• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

AutomatiseringMaskiner og anlægNavnenyt03. 10. 2023 | Helle Friemann Nielsen

Automatik og innovation giver miljørigtige produktionsfordele

AutomatiseringMaskiner og anlægNavnenyt03. 10. 2023 By Helle Friemann Nielsen

I dag stiller kunder i højere grad krav til bæredygtig produktion og grøn omstilling. Derfor søger mange produktionsvirksomheder innovative løsninger, der kan forbedre processer og minimere miljøpåvirkningen. En af disse virksomheder er Fagerlunds Værktøjs- og Metalvarefabrik A/S, der med hjælp fra OK A/S har nedsat sin CO2-udledning.

På billedet ses Uffe Christensen (tv), OK’s servicetekniker, og Victor Fagerlund (th), teknisk direktør i Fagerlunds Værktøjs- og Metalvarefabrik. Foto: OK.

Fagerlunds Værktøjs- og Metalvarefabrik har netop fået optimeret produktionen på to vigtige områder. I samarbejde med OK’s smøremiddelsteam har virksomheden ikke alene fået installeret automatisk påfyldning af kølesmøremiddel, men har også fået installeret et komplet anlæg, der opsamler og genbruger regnvand.
-Vi ønsker at repræsentere god praksis for grøn omstilling i produktionsindustrien, og det gør vi blandt andet ved at lave produktionsoptimeringer, der tilgodeser miljøet og sikrer, at vores drejebænke og fræsemaskiner kommer til sin fulde ret, fortæller Victor Fagerlund, der er teknisk direktør i Fagerlunds Værktøjs- og Metalvarefabrik.

Et øget fokus på effektivitet
Fagerlunds Værktøjs- og Metalvarefabrik er underleverandør inden for metalindustrien og laver blandt andet emner til vindue- og møbelindustrien. Siden 2015 har virksomheden benyttet OK som sin foretrukne leverandør af olier og kølesmøremidler, og med de nye tiltag udvides samarbejdet yderligere.
-Med automatiseringen opnår vi en bedre levetid på olien, da vi opretholder en stabil kølevandsprocent, og samtidig minimerer vi også menneskelige fejl, der kan opstå under manuel påfyldning, siger han videre og fortsætter:
-En manuel påfyldning af kølesmøremiddel vil normalt tage vores medarbejdere mellem 15-20 minutter om dagen, så vi sparer også betydelig tid og oplever desuden ingen tekniske problemer. Derudover kommer vores drejebænke og fræsemaskiner til sin fulde ret, når maskinerne kan køre ubemandet så længe, der er materiale i magasinet.

Genanvendelse af regnvand
Det nye regnvandsanlæg mindsker Fagerlunds Værktøjs- og Metalvarefabriks brug af postevand til kølesmøremidlet. Det har en gavnlig effekt for miljøet og på bundlinjen.
-Regnvandet fra vores tagflader ledes effektivt via nedløb til vores nedgravede tanke, der har en kapacitet på 5400 liter, hvorfra det ledes videre gennem diverse filtre og blandeapparat ud til tapstederne, siger Victor Fagerlund.
Ved at udnytte regnvandet fra tagfladerne kan virksomheden nedsætte sin CO2-udledning med i alt 3,09 tons pr. år.
OK har med sit Fluid Partner koncept fokus på mere end bare at være leverandør.
-For os handler det om at være en samarbejdspartner, der er med til at give værdi til kunderne, siger Lars Primdahl, OK’s salgschef.

Fagerlunds Værktøjs- & Metalvarefabrik A/S har siden 1969 specialiseret sig i værktøjsfremstilling og konstruktion – samt spåntagende bearbejdning inden for drejning og fræsning. Virksomheden har desuden egen produktion af hægtelukkere til lastbiler, trailere og landbrugsvogne og specialbeslag til møbelindustrien.

Skrevet i: Automatisering, Maskiner og anlæg, Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Ny robotsatsning – millionløft til danske virksomheder

AutomatiseringNavnenytRobotterTop13. 11. 2025

Teknologisk Institut sætter gang i omfattende satsning, hvor generativ AI og avancerede robotløsninger skal gøre virksomheder og robotindustrien mere fleksibel, konkurrencedygtig og klar til morgendagens udfordringer. Det skal ske via resultatkontrakten ”Robotics & AI”. Robotter, der

Industriens energibehov og -forsyning i forandring

AktueltEnergi og miljøMesser og møder13. 11. 2025

Verdens førende industrimesse – Hannover Messe - sætter i 2026 fokus på energiforsyningen i fabrikker og industrianlæg. Deltagere fra industrien, energisektoren og det politiske miljø vil debattere måden at opnå en sikker, klimaneutral og konkurrencedygtig energiforsyning på. Fra den 20. til

OT-cybersikkerhed som konkurrenceparameter

AktueltAutomatiseringBranchenytNavnenyt13. 11. 2025

Danske virksomheder udsættes dagligt for tusindvis af potentielle cyberangreb, og SMV’er halter bagud på OT-sikkerheden. Ingeniør- og automationshuset HOLTEC.DK er blandt de første i branchen blevet D-mærket – et strategisk skridt for at sikre kunderne. Ifølge en rapport fra Styrelsen for

Trecifret millionbeløb skal styrke over 2.300 SMV’ers produktivitet og omstillingsevne

Branchenyt13. 11. 2025

Verden er i forandring, og det presser Europas konkurrenceevne og rammer danske SMV’er, som oplever udfordringer – men også nye muligheder. Derfor investerer Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse nu 312 mio. kr., som skal styrke forretningen i over 2.300 SMV’er gennem bl.a. digitalisering, bæredygtighed

Nyt studie tegner et overraskende sort (plast)billede af Danmark og Norden

Branchenyt13. 11. 2025

Forskere fra Syddansk Universitet (SDU) og University of Cambridge har for første gang kortlagt den samlede strøm af plast i de nordiske lande. Studiet viser, at Norden har verdens største ”lager” af plast ophobet per person, og at kun omkring fem pct. bliver genanvendt her i regionen. De

BIRN Group udpeger ny erfaren koncerndirektør

Maskiner og anlægNavnenyt13. 11. 2025

BIRN Group har udpeget Flemming Juel Jensen som ny koncerndirektør for den internationale støberikoncern med hovedsæde i Holstebro. Støberikoncernen BIRN Group har valgt Flemming Juel Jensen som ny koncerndirektør med ansvar for den fortsatte udvikling af koncernen på tværs af Danmark,

Ny global undersøgelse: AI og service skaber vækst i produktionsindustrien

AktueltAutomatiseringBranchenyt10. 11. 2025

Produktionsindustrien står midt i et afgørende skifte. En ny global undersøgelse fra IFS viser, at produktionsvirksomheder i stigende grad ser service som en central vækstmotor. Samtidig spiller industriel AI og bæredygtighed en stadig større rolle for konkurrencekraften. IFS har netop

En digital fabrik i spitzenklasse modtager pris som Årets Fabrik

AutomatiseringMaskiner og anlægNavnenytRobotterTop10. 11. 2025

Rittals fabrik i Haiger er alt andet end en almindelig fabrik – og virksomheden har nu har modtaget en af de mest prestigefyldte priser – Årets Fabrik. Prisen er de seneste 30 år blevet uddelt til verdens bedste fabrikker. Topplacering på tværs af en række benchmark sikrede Rittal førstepladsen

Ny rapport peger på tre veje til at udfase PFAS

AktueltBranchenyt10. 11. 2025

Strammere PFAS-regulering stiller nye krav til danske virksomheder. En national vidensplatform, målrettet støtte til SMV’er og øget gennemsigtighed i værdikæderne kan hjælpe industrien med at udfase evighedskemikalierne. PFAS har i årtier været industriens mirakelmiddel. Kemikalierne gør

AI-robot skal håndtere radioaktivt materiale

Robotter10. 11. 2025

I samarbejde med det franske selskab, Orano, der er specialiseret i håndtering af radioaktive materialer, tester Capgemini nu verdens første humaniod AI-robot målrettet de særlige forhold i atomindustrien. Med afsæt i den hastige udvikling af AI har Capgemini netop indsat robotten Hoxo i et

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Ny robotsatsning – millionløft til danske virksomheder

    13.11.2025

  • Industriens energibehov og -forsyning i forandring

    13.11.2025

  • OT-cybersikkerhed som konkurrenceparameter

    13.11.2025

  • Trecifret millionbeløb skal styrke over 2.300 SMV’ers produktivitet og omstillingsevne

    13.11.2025

  • Nyt studie tegner et overraskende sort (plast)billede af Danmark og Norden

    13.11.2025

  • BIRN Group udpeger ny erfaren koncerndirektør

    13.11.2025

  • Ny global undersøgelse: AI og service skaber vækst i produktionsindustrien

    10.11.2025

  • En digital fabrik i spitzenklasse modtager pris som Årets Fabrik

    10.11.2025

  • Ny rapport peger på tre veje til at udfase PFAS

    10.11.2025

  • AI-robot skal håndtere radioaktivt materiale

    10.11.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik