• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

Navnenyt05. 01. 2021 | Helle Friemann Nielsen

AVK opnår det hidtil bedste resultat

Navnenyt05. 01. 2021 By Helle Friemann Nielsen

På trods af Covid-19s negative effekt kan AVK-koncernen med regnskabet for 2019-2020 præsentere sit hidtil bedste resultat. Medvirkende hertil er, at det i stort omfang er lykkedes at holde alle koncernens selskaber i drift, ligesom koncernens forsyningskæde har været intakt gennem hele perioden. Fremadrettet ligger fokus på håndtering af problemer i vandforsyning og spildevand samt i endnu højere grad at basere fremtidens produkter på genbrugsmaterialer.

-Resultatet er tilfredsstillende, ikke mindst i lyset af Covid-19 situationen, som har givet os udfordringer på nogle markeder. Vi har under krisen haft stor fokus på vores medarbejderes sundhed, men der er stor forskel på, hvor hårdt vi har været berørt i de forskellige lande. Flere af vores selskaber har i kortere eller længere perioder været helt eller delvist lukket ned. Det er imidlertid lykkedes at holde koncernens forsyningskæde intakt gennem hele perioden. Derfor har vi gennem Corona-krisen kunnet opretholde levering til kritiske samfundsfunktioner som vand- og gasforsyning, der udgør en stor del af koncernens kunder, oplyser Niels Aage Kjær, adm. direktør, AVK.
-AVK har i året nydt godt af den decentrale struktur med stor lokal beslutningskraft, hvilket har gjort det muligt at agere hurtigt på de ændrede vilkår med restriktioner og ændrede markedsvilkår. Et godt samspil mellem en global forsyningskæde og lokale selskaber i 36 lande gør koncernen meget agil, og dette kombineret med dygtigt lederskab og handlekraft har styret os godt igennem første etape af sundhedskrisen, tilføjer han.

Niels Aage Kjær, adm. direktør, AVK.


Resultatet overstiger forventningerne
Driftsresultatet er bedre end forventningerne for året og samtidig en markant forbedring af overskudsgraden. Dette er et resultat af den brede pallette af tiltag og fortsatte indsats for at optimere, effektivisere og automatisere driften, for at styrke markedspositionen og for løbende at forbedre og optimere produkter og løsninger til vores kunder.
-Disse initiativer har krævet betydelige investeringer, og der er i året brutto investeret 289 mio. på tværs af koncernen og forretningsområderne. Der er gennemført fabriksudvidelser i Spanien, Saudi Arabien, Kina og Indien samt hos AVK-Tooling i Sæby. Samtidig er der investeret kraftigt i en fortsat udbygning og optimering af produktionskapaciteten, udvikling af produkter samt videreudvikling af koncernens it-platform og digitale løsninger, oplyser finansdirektør Lars Kudsk, AVK Holding.

Finansdirektør Lars Kudsk, AVK Holding

I regnskabsåret 2020-2021 forventes investeringer på samme niveau.
-Vi har fokus på langsigtede investeringer på tværs af koncernen til gavn for virksomheden, vores kunder og miljøet, oplyser Lars Kudsk.
-Vi forventer en omsætning i 2020-2021 på niveau med det foregående år. Der er naturligvis stor usikkerhed i kraft af Covid-19, og vi forventer, at især selskaberne inden for vores industridivision får en udfordrende start på året. Men vi fastholder vores fokus på vækst inden for alle tre forretningsområder, og vi accepterer dermed også, at det på kort sigt kan få en vis negativ indvirkning på resultatet i de enkelte selskaber. Samlet forventes indtjeningen derfor også at forblive på samme niveau i det kommende år.
-Koncernen har mange udviklingsprojekter, og et af disse er AVK Smart Water, som med intelligente løsninger og produkter bidrager til bedre overvågning og styring af blandt andet vandforsyningen. Vi forventer fortsat etablering af egen tilstedeværelse i nye markeder, og opkøb af selskaber vil ligeledes bidrage til væksten i årene fremover, tilføjer han.

Problemer med vandforsyning og spildevand SKAL løses
-På den lange bane ser vi et betydeligt potentiale for AVK, idet der i mange lande er store og voksende problemer med vandforsyningen og håndteringen af spildevand. Problemer, som skal løses, og som AVK og AVK’s produkter og løsninger heldigvis kan være med til at løse, siger Niels Aage Kjær.
-Mange lande udfordres af stigende vandmangel som følge af overudnyttelse af ressourcerne, og det samme gælder ikke mindst de stadig større storbyer. På tværs af lande er der et enormt vandspild, hvor i gennemsnit op mod en tredjedel af det producerede drikkevand forsvinder, inden det når forbrugerne. De økonomiske og miljømæssige konsekvenser heraf er enorme. Samtidig udledes omkring 80 procent af verdens spildevand uden at være renset, hvilket har gigantiske konsekvenser i forhold til sygdomme og dødsfald, ligesom den negative miljømæssige effekt er enorm.
-Men vi ser heldigvis, at reduktion af CO2 udledning sammen med bæredygtighed for alvor er sat på den politiske dagsorden, og AVK er fuldt bevidst om vores ansvar og mulige bidrag dertil. Vores produkter bidrager i stort omfang til at reducere CO2 udledning gennem reduceret vandspild og dermed mindre energiforbrug, siger Niels Aage Kjær.

Produkter baseres på genbrugsmaterialer
Samtidig arbejder virksomheden intenst på i så stor udstrækning som muligt at basere deres produkter på genbrugsmaterialer. Omkring 90 procent af AVK-koncernens forbrug af støbegods er baseret på genbrug, og for koncernens plastbaserede produkter er genbrugsandelen endnu højere.
-Vi ser det stærkt forøgede fokus på bæredygtighed som en positiv vækstfaktor for koncernen. Eksempler herpå er AVK Tooling, der har oplevet betydelig vækst i salget af komponenter til vindmølleindustrien, og overtagelsen her i 2020 af den hollandske virksomhed Q-Pall, som sælger plastprodukter, der udelukkende er baseret på genbrug af plastaffald, slutter Niels Aage Kjær.

Skrevet i: Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Teknisk Nyts årsnummer gør status over 2025

BranchenytTop18. 12. 2025

Årets sidste måned er traditionernes tid. Dette gælder ligeledes årets sidste udgave af Teknisk Nyt, der også i år byder indenfor til den traditionelle status over år 2025 i selskab med 12 virksomheder. Året har i høj grad været præget af omvæltninger, krige, konflikter, toldsatser og generel

Seks fordele – og en ulempe – ved humanoide robotter

AktueltAutomatiseringRobotter18. 12. 2025

Humanoide robotter kan skabe helt nye muligheder for fleksibel automatisering, når de skal løse opgaver side om side med mennesker i en produktion. Men hvad kan de egentlig, som klassiske robotter ikke kan matche? Her får du et overblik over de vigtigste fordele og én ulempe direkte fra en af

Lukkede industrisystemer koster dyrt

AktueltAutomatiseringBranchenyt18. 12. 2025

Lukkede industrisystemer koster hvert år mellemstore industrivirksomheder dyrt. Men der er håb forude. Det viser en ny rapport fra Schneider Electric. Ny åben, softwaredefineret automation, hvor software adskilles fra hardware, er vejen frem til at hente tabt fortjeneste hjem igen og sikre

AI presser virksomhedernes infrastruktur uden moderne datalagring

Automatisering18. 12. 2025

Fire ud af fem af virksomheder lagrer stadig data efter forældede principper, der ikke kan følge med AI’s eksplosive krav til hastighed og skalerbarhed. Derfor lancerer Lenovo nu en ny generation af moderne storage- og virtualiseringsløsninger, som skal give organisationer det datagrundlag,

ISH China 2026 – dansk knowhow i stramt kinesisk spotlight

Messer og møder18. 12. 2025

Når ISH China & CIHE 2026 afholdes i Beijing fra 31. marts til 2. april 2026, er det ikke blot endnu en sektormesse; for danske virksomheder i HVAC-, VVS- og energiteknologibranchen er det en mulighed for at teste deres løsninger i et marked, der i disse år investerer massivt i

Nye standarder for termisk inspektion

Maskiner og anlæg18. 12. 2025

Flir i65 fra Elma Instruments A/S er fremtidens termiske kamera, der sætter nye standarder for termisk inspektion. Kameraet har en termisk detektor på 480x640 pixel og er opbygget med en intuitiv app-baseret brugerflade, skarp billedkvalitet, indbygget mobilkommunikation (LTE) og

Fugl eller drone – dansk drone med edge AI tager kampen op

AutomatiseringInnovationNavnenytTop15. 12. 2025

Move Innovation udvikler en drone, der bruger edge AI til selvstændige hurtige beslutninger, så den kan forfølge andre droner og ikke kan jammes. Udviklingen af dronen sker i samarbejde med Alexandra Instituttet og er støttet af AI Denmark. Med edge AI-drone-platformen er Move Innovation klar til at

Ny stærk AI-duo

AktueltAutomatiseringNavnenytRobotter15. 12. 2025

IFS har indgået endnu et strategisk AI-partnerskab, denne gang med Boston Dynamics der er verdens førende producent af mobile robotter. De to selskaber vil kombinere IFS styrker inden for AI- med Boston Dynamics selvkørende robotter og skabe et banebrydende inspektionssystem til Field Service

AI vil redefinere luftfarten inden 2035

AktueltAutomatiseringBranchenyt15. 12. 2025

Future-Ready Skies 2025, der er en ny undersøgelse fra Tata Consultancy Services (TCS), viser, at én ud af tre ledere i luftfartsindustrien vurderer, at AI til realtidsbeslutninger vil være den største drivkraft for forandring i flyproduktionen inden 2035. Undersøgelsen fra TCS, en af verdens

Branchen samledes i nyt drone-forum

AutomatiseringMesser og møderNavnenyt15. 12. 2025

Mere end 100 deltagere fra hele droneøkosystemet var samlet på SDU, da Odense Robotics og DI Transport afholdt det første møde i DroneHorisont - et nyt forum, der skal skabe et fælles samlingspunkt for branchen. Deltagerne repræsenterede alt fra industri, operatører og myndigheder. Droneområdet

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Teknisk Nyts årsnummer gør status over 2025

    18.12.2025

  • Seks fordele – og en ulempe – ved humanoide robotter

    18.12.2025

  • Lukkede industrisystemer koster dyrt

    18.12.2025

  • AI presser virksomhedernes infrastruktur uden moderne datalagring

    18.12.2025

  • ISH China 2026 – dansk knowhow i stramt kinesisk spotlight

    18.12.2025

  • Nye standarder for termisk inspektion

    18.12.2025

  • Fugl eller drone – dansk drone med edge AI tager kampen op

    15.12.2025

  • Ny stærk AI-duo

    15.12.2025

  • AI vil redefinere luftfarten inden 2035

    15.12.2025

  • Branchen samledes i nyt drone-forum

    15.12.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik