• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AutomatiseringNavnenytRobotter05. 10. 2021 | Helle Friemann Nielsen

Bila A/S kåret som global topleverandør af robotfirmaer

AutomatiseringNavnenytRobotter05. 10. 2021 By Helle Friemann Nielsen

Bila A/S er netop blevet hædret som en af verdens største leverandører af cobots fra Universal Robots og også som en af de 10 største forhandlere globalt af producenten OnRobots værktøjer til robotarme. Bilas forklaring på, at et relativt lille land kan opnå så markant en placering, er gode samarbejdspartnere, en stærk forankring og solide kompetencer.

-Danmark fylder ikke meget på verdenskortet. Derfor synes jeg, at vi som produktionsland kan være stolte af at rage op i landskabet internationalt, når det handler om investeringer i automatisering og robotteknologi. Vi oplever, at fremstillingsindustrien er meget optaget af, hvordan konkurrenceevnen kan styrkes gennem optimering, siger Per Bech Rasmussen, CEO i Bila Automation.
I de mere end 30 år, som virksomheden har eksisteret på markedet, er det blevet til mere end 2000 automationsløsninger til små, mellemstore og store producenter i både ind- og udland. En af kunderne er Troldtekt.
-Bila har været en vigtig samarbejdspartner i vores udvikling til, hvor vi står i dag som en fuldautomatiseret produktionsvirksomhed. Via tæt dialog og indsigt i vores processer har de været innovative og i høj grad medvirket i vore forbedringer og optimeringer ved brug af deres knowhow inden for automatisering og robotteknologi. Bila gennemfører deres projekter med en stærk projektstyring, som sikrer at projekterne bliver kørt i mål til tiden, og de slipper ikke projekterne før de er helt i mål i forhold til aftalte krav og specifikationer, siger fabrikschef i Troldtekt, Orla Jepsen.

Da producenten af akustikplader, Troldtekt udvidede sin produktion med 13.000 kvadratmeter Troldhede i Vestjylland, var Bila som automationspartner involveret fra start til slut. Troldtekt valgte at fordoble produktionskapaciteten og investere 180 mio. kr. i en ny, energieffektiv produktionslinje med moderne robotteknologi.


-Det er livsnødvendigt for den danske industri at automatisere alt, hvad de kan i en tid med mangel på arbejdskraft og stigende materialepriser. Det handler i den grad om at få nedbragt produktionsomkostningerne. I Migatronic kan vi sammen med Bila optimere hele værdikæden i en metalvirksomhed, så vores kunder styrker deres konkurrenceevne. Vores fælles mål er at gøre det helt enkelt og problemfrit for metalvirksomhederne at skifte fra en manuel til en automatiseret proces, siger Kristian Madsen, CEO i Migatronic, som på den igangværende hi-messe har udstationeret nogle af sine eksperter på Bilas stand.
Produkteksperter fra OnRobot og Universal Robots har under messen også været til rådighed på Bilas stand.
Bila er én af de få forhandlere i verden, der har opnået status som Platinum Partner hos robotproducenten Universal Robots og en placering som blandt de globalt førende. Det er ikke spor tilfældigt, siger Michael Hjertebjerg,Regional Sales Director, Northern Europe i Universal Robots:
-Bila har en stor ekspertise indenfor automatisering og robotteknologi og evner at favne både de store og små udfordringer. Deres mangeårige erfaring og indsigt skaber stor værdi for virksomhederne, der ønsker at optimere deres produktion med den nyeste teknologi inden for kollaborative robotter. De evner at finde de intelligente løsninger til de udfordringer, de får, og de formår hurtigt og effektivtat få implementeret projekterne til gavn for kunderne, fortæller han.

Skrevet i: Automatisering, Navnenyt, Robotter

Seneste nyt fra redaktionen

Chelsea FC jagter effektivitetsgevinster med AI

AutomatiseringNavnenytTop13. 08. 2026

IFS’ Industrial AI-løsninger bliver nu bragt i spil i en af Europas mest profilerede fodboldklubber. Chelsea FC vil bruge AI til at effektivisere hele det administrative og operative apparat, der holder klubben og spillerne i luften som led i et flerårigt samarbejde med IFS. Det er ikke kun på

DTU-instrument består første videnskabelige prøve i rummet

AktueltInnovationMaskiner og anlæg13. 08. 2026

Psyche-rumfartøjet er på vej mod asteroiden Psyche mellem Mars og Jupiter. Forbiflyvningen af Mars var den første mulighed for at teste det DTU-udviklede magnetometers videnskabelige ydeevne ved en planet. Resultaterne markerer en vigtig milepæl. NASA har offentliggjort de første videnskabelige

Virksomheder skal tage ejerskab over eget energiforbrug

AktueltBranchenytEnergi og miljø13. 08. 2026

Kapaciteten i det offentlige elnet er begrænset og vil være det i lang tid. Derfor kan det for virksomheder med vækstambitioner være relevant at tage ejerskab over eget energiforbrug, så afhængigheden af elnettet bliver minimeret. Det kan for eksempel være med solceller og en batteriløsning, der

Mekoprint A/S og idoc A/S går sammen om hurtigere udvikling og produktion til europæisk forsvarsindustri

Navnenyt13. 08. 2026

Forsvarsindustrien i Danmark og resten af Europa efterspørger i stigende grad komplette, integrerede og færdigtestede løsninger, der hurtigt kan skaleres. Det er baggrunden for et strategisk samarbejde mellem produktionsvirksomheden Mekoprint A/S og ingeniørvirksomheden idoc A/S, som allerede har

Wireless Logic anerkendt som førende IoT-leverandør af tre analysehuse

AutomatiseringNavnenyt13. 08. 2026

Både Gartner, Transforma Insights og Omdia vurderer Wireless Logic som en af de førende leverandører af sikre, robuste og skalerbare IoT-forbindelser. Wireless Logic, en af verdens største uafhængige leverandør inden for IoT-forbindelser og -infrastruktur, er blevet vurderet som en af de

SJF Bank: Industrien tog hul på sommeren med markant fremgang

Branchenyt13. 08. 2026

Den danske industriproduktion steg med 6,4 procent i juni sammenlignet med måneden før. Fremgangen var bredt funderet med stigende produktion i 10 ud af 12 branchegrupper. Sådan lyder det fra SJF Bank. Særligt elektronikindustrien og transportmiddelindustrien trak op med stigninger på omkring

Droner, kameraer og AI kan blive fremtidens kamp mod ”larven fra helvede”

AutomatiseringNavnenytTop10. 08. 2026

Droner, termiske kameraer og kunstig intelligens kan blive fremtidens hjælp i kampen mod egeprocessionsspinneren. Derfor skynder forskere fra Syddansk Universitet sig netop nu ud sammen med kommunale bekæmpelseshold for at indsamle den viden, der skal gøre fremtidens løsninger mulige. Om få uger er

Automatik 2026 byder på et højaktuelt konferenceprogram

AktueltAutomatiseringMesser og møder10. 08. 2026

Et omfattende konferenceprogram venter de besøgende på årets Automatik-messe, hvor både konkrete virksomhedscases og indsigt i de nyeste teknologiske tendenser er på programmet. Automatik 2026 finder sted i Brøndby Hallen 8.-10. september. Automatik-messen bygger bro mellem teori, viden og

Forsvarsinvesteringer skaber muligheder i et usikkert stålmarked

AktueltBranchenyt10. 08. 2026

Selvom den globale usikkerhed fortsat præger stålmarkedet, begynder de stigende europæiske investeringer i forsvar at skabe øget aktivitet i dele af branchen. Hos ståldistributøren Tibnor oplever man allerede en større efterspørgsel blandt kunder med tilknytning til forsvarsindustrien. Det

DOT køber to svenske pulverlakeringsfabrikker

Maskiner og anlægNavnenyt10. 08. 2026

DOT-koncernen styrker sin position på det svenske marked med opkøbet af to pulverlakeringsfabrikker; Pulverlacken i Hillerstorp AB og Assars Industri AB. De to virksomheder bliver DOT's første pulverlakeringsvirksomheder i Sverige og skal supplere koncernens syv svenske

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Chelsea FC jagter effektivitetsgevinster med AI

    13.08.2026

  • DTU-instrument består første videnskabelige prøve i rummet

    13.08.2026

  • Virksomheder skal tage ejerskab over eget energiforbrug

    13.08.2026

  • Mekoprint A/S og idoc A/S går sammen om hurtigere udvikling og produktion til europæisk forsvarsindustri

    13.08.2026

  • Wireless Logic anerkendt som førende IoT-leverandør af tre analysehuse

    13.08.2026

  • SJF Bank: Industrien tog hul på sommeren med markant fremgang

    13.08.2026

  • Droner, kameraer og AI kan blive fremtidens kamp mod ”larven fra helvede”

    10.08.2026

  • Automatik 2026 byder på et højaktuelt konferenceprogram

    10.08.2026

  • Forsvarsinvesteringer skaber muligheder i et usikkert stålmarked

    10.08.2026

  • DOT køber to svenske pulverlakeringsfabrikker

    10.08.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}