• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

AktueltAutomatisering09. 06. 2021 | Helle Friemann Nielsen

Automatisering af jernstøberi

AktueltAutomatisering09. 06. 2021 By Helle Friemann Nielsen

En matematisk model udviklet af en ph.d.-studerende og de rette procesmålinger skal øge produktiviteten og sikre ensartet kvalitet af strengstøbt støbejern fra Tasso i Odense.

Strengstøbning af støbejern. Foto: Tasso.

En større forståelse for den komplicerede proces, som støbning af støbejern udgør, skal sikre grundlaget for en fremtidig automatisering og digitalisering af produktionen på støberiet Tasso. Forståelsen skabes i et samarbejde mellem virksomheden og DTU.
Tasso producerer strengstøbt støbejern til brug i bl.a. pumper, kompressorer og industrimaskiner og har gennem tiden samarbejdet med både DTU og Syddansk Universitet om flere mindre opgaver. Det har været så stor en succes, at det har banet vejen for en treårig ansættelse af en erhvervs-ph.d.-studerende, Ashish Chawla fra DTU Mekanik.
-Min opgave er at sikre en øget automatisering af virksomhedens støbeproces, som både vil forbedre kvaliteten og give en mere robust og bæredygtig produktion. Den første del af arbejdet har bestået i at udvikle en matematisk model af processen, der bygger på et fundament af videnskab og fysiske love, siger Ashish Chawla.
Ved hjælp af modellens simuleringer får virksomheden adgang til en større forståelse af den størkning, der sker i støbeproces. Det giver mulighed for at styre processen og dermed gøre den så ensartet og forudsigelig som muligt.

Virksomhed får nyeste viden
Det næste skridt bliver at identificere og undersøge de kritiske parametre i processen. Herefter kan en strategi for kontrollen af den fastlægges. Den gennemføres ved hjælp af data fra sensorer placeret i produktionen, statistiske teknikker og kunstig intelligens.
Kristian B. Pedersen, der er direktør for Tasso, vil klart anbefale andre SMV’ere at samarbejde med universiteter om konkrete udviklingsprojekter. Det giver adgang til både de dygtigste eksperter og den nyeste viden inden for området.

Foto: Tasso.


-Det har fra dag et – skabt værdi for vores virksomhed at samarbejde med DTU om at ansætte Ashish som ph.d.-studerende. Værdiskabelsen går også den anden vej. Universitet får et indblik i de problemstillinger, danske virksomheder er optaget af, og dermed opnår ikke kun de og vi en fordel, men hele samfundet får en gevinst ved projektet, siger Kristian B. Pedersen.
Den betragtning er Niels Skat Tiedje, lektor på DTU Mekanik og vejleder for Ashish Chawla enig i.
-Samarbejder med virksomheder har stor betydning både for vores forskning og i undervisningen af kommende ingeniører. De studerende er glade for konkrete eksempler på opgaver og arbejdsområder, de senere kan møde som færdiguddannede. Samtidig er det videnskabeligt udfordrende at arbejde med intelligent processtyring og udvikling af tilstrækkeligt præcise modeller på et støberi, hvor de meget høje temperaturer omkring 1400 grader gør det vanskeligt at sikre de rette måledata, siger Niels Skat Tiedje.

Studerende glade for rigtige opgaver
Mange af de studerende, som Tasso tidligere har arbejdet sammen med om mindre studieopgaver, har da også sat pris på at få lov til at arbejde med udfordringer, der er reelle og væsentlige at få løst for virksomheden.
Det har også været en vigtig motivation for Ashish Chawla.
-Jeg finder det utrolig spændende at være bindeled mellem videnskaben og forskerne på den ene side og virksomheden på den anden side. Målet er det samme for begge parter, men den akademiske og erhvervsmæssige verden tilgår problemstillingerne forskelligt. Den rolle trives jeg godt i. Det giver grundlag for den bedste innovationsproces, man kan tænke sig, siger Ashish Chawla.

En erhvervs-ph.d. er et forskningssamarbejde mellem en virksomhed og DTU. Det er et treårigt forløb, hvor virksomheden har mulighed for at sætte fokus på et forretningskritisk udviklingsområde og få tilført den nyeste forskningsbaserede viden på området.

Skrevet i: Aktuelt, Automatisering

Seneste nyt fra redaktionen

Danske virksomheder er på vej mod cirkulær økonomi – men der er stadig barrierer

BranchenytTop19. 02. 2026

Ny rapport fra Teknologisk Institut viser, at næsten fire ud af ti adspurgte virksomheder allerede anvender sekundære materialer – men manglende mængder, ujævn kvalitet og kundekrav bremser omstillingen. Danske industrivirksomheder er godt på vej med den cirkulære omstilling, men de står over

Erfaren IT-advokat styrker Cyber Safe Robotics

AktueltMesser og møderNavnenytRobotter19. 02. 2026

Bliv klogere på NIS2, Cyber Resilience Act og D-mærket - og få konkrete værktøjer til at omsætte krav til konkurrencefordele på to nye workshops om cybersikkerhed. Her sætter IT-advokat Tim Krarup Nielsen fra HortenDahl fokus på regulering og compliance som konkurrenceparameter. Odense Robotics står

Prognose trodser geopolitisk uro: Dansk eksport vil fortsat vokse

AktueltBranchenyt19. 02. 2026

Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE) forventer med ny prognose, at dansk eksport vil vokse med cirka to procent om året frem mod 2027. Det samme gælder det danske BNP. Trods geopolitisk uro står dansk økonomi bomstærkt. Det skyldes ikke mindst, at eksporten stadig er i god form. Det viser ny

Dansk maskinfabrik udvider kapaciteten i Polen

Maskiner og anlægNavnenyt19. 02. 2026

Siden 2007 har Engskov Maskinfabrik A/S opbygget en stærk og konkurrencedygtig produktion i Polen. Hos det polske datterselskab J&J Steel udføres komplekse svejseopgaver med høj kvalitet, stor fleksibilitet og fuld sporbarhed – som en integreret del af vores leverancer fra maskinfabrikken i

Manglende udvikling af elnettet kan bremse datacenter-boom

BranchenytEnergi og miljø19. 02. 2026

Antallet og størrelsen af AI-datacentre forventes at vokse eksplosivt, men elnettet og lovgivningen halter efter. Uden politisk handlekraft og langsigtede strategier kan væksten ifølge brancheforeningen Datacenter Industrien og ABB A/S blive minimeret. Danmark står foran en markant udbygning af

Fra havvind til komplette vedvarende energisystemer

Energi og miljøNavnenyt19. 02. 2026

Aegir Insights udvider sin investeringssoftware og går hybrid. Den nyudviklede software inkluderer flere vedvarende energikilder i porteføljen samt lagring og hybride energisystemer. Aegir Insights tager et markant udviklingsskridt med udvidelsen af Aegir Quant-softwaren. Ud over havvind

Sensorteknologi og AI skal bane vejen for fremtidens betonproduktion

AutomatiseringInnovationNavnenytTop16. 02. 2026

Et ambitiøst dansk forskningsprojekt vil bringe betonproduktionen ind i en mere bæredygtig og digital fremtid med avanceret sensorteknologi og kunstig intelligens. Innovationsfonden investerer 10,2 mio. kr. i projektet VISTACON, som vil arbejde for at opnå store CO2-besparelser i

Nanolaser kan halvere energiforbruget i computere

AktueltAutomatiseringBranchenytInnovation16. 02. 2026

Opfindelsen af en nanolaser er første skridt mod en fremtidig digital kommunikation, hvor kommunikation på mikrochips kan baseres fuldt ud på lyspartikler. Opfindelsen er gjort på DTU. Forskere på DTU har udviklet en banebrydende nanolaser, der kan blive nøglen til langt hurtigere og langt mere

CEO’er satser langsigtet – trods usikkert år forude

AktueltAutomatiseringBranchenyt16. 02. 2026

AI og digitale forandringer er nøglen til at understøtte vækst og konkurrenceevne. Sådan lyder budskabet fra de administrerende direktører i Danmark og det øvrige norden i den globale EY-undersøgelse CEO-Outlook. Trods økonomisk usikkerhed og fortsat geopolitisk uro går danske og nordiske

Næsten hver femte eksportkrone kommer fra lægemidler

Branchenyt16. 02. 2026

Eksporten af lægemidler udgjorde næsten en femtedel af Danmarks samlede vareeksport i 2025. Det viser de nyeste eksporttal fra Danmarks Statistik. En stor kontrast til den situation, vi står i lige nu, lyder det fra Lægemiddelindustriforeningen, Lif. Dansk eksport af lægemidler fortsatte sin

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Danske virksomheder er på vej mod cirkulær økonomi – men der er stadig barrierer

    19.02.2026

  • Erfaren IT-advokat styrker Cyber Safe Robotics

    19.02.2026

  • Prognose trodser geopolitisk uro: Dansk eksport vil fortsat vokse

    19.02.2026

  • Dansk maskinfabrik udvider kapaciteten i Polen

    19.02.2026

  • Manglende udvikling af elnettet kan bremse datacenter-boom

    19.02.2026

  • Fra havvind til komplette vedvarende energisystemer

    19.02.2026

  • Sensorteknologi og AI skal bane vejen for fremtidens betonproduktion

    16.02.2026

  • Nanolaser kan halvere energiforbruget i computere

    16.02.2026

  • CEO’er satser langsigtet – trods usikkert år forude

    16.02.2026

  • Næsten hver femte eksportkrone kommer fra lægemidler

    16.02.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik