• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

Navnenyt05. 01. 2021 | Helle Friemann Nielsen

AVK opnår det hidtil bedste resultat

Navnenyt05. 01. 2021 By Helle Friemann Nielsen

På trods af Covid-19s negative effekt kan AVK-koncernen med regnskabet for 2019-2020 præsentere sit hidtil bedste resultat. Medvirkende hertil er, at det i stort omfang er lykkedes at holde alle koncernens selskaber i drift, ligesom koncernens forsyningskæde har været intakt gennem hele perioden. Fremadrettet ligger fokus på håndtering af problemer i vandforsyning og spildevand samt i endnu højere grad at basere fremtidens produkter på genbrugsmaterialer.

-Resultatet er tilfredsstillende, ikke mindst i lyset af Covid-19 situationen, som har givet os udfordringer på nogle markeder. Vi har under krisen haft stor fokus på vores medarbejderes sundhed, men der er stor forskel på, hvor hårdt vi har været berørt i de forskellige lande. Flere af vores selskaber har i kortere eller længere perioder været helt eller delvist lukket ned. Det er imidlertid lykkedes at holde koncernens forsyningskæde intakt gennem hele perioden. Derfor har vi gennem Corona-krisen kunnet opretholde levering til kritiske samfundsfunktioner som vand- og gasforsyning, der udgør en stor del af koncernens kunder, oplyser Niels Aage Kjær, adm. direktør, AVK.
-AVK har i året nydt godt af den decentrale struktur med stor lokal beslutningskraft, hvilket har gjort det muligt at agere hurtigt på de ændrede vilkår med restriktioner og ændrede markedsvilkår. Et godt samspil mellem en global forsyningskæde og lokale selskaber i 36 lande gør koncernen meget agil, og dette kombineret med dygtigt lederskab og handlekraft har styret os godt igennem første etape af sundhedskrisen, tilføjer han.

Niels Aage Kjær, adm. direktør, AVK.


Resultatet overstiger forventningerne
Driftsresultatet er bedre end forventningerne for året og samtidig en markant forbedring af overskudsgraden. Dette er et resultat af den brede pallette af tiltag og fortsatte indsats for at optimere, effektivisere og automatisere driften, for at styrke markedspositionen og for løbende at forbedre og optimere produkter og løsninger til vores kunder.
-Disse initiativer har krævet betydelige investeringer, og der er i året brutto investeret 289 mio. på tværs af koncernen og forretningsområderne. Der er gennemført fabriksudvidelser i Spanien, Saudi Arabien, Kina og Indien samt hos AVK-Tooling i Sæby. Samtidig er der investeret kraftigt i en fortsat udbygning og optimering af produktionskapaciteten, udvikling af produkter samt videreudvikling af koncernens it-platform og digitale løsninger, oplyser finansdirektør Lars Kudsk, AVK Holding.

Finansdirektør Lars Kudsk, AVK Holding

I regnskabsåret 2020-2021 forventes investeringer på samme niveau.
-Vi har fokus på langsigtede investeringer på tværs af koncernen til gavn for virksomheden, vores kunder og miljøet, oplyser Lars Kudsk.
-Vi forventer en omsætning i 2020-2021 på niveau med det foregående år. Der er naturligvis stor usikkerhed i kraft af Covid-19, og vi forventer, at især selskaberne inden for vores industridivision får en udfordrende start på året. Men vi fastholder vores fokus på vækst inden for alle tre forretningsområder, og vi accepterer dermed også, at det på kort sigt kan få en vis negativ indvirkning på resultatet i de enkelte selskaber. Samlet forventes indtjeningen derfor også at forblive på samme niveau i det kommende år.
-Koncernen har mange udviklingsprojekter, og et af disse er AVK Smart Water, som med intelligente løsninger og produkter bidrager til bedre overvågning og styring af blandt andet vandforsyningen. Vi forventer fortsat etablering af egen tilstedeværelse i nye markeder, og opkøb af selskaber vil ligeledes bidrage til væksten i årene fremover, tilføjer han.

Problemer med vandforsyning og spildevand SKAL løses
-På den lange bane ser vi et betydeligt potentiale for AVK, idet der i mange lande er store og voksende problemer med vandforsyningen og håndteringen af spildevand. Problemer, som skal løses, og som AVK og AVK’s produkter og løsninger heldigvis kan være med til at løse, siger Niels Aage Kjær.
-Mange lande udfordres af stigende vandmangel som følge af overudnyttelse af ressourcerne, og det samme gælder ikke mindst de stadig større storbyer. På tværs af lande er der et enormt vandspild, hvor i gennemsnit op mod en tredjedel af det producerede drikkevand forsvinder, inden det når forbrugerne. De økonomiske og miljømæssige konsekvenser heraf er enorme. Samtidig udledes omkring 80 procent af verdens spildevand uden at være renset, hvilket har gigantiske konsekvenser i forhold til sygdomme og dødsfald, ligesom den negative miljømæssige effekt er enorm.
-Men vi ser heldigvis, at reduktion af CO2 udledning sammen med bæredygtighed for alvor er sat på den politiske dagsorden, og AVK er fuldt bevidst om vores ansvar og mulige bidrag dertil. Vores produkter bidrager i stort omfang til at reducere CO2 udledning gennem reduceret vandspild og dermed mindre energiforbrug, siger Niels Aage Kjær.

Produkter baseres på genbrugsmaterialer
Samtidig arbejder virksomheden intenst på i så stor udstrækning som muligt at basere deres produkter på genbrugsmaterialer. Omkring 90 procent af AVK-koncernens forbrug af støbegods er baseret på genbrug, og for koncernens plastbaserede produkter er genbrugsandelen endnu højere.
-Vi ser det stærkt forøgede fokus på bæredygtighed som en positiv vækstfaktor for koncernen. Eksempler herpå er AVK Tooling, der har oplevet betydelig vækst i salget af komponenter til vindmølleindustrien, og overtagelsen her i 2020 af den hollandske virksomhed Q-Pall, som sælger plastprodukter, der udelukkende er baseret på genbrug af plastaffald, slutter Niels Aage Kjær.

Skrevet i: Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

International robotuge i Odense – med fokus på fremtidens robotteknologi

Messer og møderRobotterTop18. 05. 2026

Der var både gående, talende, dansende og kørende robotter på programmet, da Week of Robotics løb af stablen i Odense fra den 5.-8. maj. Ugen samlede den danske og internationale robotbranche til konferencer, live-demonstrationer og netværk - alt sammen med fokus på fremtidens

Velkommen til 2050 – og velkommen til den digitale industriby

AktueltBranchenytEnergi og miljøNavnenyt18. 05. 2026

Hvordan kan danske fremstillingsvirksomheder skabe forretning i en verden, hvor ressourcer er knappe, værdikæder ændrer sig, og klimakrav skærpes? Det spørgsmål kan virksomheder og beslutningstagere nu udforske i Lillevirke. Forestil dig, at din virksomhed ikke længere kæmper mod

Ny industrialliance skal styrke nordisk konkurrenceevne

AktueltBranchenytNavnenyt18. 05. 2026

Nordic Compass – The Nordic Round Table for Industry samler en række af de største nordiske og danske industriaktører for at implementere og skalere konkrete initiativer inden for kapitalmarkeder, deep tech, forsvar og energi. Ambitionen er at styrke nordisk og europæisk konkurrenceevne og

Sick Danmark A/S fejrer 40-års jubilæum

Navnenyt18. 05. 2026

I sidste uge kunne Sick Danmark A/S fejre sit 40-års jubilæum. Siden åbningen den 13. maj 1986 har virksomheden udviklet sig fra sin spæde opstart til en af de førende sensorleverandører på det danske marked. Rejsen afspejler udviklingen i dansk industri – fra lav automatisering i 1980’erne til

DI-prognose: Stiger en tønde olie 10 dollar, kan det koste tusindvis af job

Branchenyt18. 05. 2026

Et nyt oliechok fra krigen i Mellemøsten kan forplante sig til lavere aktivitet og færre job i Danmark. En prognose fra Dansk Industri viser, at hvis olieprisen i en periode ligger blot 10 dollar højere end forventet, kan det bremse væksten med milliarder og koste 11.000 job. Dansk Industri

Svanehøj styrker serviceforretningen – opkøber H&K Services i Holland

NavnenytOffshore og marine18. 05. 2026

Svanehøj, der er specialist i marinepumper og målesystemer til flydende gas, fortsætter udvidelsen af sine aktiviteter i Holland. Sidste års overtagelse af European Pump Solutions følges nu op med et opkøb af H&K Services B.V, der servicerer gas- og kemikalietankskibe for kunder i

Danmarks første laboratorium for humanoide robotter

AutomatiseringBranchenytNavnenytRobotterTop11. 05. 2026

Mens 7. Regiments Musikkorps spillede, dirigerede en humanoid robot indvielsen af Teknologisk Instituts nye Humanoid Lab til Robotbrag i Forskerparken i Odense i sidste uge. Et laboratorium, der skal hjælpe dansk industri med at finde ud af, om fremtidens robotter er klar til fabriksgulvet. Ï

Humanoid robot vinder DIRA Teknologiprisen 2026

AktueltAutomatiseringNavnenytRobotter11. 05. 2026

I forbindelse med Robotbrag 2026, der blev afholdt den 7. og 8. maj i Odense, blev DIRA Teknologiprisen 2026 uddelt. Prisen i år gik til den humanoide robot Unitree G1. En specialiseret gartnerirobot, en GPS-fri navigationsteknologi og en banebrydende humanoid robot. Det er de tre fascinerende

Forskningscenter skal styrke samspillet mellem jura, AI og robotteknologi

AktueltAutomatiseringBranchenytRobotter11. 05. 2026

Juridisk Institut ved Syddansk Universitet etablerer CLAIR – Center for Law, AI and Robotics. Centret skal bidrage med ny viden, der kan omsættes i både uddannelse, lovgivning og praksis i mødet mellem jura og teknologi. Syddansk Universitet har etableret et nyt forskningscenter på Juridisk

EtherCAT løfter barren for industriel kommunikation

AutomatiseringBranchenyt11. 05. 2026

Når produktionen skal være både hurtigere, mere fleksibel og mere sikker, bliver kommunikationsteknologien en nøglefaktor. EtherCAT har i mere end to årtier været blandt de hurtigste industrielle kommunikationsteknologier – og står nu endnu stærkere i en tid, hvor cybersikkerhed og regulering fylder

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • International robotuge i Odense – med fokus på fremtidens robotteknologi

    18.05.2026

  • Velkommen til 2050 – og velkommen til den digitale industriby

    18.05.2026

  • Ny industrialliance skal styrke nordisk konkurrenceevne

    18.05.2026

  • Sick Danmark A/S fejrer 40-års jubilæum

    18.05.2026

  • DI-prognose: Stiger en tønde olie 10 dollar, kan det koste tusindvis af job

    18.05.2026

  • Svanehøj styrker serviceforretningen – opkøber H&K Services i Holland

    18.05.2026

  • Danmarks første laboratorium for humanoide robotter

    11.05.2026

  • Humanoid robot vinder DIRA Teknologiprisen 2026

    11.05.2026

  • Forskningscenter skal styrke samspillet mellem jura, AI og robotteknologi

    11.05.2026

  • EtherCAT løfter barren for industriel kommunikation

    11.05.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik