2025

  • Varmepumper er billigst til grøn industriel varme

    17.11.2025

  • Familien Topsøe modtager Årets Hæderspris 2025

    17.11.2025

  • DTU’s innovations-DNA bliver en national ramme

    17.11.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik