• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AutomatiseringNavnenytRobotter05. 10. 2021 | Helle Friemann Nielsen

Bila A/S kåret som global topleverandør af robotfirmaer

AutomatiseringNavnenytRobotter05. 10. 2021 By Helle Friemann Nielsen

Bila A/S er netop blevet hædret som en af verdens største leverandører af cobots fra Universal Robots og også som en af de 10 største forhandlere globalt af producenten OnRobots værktøjer til robotarme. Bilas forklaring på, at et relativt lille land kan opnå så markant en placering, er gode samarbejdspartnere, en stærk forankring og solide kompetencer.

-Danmark fylder ikke meget på verdenskortet. Derfor synes jeg, at vi som produktionsland kan være stolte af at rage op i landskabet internationalt, når det handler om investeringer i automatisering og robotteknologi. Vi oplever, at fremstillingsindustrien er meget optaget af, hvordan konkurrenceevnen kan styrkes gennem optimering, siger Per Bech Rasmussen, CEO i Bila Automation.
I de mere end 30 år, som virksomheden har eksisteret på markedet, er det blevet til mere end 2000 automationsløsninger til små, mellemstore og store producenter i både ind- og udland. En af kunderne er Troldtekt.
-Bila har været en vigtig samarbejdspartner i vores udvikling til, hvor vi står i dag som en fuldautomatiseret produktionsvirksomhed. Via tæt dialog og indsigt i vores processer har de været innovative og i høj grad medvirket i vore forbedringer og optimeringer ved brug af deres knowhow inden for automatisering og robotteknologi. Bila gennemfører deres projekter med en stærk projektstyring, som sikrer at projekterne bliver kørt i mål til tiden, og de slipper ikke projekterne før de er helt i mål i forhold til aftalte krav og specifikationer, siger fabrikschef i Troldtekt, Orla Jepsen.

Da producenten af akustikplader, Troldtekt udvidede sin produktion med 13.000 kvadratmeter Troldhede i Vestjylland, var Bila som automationspartner involveret fra start til slut. Troldtekt valgte at fordoble produktionskapaciteten og investere 180 mio. kr. i en ny, energieffektiv produktionslinje med moderne robotteknologi.


-Det er livsnødvendigt for den danske industri at automatisere alt, hvad de kan i en tid med mangel på arbejdskraft og stigende materialepriser. Det handler i den grad om at få nedbragt produktionsomkostningerne. I Migatronic kan vi sammen med Bila optimere hele værdikæden i en metalvirksomhed, så vores kunder styrker deres konkurrenceevne. Vores fælles mål er at gøre det helt enkelt og problemfrit for metalvirksomhederne at skifte fra en manuel til en automatiseret proces, siger Kristian Madsen, CEO i Migatronic, som på den igangværende hi-messe har udstationeret nogle af sine eksperter på Bilas stand.
Produkteksperter fra OnRobot og Universal Robots har under messen også været til rådighed på Bilas stand.
Bila er én af de få forhandlere i verden, der har opnået status som Platinum Partner hos robotproducenten Universal Robots og en placering som blandt de globalt førende. Det er ikke spor tilfældigt, siger Michael Hjertebjerg,Regional Sales Director, Northern Europe i Universal Robots:
-Bila har en stor ekspertise indenfor automatisering og robotteknologi og evner at favne både de store og små udfordringer. Deres mangeårige erfaring og indsigt skaber stor værdi for virksomhederne, der ønsker at optimere deres produktion med den nyeste teknologi inden for kollaborative robotter. De evner at finde de intelligente løsninger til de udfordringer, de får, og de formår hurtigt og effektivtat få implementeret projekterne til gavn for kunderne, fortæller han.

Skrevet i: Automatisering, Navnenyt, Robotter

Seneste nyt fra redaktionen

Dansk løsning skal gøre asfalt og beton CO2-fri

Energi og miljøInnovationNavnenytTop03. 08. 2026

Danmarks Eksport- og Investeringsfond, EIFO, investerer i biosolutions-startup’et Visibuilt, der udvikler en ny type bindemiddel baseret på svampens rodnet, som kan reducere klimaaftrykket fra nogle af verdens mest CO2-tunge materialer. Den danske virksomhed Visibuilt har hentet 25 mio. kr. i

Robot skal hjælpe børn med autisme

AktueltRobotter03. 08. 2026

I et forskningsprojekt fra Aalborg Universitet har pædagoger i specialbørnehaven Birken været med til at udvikle en robot, der kan støtte børn med autisme i hverdagen. Hvordan skal en robot opføre sig, hvis den skal støtte børn med autisme i hverdagen?Det spørgsmål er omdrejningspunktet i et

Nyt tværgående center for biosolutions

AktueltInnovationNavnenyt03. 08. 2026

Et nyt center på DTU skal gøre det lettere for virksomheder, myndigheder og samarbejdspartnere at omsætte bioteknologisk forskning til bæredygtige løsninger i industriel skala. Biosolutions har potentialet til at blive en nøgle til Europas grønne omstilling, konkurrenceevne og uafhængighed af

3C Groups køber 100 pct. af Blue Ocean Robotics

NavnenytRobotter03. 08. 2026

Med et kommercielt gennembrud inden for pharmaindustrien har robotvirksomheden Blue Ocean Robotics realiseret toplinjevækst og kurs mod sorte tal på bundlinjen. 3C Groups er i proces med at overtage de udestående aktier og vil derefter eje hele virksomheden. Med et skarpt salgsfokus, en ny

USA elsker nordjysk pallestabler

AutomatiseringNavnenyt03. 08. 2026

Trods toldmur flyver den danskudviklede pallestabler Palomat af hylderne i USA. -USA elsker vores produkt. Vi har vækstet 25 procent alene i år. Så lige nu kører der over 500 Palomater i den amerikanske industri. Der findes simpelthen ikke et lokalt produkt, som til samme pris og med samme

DI: Medvind til STEM-fagene er godt nyt for erhvervslivet

Branchenyt03. 08. 2026

AI øger behovet for tekniske og digitale kompetencer og bl.a. derfor er det stigende optag på STEM-uddannelserne uden ledighedsudfordringer godt nyt for virksomhedernes innovation og konkurrencekraft, mener DI’s underdirektør. I år er 58.673 ansøgere blevet tilbudt en plads på en videregående

Induflex A/S øger kapaciteten med nye CNC-investeringer

Maskiner og anlæg03. 08. 2026

Induflex A/S øger nu markant produktionskapaciteten med investeringen i to nye 5-aksede CNC-fræsere. Investeringen er en del af en løbende udvikling af produktionen, hvor fokus er på at optimere arbejdsgange og sikre høj kvalitet i fremstillingen af plastkomponenter. Induflex A/S er en

Ny europæisk megafond skal fastholde vækstvirksomheder på kontinentet

BranchenytInnovationNavnenytTop30. 06. 2026

Med 38 mia. kr. i ryggen skal den nye Scaleup Europe Fund investere i lovende virksomheder for at fastholde dem på kontinentet. Danmarks Eksport- og Investeringsfond, EIFO, er med som første nationale investor med en investering på 1,5 mia. kr. i fonden, som skal drives af svenske EQT og er

Lille dansk AI-virksomhed er hjælpetræner for Portugal

AktueltAutomatiseringNavnenyt30. 06. 2026

Den Aalborgensiske virksomhed Alai startede som et studenterprojekt på Aalborg Universitet. Nu skal de hjælpe Portugal med at vinde VM. Når det portugisiske landshold går på banen under VM i herrefodbold, får de hjælp af en lille virksomhed fra Aalborg.-Så på en måde kan man jo godt sige, at

Rigtig god sommer

AktueltBranchenyt30. 06. 2026

Det er tid til sommerferie – og det gælder også TekniskFokus.dk, der holder pause i juli måned. Dette er således det sidste nyhedsbrev på denne side af ferien. Vi udkommer igen tirsdag den 4. august. Holdet bag TekniskFokus ønsker alle en god sommerferie…

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Dansk løsning skal gøre asfalt og beton CO2-fri

    03.08.2026

  • Robot skal hjælpe børn med autisme

    03.08.2026

  • Nyt tværgående center for biosolutions

    03.08.2026

  • 3C Groups køber 100 pct. af Blue Ocean Robotics

    03.08.2026

  • USA elsker nordjysk pallestabler

    03.08.2026

  • DI: Medvind til STEM-fagene er godt nyt for erhvervslivet

    03.08.2026

  • Induflex A/S øger kapaciteten med nye CNC-investeringer

    03.08.2026

  • Ny europæisk megafond skal fastholde vækstvirksomheder på kontinentet

    30.06.2026

  • Lille dansk AI-virksomhed er hjælpetræner for Portugal

    30.06.2026

  • Rigtig god sommer

    30.06.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}