• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

AktueltAutomatisering09. 06. 2021 | Helle Friemann Nielsen

Automatisering af jernstøberi

AktueltAutomatisering09. 06. 2021 By Helle Friemann Nielsen

En matematisk model udviklet af en ph.d.-studerende og de rette procesmålinger skal øge produktiviteten og sikre ensartet kvalitet af strengstøbt støbejern fra Tasso i Odense.

Strengstøbning af støbejern. Foto: Tasso.

En større forståelse for den komplicerede proces, som støbning af støbejern udgør, skal sikre grundlaget for en fremtidig automatisering og digitalisering af produktionen på støberiet Tasso. Forståelsen skabes i et samarbejde mellem virksomheden og DTU.
Tasso producerer strengstøbt støbejern til brug i bl.a. pumper, kompressorer og industrimaskiner og har gennem tiden samarbejdet med både DTU og Syddansk Universitet om flere mindre opgaver. Det har været så stor en succes, at det har banet vejen for en treårig ansættelse af en erhvervs-ph.d.-studerende, Ashish Chawla fra DTU Mekanik.
-Min opgave er at sikre en øget automatisering af virksomhedens støbeproces, som både vil forbedre kvaliteten og give en mere robust og bæredygtig produktion. Den første del af arbejdet har bestået i at udvikle en matematisk model af processen, der bygger på et fundament af videnskab og fysiske love, siger Ashish Chawla.
Ved hjælp af modellens simuleringer får virksomheden adgang til en større forståelse af den størkning, der sker i støbeproces. Det giver mulighed for at styre processen og dermed gøre den så ensartet og forudsigelig som muligt.

Virksomhed får nyeste viden
Det næste skridt bliver at identificere og undersøge de kritiske parametre i processen. Herefter kan en strategi for kontrollen af den fastlægges. Den gennemføres ved hjælp af data fra sensorer placeret i produktionen, statistiske teknikker og kunstig intelligens.
Kristian B. Pedersen, der er direktør for Tasso, vil klart anbefale andre SMV’ere at samarbejde med universiteter om konkrete udviklingsprojekter. Det giver adgang til både de dygtigste eksperter og den nyeste viden inden for området.

Foto: Tasso.


-Det har fra dag et – skabt værdi for vores virksomhed at samarbejde med DTU om at ansætte Ashish som ph.d.-studerende. Værdiskabelsen går også den anden vej. Universitet får et indblik i de problemstillinger, danske virksomheder er optaget af, og dermed opnår ikke kun de og vi en fordel, men hele samfundet får en gevinst ved projektet, siger Kristian B. Pedersen.
Den betragtning er Niels Skat Tiedje, lektor på DTU Mekanik og vejleder for Ashish Chawla enig i.
-Samarbejder med virksomheder har stor betydning både for vores forskning og i undervisningen af kommende ingeniører. De studerende er glade for konkrete eksempler på opgaver og arbejdsområder, de senere kan møde som færdiguddannede. Samtidig er det videnskabeligt udfordrende at arbejde med intelligent processtyring og udvikling af tilstrækkeligt præcise modeller på et støberi, hvor de meget høje temperaturer omkring 1400 grader gør det vanskeligt at sikre de rette måledata, siger Niels Skat Tiedje.

Studerende glade for rigtige opgaver
Mange af de studerende, som Tasso tidligere har arbejdet sammen med om mindre studieopgaver, har da også sat pris på at få lov til at arbejde med udfordringer, der er reelle og væsentlige at få løst for virksomheden.
Det har også været en vigtig motivation for Ashish Chawla.
-Jeg finder det utrolig spændende at være bindeled mellem videnskaben og forskerne på den ene side og virksomheden på den anden side. Målet er det samme for begge parter, men den akademiske og erhvervsmæssige verden tilgår problemstillingerne forskelligt. Den rolle trives jeg godt i. Det giver grundlag for den bedste innovationsproces, man kan tænke sig, siger Ashish Chawla.

En erhvervs-ph.d. er et forskningssamarbejde mellem en virksomhed og DTU. Det er et treårigt forløb, hvor virksomheden har mulighed for at sætte fokus på et forretningskritisk udviklingsområde og få tilført den nyeste forskningsbaserede viden på området.

Skrevet i: Aktuelt, Automatisering

Seneste nyt fra redaktionen

Mod på indisk eksport efter EU-aftale om frihandel

BranchenytTop09. 03. 2026

Indien er et interessant marked set med danske eksportbriller, og en stor del af respondenterne i det nyeste Eksportbarometer fra Danish Export og Jyske Bank ser muligheder for øget eksport og sourcing på det indiske marked efter at EU og Indien har indgået en frihandelsaftale. EU og Indien

Ny rapport viser, hvordan Europa kan genvinde sit deeptech forspring

AktueltBranchenyt09. 03. 2026

Europa skaber forskning i verdensklasse, men alt for mange lovende teknologier når aldrig ud på markedet. En ny rapport fra DTU giver konkrete bud på, hvordan europæiske institutioner kan styrke deres indsats for skalering af nye teknologier. Rapporten, From Strategy to Action: Closing the

Glemt erhvervskvinde bringes tilbage 3D-teknologi

AktueltInnovationNavnenyt09. 03. 2026

Ved hjælp af avanceret 3D-print har Alexandra Instituttet skabt en buste af erhvervskvinden Karoline Poulsen fra Holstebro – 60 år efter hendes død. Busten viser, hvor langt teknologien er kommet, og lægger kimen til bedre repræsentation af kvinder i det offentlige rum. De danske pladser og

Logitrans A/S udfordrer 100 procent automation med 80/20-tilgang

AutomatiseringMaskiner og anlæg09. 03. 2026

Med lanceringen af LogiRobot går Logitrans A/S bevidst imod branchens udbredte ideal om 100 procent automation og introducerer i stedet en 80/20-tilgang til palletransport, hvor hovedparten af værdien automatiseres – uden krav om wi-fi, ERP-integration eller længerevarende IT-projekter. Hos den

Ny EU-plan skal sikre en stærkere europæisk industri og et mere sikkert Europa

Branchenyt09. 03. 2026

I sidste uge præsenterede Europa-Kommissionen deres nye plan for Europas industri – den såkaldte Industrial Accelerator Act. Her er fokus på mere europæisk produktion og en målsætning om, at EU’s fremstillingsindustri skal fylde 20 procent af EU’s BNP i 2035. Det er nødvendigt at styrke Europas

Erhvervspuljen er åben: Lemvigh-Müller gør virksomheder klar med gratis energiscreening

Energi og miljøNavnenyt09. 03. 2026

Virksomheder kan nu søge tilskud til energiforbedringer via Energistyrelsens Erhvervspulje. Lemvigh-Müller tilbyder en gratis energiscreening, der giver overblik og dokumentation til ansøgningen – og gør det lettere at komme fra idé til beslutning. Fra 2. marts 2026 kan danske virksomheder søge

Dansk satellitbygger skal levere central satellitplatform til Østrig

InnovationNavnenytTop05. 03. 2026

Manipulation med satellitbaserede navigationssignaler gennem jamming og spoofing udgør over alt i verden en stigende usynlig, men alvorlig sikkerhedstrussel - både civilt og militært. Derfor har den danske satellitproducent Space Inventor A/S indgået et tæt samarbejde med GATE Space om udviklingen

ATV: Teknologi skal være et valgtema

AktueltBranchenyt05. 03. 2026

Sikkerhed og suverænitet er de vigtigste teknologipolitiske dagsordener for en ny regering. Det peger Akademiet for de Tekniske Videnskaber på i en rundspørge. Midt i et globalt magtspil om AI, energi og kritiske teknologier må teknologipolitik ikke blive valgkampens blinde

Kontrol er afgørende

AktueltAutomatiseringEnergi og miljøNavnenyt05. 03. 2026

Som leverandør til vindmølleindustrien skal HydraSpecma A/S have minutiøst styr på eventuelle produktændringer. Med det nye værktøj ECM Go har virksomheden automatiseret store dele af ændringshåndteringen, og det skaber transparens, kontrol og ro i hele organisationen. -Kontrol er afgørende for

Regionale strømnedbrud giver ekstra travlhed hos PM Energi A/S

BranchenytEnergi og miljøNavnenyt05. 03. 2026

Forsyningssikkerhed har i årets første måneder fået stor opmærksomhed fra dansk industri. De omfattende strømnedbrud, som i januar ramte forskellige dele af Danmark – herunder Bornholm – har især fået produktionsvirksomhederne til at reagere. Tendensen lægger sig i forlængelse af det i forvejen

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Mod på indisk eksport efter EU-aftale om frihandel

    09.03.2026

  • Ny rapport viser, hvordan Europa kan genvinde sit deeptech forspring

    09.03.2026

  • Glemt erhvervskvinde bringes tilbage 3D-teknologi

    09.03.2026

  • Logitrans A/S udfordrer 100 procent automation med 80/20-tilgang

    09.03.2026

  • Ny EU-plan skal sikre en stærkere europæisk industri og et mere sikkert Europa

    09.03.2026

  • Erhvervspuljen er åben: Lemvigh-Müller gør virksomheder klar med gratis energiscreening

    09.03.2026

  • Dansk satellitbygger skal levere central satellitplatform til Østrig

    05.03.2026

  • ATV: Teknologi skal være et valgtema

    05.03.2026

  • Kontrol er afgørende

    05.03.2026

  • Regionale strømnedbrud giver ekstra travlhed hos PM Energi A/S

    05.03.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik