• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

Navnenyt05. 01. 2021 | Helle Friemann Nielsen

AVK opnår det hidtil bedste resultat

Navnenyt05. 01. 2021 By Helle Friemann Nielsen

På trods af Covid-19s negative effekt kan AVK-koncernen med regnskabet for 2019-2020 præsentere sit hidtil bedste resultat. Medvirkende hertil er, at det i stort omfang er lykkedes at holde alle koncernens selskaber i drift, ligesom koncernens forsyningskæde har været intakt gennem hele perioden. Fremadrettet ligger fokus på håndtering af problemer i vandforsyning og spildevand samt i endnu højere grad at basere fremtidens produkter på genbrugsmaterialer.

-Resultatet er tilfredsstillende, ikke mindst i lyset af Covid-19 situationen, som har givet os udfordringer på nogle markeder. Vi har under krisen haft stor fokus på vores medarbejderes sundhed, men der er stor forskel på, hvor hårdt vi har været berørt i de forskellige lande. Flere af vores selskaber har i kortere eller længere perioder været helt eller delvist lukket ned. Det er imidlertid lykkedes at holde koncernens forsyningskæde intakt gennem hele perioden. Derfor har vi gennem Corona-krisen kunnet opretholde levering til kritiske samfundsfunktioner som vand- og gasforsyning, der udgør en stor del af koncernens kunder, oplyser Niels Aage Kjær, adm. direktør, AVK.
-AVK har i året nydt godt af den decentrale struktur med stor lokal beslutningskraft, hvilket har gjort det muligt at agere hurtigt på de ændrede vilkår med restriktioner og ændrede markedsvilkår. Et godt samspil mellem en global forsyningskæde og lokale selskaber i 36 lande gør koncernen meget agil, og dette kombineret med dygtigt lederskab og handlekraft har styret os godt igennem første etape af sundhedskrisen, tilføjer han.

Niels Aage Kjær, adm. direktør, AVK.


Resultatet overstiger forventningerne
Driftsresultatet er bedre end forventningerne for året og samtidig en markant forbedring af overskudsgraden. Dette er et resultat af den brede pallette af tiltag og fortsatte indsats for at optimere, effektivisere og automatisere driften, for at styrke markedspositionen og for løbende at forbedre og optimere produkter og løsninger til vores kunder.
-Disse initiativer har krævet betydelige investeringer, og der er i året brutto investeret 289 mio. på tværs af koncernen og forretningsområderne. Der er gennemført fabriksudvidelser i Spanien, Saudi Arabien, Kina og Indien samt hos AVK-Tooling i Sæby. Samtidig er der investeret kraftigt i en fortsat udbygning og optimering af produktionskapaciteten, udvikling af produkter samt videreudvikling af koncernens it-platform og digitale løsninger, oplyser finansdirektør Lars Kudsk, AVK Holding.

Finansdirektør Lars Kudsk, AVK Holding

I regnskabsåret 2020-2021 forventes investeringer på samme niveau.
-Vi har fokus på langsigtede investeringer på tværs af koncernen til gavn for virksomheden, vores kunder og miljøet, oplyser Lars Kudsk.
-Vi forventer en omsætning i 2020-2021 på niveau med det foregående år. Der er naturligvis stor usikkerhed i kraft af Covid-19, og vi forventer, at især selskaberne inden for vores industridivision får en udfordrende start på året. Men vi fastholder vores fokus på vækst inden for alle tre forretningsområder, og vi accepterer dermed også, at det på kort sigt kan få en vis negativ indvirkning på resultatet i de enkelte selskaber. Samlet forventes indtjeningen derfor også at forblive på samme niveau i det kommende år.
-Koncernen har mange udviklingsprojekter, og et af disse er AVK Smart Water, som med intelligente løsninger og produkter bidrager til bedre overvågning og styring af blandt andet vandforsyningen. Vi forventer fortsat etablering af egen tilstedeværelse i nye markeder, og opkøb af selskaber vil ligeledes bidrage til væksten i årene fremover, tilføjer han.

Problemer med vandforsyning og spildevand SKAL løses
-På den lange bane ser vi et betydeligt potentiale for AVK, idet der i mange lande er store og voksende problemer med vandforsyningen og håndteringen af spildevand. Problemer, som skal løses, og som AVK og AVK’s produkter og løsninger heldigvis kan være med til at løse, siger Niels Aage Kjær.
-Mange lande udfordres af stigende vandmangel som følge af overudnyttelse af ressourcerne, og det samme gælder ikke mindst de stadig større storbyer. På tværs af lande er der et enormt vandspild, hvor i gennemsnit op mod en tredjedel af det producerede drikkevand forsvinder, inden det når forbrugerne. De økonomiske og miljømæssige konsekvenser heraf er enorme. Samtidig udledes omkring 80 procent af verdens spildevand uden at være renset, hvilket har gigantiske konsekvenser i forhold til sygdomme og dødsfald, ligesom den negative miljømæssige effekt er enorm.
-Men vi ser heldigvis, at reduktion af CO2 udledning sammen med bæredygtighed for alvor er sat på den politiske dagsorden, og AVK er fuldt bevidst om vores ansvar og mulige bidrag dertil. Vores produkter bidrager i stort omfang til at reducere CO2 udledning gennem reduceret vandspild og dermed mindre energiforbrug, siger Niels Aage Kjær.

Produkter baseres på genbrugsmaterialer
Samtidig arbejder virksomheden intenst på i så stor udstrækning som muligt at basere deres produkter på genbrugsmaterialer. Omkring 90 procent af AVK-koncernens forbrug af støbegods er baseret på genbrug, og for koncernens plastbaserede produkter er genbrugsandelen endnu højere.
-Vi ser det stærkt forøgede fokus på bæredygtighed som en positiv vækstfaktor for koncernen. Eksempler herpå er AVK Tooling, der har oplevet betydelig vækst i salget af komponenter til vindmølleindustrien, og overtagelsen her i 2020 af den hollandske virksomhed Q-Pall, som sælger plastprodukter, der udelukkende er baseret på genbrug af plastaffald, slutter Niels Aage Kjær.

Skrevet i: Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Månekapløbet er i gang – Aalborg Universitet vil sende robot til Månen

InnovationNavnenytRobotterTop07. 04. 2026

Dansk robotteknologi skal til Månen. Forskere og studerende på Aalborg Universitet er lige nu ved at have den første prototype af Måne-roveren klar. Robotten skal kunne køre autonomt i det barske månemiljø og undersøge, udvinde og håndtere Månens ressourcer samt støtte fremtidige baser. USA har

Robotstartup sikrer investering til blød robot, der kan inspicere farlige miljøer

AktueltNavnenytRobotter07. 04. 2026

En blød robot, der kan ”vokse” ind i aflukkede rum og føre sensorer frem, hvor traditionelle inspektionsmetoder kommer til kort, lyder næsten umulig - men det er netop, hvad XiniX AI har udviklet. Virksomheden, som har base i Odense, har nu sikret sig en pre-seed-investering, der skal bringe

Sjællandsk filterspecialist får investering i Løvens Hule

AktueltNavnenyt07. 04. 2026

Den sjællandske filtervirksomhed FilterNew fik i seneste udgave af DR’s iværksætterprogram Løvens Hule en investering på 500.000 kroner fra Morten Larsen, der sikrede sig 17,5 procent af virksomheden. Investeringen skal bl.a. bruges til at styrke FilterNews onlineforretning og introducere nye

Industrivirksomheder vil mere end fordoble automatiseringen af centrale processer inden 2030

AutomatiseringBranchenyt07. 04. 2026

Automatiseringen i industrien forventes at stige markant frem mod 2030. Ifølge PwC’s nye undersøgelse ”Global Industrial Manufacturing Sector Outlook” bliver andelen af industrivirksomheder med højt automatiserede processer mere end fordoblet fra 18 pct. i dag til 50 pct. i 2030. Undersøgelsen

Sikker datahåndtering og beskyttelse af eksisterende industrianlæg

Automatisering07. 04. 2026

Wiesemann & Theis GmbH lancerer data.station (#50544) som en kompakt, forstærket datahub til DIN-skinnen - optimeret til sikker data eftermontering af den ældre maskinpark. I Danmark præsenteres data.station af Active Communication. Wiesemann & Theis GmbH introducerer data.station; en

Gigantiske spiralrør skal høste regnen til nyt Grundfos-hovedsæde

NavnenytVand og spildevand07. 04. 2026

Under jorden i Bjerringbro installeres to kæmpe spiralrør fra Brødrene Dahl. De specialdesignede rør skal opsamle og opmagasinere regnvand til Grundfos’ nye hovedsæde, hvor genanvendelse af regnvand er tænkt ind fra første streg. De var svære at overse, da de blev fragtet til byggepladsen i

Stolt dansk klaverbygger-tradition genoplivet med hjælp fra jernstøberi

Maskiner og anlægNavnenytTop26. 03. 2026

Det er over 50 år siden, der sidst blev støbt jernrammer til flygler i Danmark, men nu er støberiet Uldall i Vejen i gang med den spektakulære opgave igen. I tæt samarbejde med Jon Windfeldt Arnø, der har genoplivet klaverfabrikken Hornung & Møller, smelter Uldall jernrammer fra gamle flygler om

DTU er det mest patentsøgende universitet i Europa

AktueltInnovationNavnenyt26. 03. 2026

113 gange i 2025 søgte DTU patent på en ny teknologi opfundet af en ansat forsker. Dermed stiger universitetet helt til tops på en ny opgørelse fra Det Europæiske Patentkontor. Når en forsker knækker koden til en helt ny teknologi og vil udvikle den kommercielt, er det vigtigt, at andre ikke

Tetra Pak vinder international industripris

AktueltAutomatiseringNavnenyt26. 03. 2026

Tetra Pak har netop vundet Microsoft Intelligent Manufacturing Award 2026 for sin digitaliseringsplatform Tetra Pak Factory OS. Platformen samler data, automation og analyse i ét system og giver fødevareproducenter realtidsindsigt i produktionen – med potentiale for både højere output og lavere

Ny rapport: Milliardinvesteringer i cloud-sikkerhed drukner i kompleksitet og skaber farlig sårbarhed

Automatisering26. 03. 2026

En ny global undersøgelse afslører en voksende cloud kompleksitetskløft, hvor flere cloudløsninger og -værktøjer ikke giver mere sikkerhed - men derimod flere angrebspunkter. IT-kriminelle har allerede taget AI til sig og angriber med hidtil uset hastighed. Fortinet peger på AI-drevet forsvar,

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Månekapløbet er i gang – Aalborg Universitet vil sende robot til Månen

    07.04.2026

  • Robotstartup sikrer investering til blød robot, der kan inspicere farlige miljøer

    07.04.2026

  • Sjællandsk filterspecialist får investering i Løvens Hule

    07.04.2026

  • Industrivirksomheder vil mere end fordoble automatiseringen af centrale processer inden 2030

    07.04.2026

  • Sikker datahåndtering og beskyttelse af eksisterende industrianlæg

    07.04.2026

  • Gigantiske spiralrør skal høste regnen til nyt Grundfos-hovedsæde

    07.04.2026

  • Stolt dansk klaverbygger-tradition genoplivet med hjælp fra jernstøberi

    26.03.2026

  • DTU er det mest patentsøgende universitet i Europa

    26.03.2026

  • Tetra Pak vinder international industripris

    26.03.2026

  • Ny rapport: Milliardinvesteringer i cloud-sikkerhed drukner i kompleksitet og skaber farlig sårbarhed

    26.03.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik