• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

Energi og miljøNavnenytOffshore og marine21. 11. 2023 | Helle Friemann Nielsen

Avanceret gaslift-modul på vej til Nordsøen

Energi og miljøNavnenytOffshore og marine21. 11. 2023 | Helle Friemann Nielsen

Et gaslift-modul på 20 tons gennemgår lige nu de sidste test hos EMS A/S i Esbjerg, inden det skal fragtes til Halfdan C-platformen i Nordsøen. For EMS-direktør Kenneth Hagelskjær er projektet en understregning af, at virksomhedens investeringer i at blive totalleverandør til energiindustrien bærer frugt.

Med de seneste års store udvidelse i Esbjerg har EMS A/S fået kapacitet til større og mere komplekse opgaver. Et aktuelt eksempel er et projekt for TotalEnergies, hvor EMS står for at fremstille et avanceret gaslift-modul til Halfdan C-platformen i Nordsøen.
Modulet, der måler 11x2x4 meter og vejer 20 tons, skal levere gaslift til ni gasbrønde på Halfdan C. Hensigten er at øge gasproduktionen og forlænge brøndens produktionstid. Som ansvarlig for fremstillingen af gaslift-modulet er EMS lige nu i gang med den afsluttende testfase, inden modulet skal installeres i 2024.
-Med vores nye faciliteter har vi samlet flere kompetencer under eget tag, og vi har fået kapacitet til at håndtere flere større projekter samtidig. Det betyder også, at vores rolle ændrer sig. Vi arbejder ikke længere blot som underleverandør, fordi vi nu har kompetencerne og faciliteterne til at håndtere alle faser i et EPCI-projekt, fortæller Hardy Jeremiassen, der er Head of Sales and Business Development hos EMS.
I gaslift-projektet har EMS fremstillet rammer, stål og rør. Virksomheden står desuden for montage, koordinering af underleverandører, kvalitetskontrol og dokumentation.
-Ikke mindst dokumentationen er utroligt omfattende i et projekt som dette, fordi der er meget høje krav til kvalitet og sikkerhed, når vi arbejder offshore, pointerer Hardy Jeremiassen.

Gaslift-modulet til Halfdan C-platformen måler 11x2x4 meter og vejer 20 tons. EMS har fremstillet rammer, stål og rør til modulet og står desuden for montage, koordinering af underleverandører, kvalitetskontrol og dokumentation.

Fra 80 til 115 medarbejdere
EMS har investeret over 65 mio. kr. i sin udvidelse, der består af to nye produktionshaller og en administrationsbygning, som blev indviet sidste sommer. Samtidig med byggeriet besluttede EMS at satse 100 pct. på kunder i energiindustrien – det vil sige virksomheder, som enten producerer, forbruger eller flytter store mængder energi.
Den nye strategi gør EMS til totalleverandør af ingeniør-, produktions-, installations- og serviceydelser og har medført mange nyansættelser. Medregner man søsterselskabet Global Gravity, der fremstiller og udlejer løfteudstyr til olie- og gasindustrien, er organisationen over det seneste års tid vokset fra 80 til 115 ansatte. Blandt de nye folk er flere maskinmestre og maskiningeniører.
-Vi har styrket kompetencerne i ”den tunge ende”, fordi vi har en ambition om at få flere større opgaver, hvor vi er med hele vejen fra idé til installation. Gennem mange år som underleverandør har vi set masser af eksempler på, at det er muligt at optimere og forenkle nogle processer, hvis man lader de producerende komme til på et tidligere stadie i projekterne, siger direktør og indehaver Kenneth Hagelskjær.

Med de seneste års store udvidelse i Esbjerg har EMS fået kapacitet til større og mere komplekse opgaver. Her ses gaslift-modulet til Halfdan C-platformen i forgrunden. I baggrunden ses et luftrensningsanlæg, som EMS fremstiller for en industrikunde.

EMS A/S er er specialiseret i design, engineering, fremstilling og servicering af trykbærende anlæg, pipelines og stålkonstruktioner med særligt fokus på energiindustrien, herunder vind, olie/gas og PtX. Virksomheden er etableret i 2009 og råder over 12.000 kvm. med produktion og administration på Lillebæltsvej i Esbjerg.

Skrevet i: Energi og miljø, Navnenyt, Offshore og marine

Seneste nyt fra redaktionen

Ny rapport: AI når ikke for alvor ud på fabriksgulvet

AutomatiseringBranchenytTop05. 11. 2026

Danske produktionsvirksomheder har taget AI i brug på kontoret, men teknologien når ikke for alvor ud på fabriksgulvet. Det viser en ny rapport fra Dansk Industri og Force Technology, som også peger på, at mange AI-projekter ikke kommer videre fra pilotstadiet. Kunstig intelligens har for alvor

Virksomheder kan nu teste genfremstilling af egne produkter

AktueltBranchenytNavnenyt05. 11. 2026

De nye faciliteter i DTU's center for genfremstilling står klar til at hjælpe virksomheder med at omsætte cirkulære ambitioner til konkrete forretningsmuligheder. Danmarks Tekniske Universitets nyeste testfaciliteter står klar til at tage imod produktionsvirksomheder, der ønsker at udvikle,

Forsvarsboomet er nået iværksætterne

AktueltBranchenytInnovation05. 11. 2026

Flere iværksættere ser nye muligheder på forsvarsområdet, samtidig med at Forsvaret søger tættere på mindre, innovative virksomheder. Det mærkes også i årets Fynske Bank Startup Lab, hvor både specialiseret forsvarsteknologi og løsninger med civile og militære anvendelsesmuligheder er

Lenovo udvider AI-bibliotek: Virksomheder skal have mere værdi ud af deres AI-brug

Automatisering05. 11. 2026

Nordiske virksomheder kæmper med at omsætte AI-piloter til konkret forretningsværdi og samtidig holde tokenomkostningerne nede. Lenovo udvider nu sit AI-bibliotek med en række nye brugseksempler, der skal gøre det lettere at få AI i drift og skalere anvendelsen. 57 procent af skandinaviske

Ny orbital gevindfræser mindsker risikoen og kompleksiteten ved indvendig gevindskæring

Maskiner og anlæg05. 11. 2026

Sandvik Coromant lancerer CoroThread 500, der anvender orbital gevindfræsning med henblik på at forbedre pålideligheden og alsidigheden ved krævende indvendige gevindskæringsopgaver. Producenter, der fremstiller komponenter af høj værdi, står ofte over for betydelige udfordringer, når de skal

Generaldirektørskifte ved European Spallation Source – Jane Hvolbæk Nielsen tiltræder formelt som generaldirektør

Maskiner og anlægNavnenyt05. 11. 2026

Nu indleder European Spallation Source (ESS), der er Europas næste generations neutronforskningsanlæg, et nyt kapitel, når Jane Hvolbæk Nielsen formelt tiltræder stillingen som generaldirektør. Hun efterfølger Helmut Schober, hvis femårige mandatperiode nu udløber. -Jeg er både begejstret,

Stort flertal af virksomhederne vil hjælpe i kriser – men ved ikke hvordan

BranchenytTop03. 11. 2026

Danske virksomheder er klar til at tage ansvar for samfundssikkerheden. En ny analyse fra Dansk Industri viser, at 81 procent af virksomhederne gerne vil bidrage til en fælles beredskabsindsats ved kriser som stormflod, forsyningssvigt eller sabotage. Men samtidig ved hele 64 procent af

Nyt projekt vil gentænke skibsophugning

AktueltBranchenytNavnenytOffshore og marine03. 11. 2026

Når europæiske fragtskibe tages ud af drift, ender mange på ophugningsstrande i Sydasien, hvor arbejdsforholdene ofte er farlige, og miljøbelastningen er stor. Samtidig mister Europa adgang til værdifulde råmaterialer, som kunne genanvendes i europæisk industri - herunder forsvarsindustrien. Nyt

Besøgsfremgang og stor tilfredshed på årets FoodTech

AktueltMesser og møder03. 11. 2026

Med 286 udstillere og 7.606 besøgende tiltrak FoodTech i år flere fagfolk end i 2024, og udstillernes positive tilbagemeldinger vidner om tre vellykkede dage med værdifulde møder, nye samarbejder og forretningsmuligheder. Nordens førende destination for fødevareteknologi samlede branchen i MCH

IFS gør avanceret AI til hverdagsteknologi i industrien

Automatisering03. 11. 2026

Med lanceringen af IFS Intelligence flytter AI helt ud til medarbejderne på produktionsgulvet, i servicebilen eller på boreriggen. Ved at stille et enkelt spørgsmål kan de på få minutter få overblik over driften, finde løsninger på konkrete problemer og sætte digitale medarbejdere til at udføre

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Ny rapport: AI når ikke for alvor ud på fabriksgulvet

    05.11.2026

  • Virksomheder kan nu teste genfremstilling af egne produkter

    05.11.2026

  • Forsvarsboomet er nået iværksætterne

    05.11.2026

  • Lenovo udvider AI-bibliotek: Virksomheder skal have mere værdi ud af deres AI-brug

    05.11.2026

  • Ny orbital gevindfræser mindsker risikoen og kompleksiteten ved indvendig gevindskæring

    05.11.2026

  • Generaldirektørskifte ved European Spallation Source – Jane Hvolbæk Nielsen tiltræder formelt som generaldirektør

    05.11.2026

  • Stort flertal af virksomhederne vil hjælpe i kriser – men ved ikke hvordan

    03.11.2026

  • Nyt projekt vil gentænke skibsophugning

    03.11.2026

  • Besøgsfremgang og stor tilfredshed på årets FoodTech

    03.11.2026

  • IFS gør avanceret AI til hverdagsteknologi i industrien

    03.11.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}