• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AutomatiseringRobotterTop26. 05. 2021 | Helle Friemann Nielsen

Autonom drone til lukkede rum

AutomatiseringRobotterTop26. 05. 2021 | Helle Friemann Nielsen

En ung talentfuld forsker er med til at udvikle en autonom drone, der skal bruges til inspektion af eksempelvis lukkede skibstanke eller vindmøllevinger. Det vil øge sikkerheden markant.

Drone testes i kopi af skibsballasttank.

Ballasttankene på et skib skal jævnligt inspiceres for at sikre, at der hverken er rust, korrosion eller dårlige svejsninger. Opgaven er ikke ufarlig, og jævnligt kommer mennesker til skade under inspektionerne på grund af iltmangel, nedfaldne dele eller udslip af gas.
Projektet ”Inspectrone” med deltagelse af bl.a. DTU og FORCE Technology har fokus på at udvikle en autonom drone, der er i stand til at udføre inspektionen og dermed mindske risikoen for de mennesker, der står for vedligeholdelsen.
Den unge forsker Rune Yding Brogaard er en af kræfterne i projektet, der er ledet af lektor Evangelos Boukas, DTU Elektro.
-Jeg har interesseret mig for droner siden min studietid. Det var derfor oplagt for mig som færdiguddannet elektroingeniør at arbejde videre med droner i FORCE Technology. Med dette projekt har jeg fået mulighed for at arbejde sammen med forskerne på DTU, der er eksperter og har den nyeste viden inden for autonome droner, siger Rune Yding Brogaard.

Navigation uden brug af GPS
I projektet er Runes opgave at sikre navigation og positionering af dronen uden at anvende GPS. Det er nemlig ikke muligt at fange GPS-signalerne i de lukkede rum, som ballasttankene udgør.
I stedet anvender Rune software og sensorer som et kamera og en lidar, der måler afstand ved hjælp af laserstråler, til at finde vej. Der er som regel mange ballasttanke på et skib, der ligger side om side og ofte også stablet oven på hinanden i flere lag. Adgangen til tankene sker gennem et lille mandskabshul i væggen. Under sin færd gennem tankene skal dronen derfor holde styr på, hvor den er, og kunne optegne et kort over tankenes placering. Samtidig skal den anvende en ultralydsscanner på tankens stålvægge for at vurdere tykkelsen af den rust og korrosion, den observerer under sin inspektion.
-Vi har en stor udfordring med at have tilstrækkeligt gode sensorer på dronen, uden at den kommer til at veje for meget. Lige nu er der ca. to kg sensorer monteret, og det er tæt på grænsen for, hvad dronen kan klare, når den samtidig skal kunne bevæge sig frit ud og ind af hullerne i ballasttankene, fortæller han.
Målet er at udvikle en autonom drone, der selv kan starte fra skibsdækket, finde vej gennem ballasttankene og komme retur med en rapport over placering af de fundne fejl og en karakteristik af, hvor alvorlige fejlene er.

Også interessant til vindmøllevinger
Lykkes det, vil teknikken også være interessant at anvende i mange andre sammenhænge. Det kan være til inspektion i rørsystemer, tunneller eller miner, hvor der også mangler GPS-dækning.
Eller det kan være til inspektion af vindmøllevinger, hvor det er dronens anvendelse af ultralydsteknologi, der er væsentlig.
-I dag kræver det både kraner og mandskab at inspicere vingerne på en vindmølle, så med en drone udstyret med en ultralydsscanner vil vi i fremtiden kunne tilbyde en både hurtigere og billigere inspektion, siger Lars Vesth, der er forretningsdirektør og direktør Digital Innovation i FORCE Technology.
-Jeg er ikke i tvivl om, at resultaterne af Runes arbejde vil kunne bruges i den forbindelse. Samtidig er projektet et godt eksempel på, hvordan vores samarbejde med DTU sikrer anvendelse af forskningen i det virkelige liv og på områder, hvor virksomheder har et aktuelt behov. Det gælder både inden for det maritime område og blandt vindmølleejere.

Talent 100 og NASA
Rune Yding Brogaard er efter indstilling fra Lars Vesth og FORCE Technology blevet hædret i Berlingskes Talent 100-kåring af unge med evne og vilje til at nå helt til tops i dansk erhvervsliv.
Samtidig har NASA fået øje på det verdensklassearbejde, Rune og hans kollegaer i projektet ”Inspectrone” udfører. Det har resulteret i en invitation til den unge forsker til et forløb på deres Jet Propulsion Laboratory, der står bag Mars-robotterne. Det er en mulighed, der kun tilbydes ganske få ikke-amerikanere, og som tydeligt demonstrerer, at de danske forskningskompetencer inden for udvikling af autonome droner er i særklasse.

Skrevet i: Automatisering, Robotter, Top

Seneste nyt fra redaktionen

DIRA Automatiseringsprisen 2026 – lille virksomhed viser vejen for fremtidens automation

AutomatiseringNavnenytRobotterTop10. 09. 2026

DIRA Automatiseringsprisen 2026 går til den sønderjyske ventilproducent Müller Gas Equipment. Virksomheden hædres for en ekstraordinær rejse, hvor en dansk SMV gennem 18 år konsekvent har investeret i robotteknologi, opbygget stærke interne kompetencer og flyttet grænserne for, hvad der er muligt at

Ny humanoid robot går selv af produktionslinjen

AktueltRobotter10. 09. 2026

XPENG har officielt taget sine nye produktionslinjer til humanoide robotter i brug. Efter endt produktion gik IRON selv ned af den nye produktionslinjer. Det markerer et afgørende skridt fra udvikling og prototyper mod egentlig serieproduktion. XPENGs nye robotfabrik kombinerer velafprøvede

Dansk ekspertise bag bioraffinaderi til flybrændstof baseret på planteolie

AktueltEnergi og miljøNavnenyt10. 09. 2026

Teknologi udviklet og testet hos Alfa Laval i Søborg er en afgørende del af en rekordstor ordre på ca. 750 mio. kr. Koncernen har indgået en aftale med brasilianske Acelen Renewables, der vil producere et mere bæredygtigt flybrændstof fremstillet af blandt andet olie fra en lokal plante. Alfa

TCS og Rolls-Royce opnår gennembrud inden for brintdrevet luftfart

Energi og miljøMaskiner og anlæg10. 09. 2026

Test bekræfter, at en flymotor kan drives på 100 pct. brint, hvilket bringer brintdrevet flyvning tættere på virkeligheden. Sammen har TCS og Rolls-Royce, som de første i branchen, demonstreret en moderne flygasturbines succesfulde drift gennem en fuldt simuleret flyvecyklus med 100 pct.

Ny analyse: Udbygning af havvind kan kræve 9.500 faglærte årligt i Danmark

BranchenytOffshore og marine10. 09. 2026

Udbygningen af havvind i Nordsøen kan skabe titusindvis af danske arbejdspladser - men også øge presset på en i forvejen knap faglært arbejdsstyrke. En ny analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE) udarbejdet i samarbejde med Dansk Metal viser, at der kan blive behov for omkring 9.500 faglærte

DI om ny ordning for arbejdskraft: Vigtig løsning på reelt problem

Branchenyt10. 09. 2026

Dansk Industri har i årevis argumenteret for en ny ordning for international arbejdskraft, så det vækker glæde i erhvervsorganisationen, at Folketinget nu har vedtaget den nye certificeringsordning. Adm. direktør Lars Sandahl Sørensen roser politikerne for at finde brede løsninger på et

Innovative energiprojekter ansøger om 772 millioner kroner

BranchenytEnergi og miljøTop07. 09. 2026

Det Energiteknologiske Udviklings- og Demonstrationsprogram (EUDP) har netop modtaget ansøgninger fra projekter, der vil udvikle og demonstrere nye energiteknologiske løsninger. I alt er 79 ansøgninger om samlet 772 millioner kroner landet hos støtteprogrammet. Fristen for årets anden

Pres på vandressourcer kræver politisk handling nu

AktueltVand og spildevand07. 09. 2026

Sommerens hedebølge og tørke flere steder i Europa har sat fokus på en udfordring, som også Danmark må forholde sig til: Hvordan sikrer vi rent vand til både borgere, natur og virksomheder i fremtiden? Dansk Industri opfordrer nu landets politikere til en mere strategisk og langsigtet planlægning af

Ny udstilling: Det er bare et arbejde

AktueltMesser og møderNavnenyt07. 09. 2026

Danmark er et af verdens bedste lande at gå på arbejde i. Alligevel koster stress, ulykker og arbejdsrelaterede sygdomme hvert år samfundet milliarder. I en ny udstilling inviterer Arbejdermuseet publikum med ind i arbejdsmiljøets historie og ind i en af tidens vigtigste diskussioner: Hvordan skaber

Ny digital platform for den maritime branche

BranchenytOffshore og marine07. 09. 2026

Hvordan gør man det nemmere at navigere i den maritime industri? Det er ambitionen bag NextMariner, der er en ny maritim platform, grundlagt af Neha Mehta og støttet af Hoyer VMS gennem acceleratorprogrammet Maritime Stars. NextMariner er en ny maritim platform, der skal gøre det nemmere for

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • DIRA Automatiseringsprisen 2026 – lille virksomhed viser vejen for fremtidens automation

    10.09.2026

  • Ny humanoid robot går selv af produktionslinjen

    10.09.2026

  • Dansk ekspertise bag bioraffinaderi til flybrændstof baseret på planteolie

    10.09.2026

  • TCS og Rolls-Royce opnår gennembrud inden for brintdrevet luftfart

    10.09.2026

  • Ny analyse: Udbygning af havvind kan kræve 9.500 faglærte årligt i Danmark

    10.09.2026

  • DI om ny ordning for arbejdskraft: Vigtig løsning på reelt problem

    10.09.2026

  • Innovative energiprojekter ansøger om 772 millioner kroner

    07.09.2026

  • Pres på vandressourcer kræver politisk handling nu

    07.09.2026

  • Ny udstilling: Det er bare et arbejde

    07.09.2026

  • Ny digital platform for den maritime branche

    07.09.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}