• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

AutomatiseringMaskiner og anlægNavnenyt03. 10. 2023 | Helle Friemann Nielsen

Automatik og innovation giver miljørigtige produktionsfordele

AutomatiseringMaskiner og anlægNavnenyt03. 10. 2023 By Helle Friemann Nielsen

I dag stiller kunder i højere grad krav til bæredygtig produktion og grøn omstilling. Derfor søger mange produktionsvirksomheder innovative løsninger, der kan forbedre processer og minimere miljøpåvirkningen. En af disse virksomheder er Fagerlunds Værktøjs- og Metalvarefabrik A/S, der med hjælp fra OK A/S har nedsat sin CO2-udledning.

På billedet ses Uffe Christensen (tv), OK’s servicetekniker, og Victor Fagerlund (th), teknisk direktør i Fagerlunds Værktøjs- og Metalvarefabrik. Foto: OK.

Fagerlunds Værktøjs- og Metalvarefabrik har netop fået optimeret produktionen på to vigtige områder. I samarbejde med OK’s smøremiddelsteam har virksomheden ikke alene fået installeret automatisk påfyldning af kølesmøremiddel, men har også fået installeret et komplet anlæg, der opsamler og genbruger regnvand.
-Vi ønsker at repræsentere god praksis for grøn omstilling i produktionsindustrien, og det gør vi blandt andet ved at lave produktionsoptimeringer, der tilgodeser miljøet og sikrer, at vores drejebænke og fræsemaskiner kommer til sin fulde ret, fortæller Victor Fagerlund, der er teknisk direktør i Fagerlunds Værktøjs- og Metalvarefabrik.

Et øget fokus på effektivitet
Fagerlunds Værktøjs- og Metalvarefabrik er underleverandør inden for metalindustrien og laver blandt andet emner til vindue- og møbelindustrien. Siden 2015 har virksomheden benyttet OK som sin foretrukne leverandør af olier og kølesmøremidler, og med de nye tiltag udvides samarbejdet yderligere.
-Med automatiseringen opnår vi en bedre levetid på olien, da vi opretholder en stabil kølevandsprocent, og samtidig minimerer vi også menneskelige fejl, der kan opstå under manuel påfyldning, siger han videre og fortsætter:
-En manuel påfyldning af kølesmøremiddel vil normalt tage vores medarbejdere mellem 15-20 minutter om dagen, så vi sparer også betydelig tid og oplever desuden ingen tekniske problemer. Derudover kommer vores drejebænke og fræsemaskiner til sin fulde ret, når maskinerne kan køre ubemandet så længe, der er materiale i magasinet.

Genanvendelse af regnvand
Det nye regnvandsanlæg mindsker Fagerlunds Værktøjs- og Metalvarefabriks brug af postevand til kølesmøremidlet. Det har en gavnlig effekt for miljøet og på bundlinjen.
-Regnvandet fra vores tagflader ledes effektivt via nedløb til vores nedgravede tanke, der har en kapacitet på 5400 liter, hvorfra det ledes videre gennem diverse filtre og blandeapparat ud til tapstederne, siger Victor Fagerlund.
Ved at udnytte regnvandet fra tagfladerne kan virksomheden nedsætte sin CO2-udledning med i alt 3,09 tons pr. år.
OK har med sit Fluid Partner koncept fokus på mere end bare at være leverandør.
-For os handler det om at være en samarbejdspartner, der er med til at give værdi til kunderne, siger Lars Primdahl, OK’s salgschef.

Fagerlunds Værktøjs- & Metalvarefabrik A/S har siden 1969 specialiseret sig i værktøjsfremstilling og konstruktion – samt spåntagende bearbejdning inden for drejning og fræsning. Virksomheden har desuden egen produktion af hægtelukkere til lastbiler, trailere og landbrugsvogne og specialbeslag til møbelindustrien.

Skrevet i: Automatisering, Maskiner og anlæg, Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

22 milliarder IoT-enheder i 2026 – udviklingen peger på et skifte

AutomatiseringBranchenytTop02. 02. 2026

Ny prognose fra IoT-analysehuset Transforma Insights peger på 21,9 mia. IoT-forbindelser i 2026. Direktør Steen Lenzing fra Wireless Logic Nordic ser et kommende opgør med pris- og dækning til fordel for sikkerhed i takt med at antallet af sensorer øger kompleksiteten. Antallet af globale

Nu sluttes kredsløbet for plastaffald

AktueltEnergi og miljøNavnenytProcesteknologi02. 02. 2026

Alfa Laval omsætter cirkulær tænkning til handling med lanceringen af ThinkCircularity, et program til tilbagetagning og genanvendelse af materialer fra virksomhedens ThinkTop-ventilstyringsenheder. Pilotprojektet er blevet taget godt imod af kunder og samarbejdspartnere, og virksomheden har

Håndsrækning til øget cybersikkerhed

AktueltAutomatiseringBranchenytNavnenyt02. 02. 2026

Cybersikkerhedsbranchen går sammen om at løfte små- og mellemstore virksomheder i ny millionsatsning fra Industriens. Fond. 23 virksomheder i den danske cybersikkerhedsbranche har valgt at donere ydelser svarende til 33,5 millioner kroner til en ny national satsning, der skal øge sikkerheden i små

Ung forsker skal sikre, at vi har kritiske råstoffer nok til den grønne omstilling

BranchenytNavnenyt02. 02. 2026

Den grønne omstilling står og falder med adgangen til kritiske råstoffer, der i dag er præget af sårbare forsyningskæder i en usikker verden. Lektor Wu Chen fra Institut for Grøn Teknologi på Syddansk Universitet vil nu kortlægge, hvordan Danmark kan sikre forsyningssikkerheden af de kritiske

Frygtøkonomien vokser og kalder på et styrket dansk cyberforsvar

Branchenyt02. 02. 2026

Ny rapport tegner et foruroligende billede af vores nutid og peger på behovet for en bred dansk digital sikkerhedsstrategi. Det er hovedkonklusionen i Geopolitisk kompas 2026 – ”Når frygt skal skabe vækst”, som forskernetværket Navigating 360 har udarbejdet sammen med IT-Branchen. Cyberangreb,

VIA og AU i nyt tæt samarbejde: Vil tiltrække flere ingeniørstuderende til regionen

BranchenytNavnenyt02. 02. 2026

Et nyt strategisk partnerskab mellem VIA University College og Aarhus Universitet skal gøre Region Midtjylland mere attraktiv for både danske og internationale ingeniørstuderende. Der er brug for flere ingeniører på det danske arbejdsmarked. Det gælder i høj grad også for Region Midtjylland,

Internationale topnavne klar til robotkonference i Odense

Messer og møderRobotterTop29. 01. 2026

Den 6. maj danner Odense rammen om den nye konference NextGen Robotics LIVE. Programmet er nu ved at være på plads, og deltagerne kan bl.a. se frem til internationale oplægsholdere, der giver deres perspektiver på højaktuelle temaer inden for alt fra cybersikkerhed, AI, automation og humanoide

Nortec-messen fejrer 20-års jubilæum

AktueltAutomatiseringMaskiner og anlægMesser og møder29. 01. 2026

I næste uge - fra den 3. til den 5. februar 2026 - åbner Nortec-messen dørene i Hamburg Messe und Congress. Messen stiller skarpt på de nyeste teknologier og løsninger til produktion, metalbearbejdning, automatisering samt digitalisering. I år fejrer messen desuden 20-års jubilæum. Hvert andet

Industrien vender op og ned på AI-logikken

AktueltAutomatiseringBranchenyt29. 01. 2026

Produktionsvirksomheder oplever konsekvent færre organisatoriske barrierer for at implementere AI succesfuldt. Det viser en ny undersøgelse fra cloududbyderen Vultr. Alligevel har kun 30 pct. af virksomhederne integreret AI fuldt ud. I stedet for at eksperimentere vælger de at sætte færre, men

Største logistikinvestering i Lemvigh-Müller A/S’ historie

Navnenyt29. 01. 2026

Lemvigh-Müller A/S tog for nylig det første spadestik til virksomhedens nye centrallager i Kolding. Med projektet samler Lemvigh-Müller lagerdriften fra Odense og Kolding i ét topmoderne setup med målet om hurtigere og mere kundetilpassede logistikydelser til kunder i hele landet. Projektet er

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • 22 milliarder IoT-enheder i 2026 – udviklingen peger på et skifte

    02.02.2026

  • Nu sluttes kredsløbet for plastaffald

    02.02.2026

  • Håndsrækning til øget cybersikkerhed

    02.02.2026

  • Ung forsker skal sikre, at vi har kritiske råstoffer nok til den grønne omstilling

    02.02.2026

  • Frygtøkonomien vokser og kalder på et styrket dansk cyberforsvar

    02.02.2026

  • VIA og AU i nyt tæt samarbejde: Vil tiltrække flere ingeniørstuderende til regionen

    02.02.2026

  • Internationale topnavne klar til robotkonference i Odense

    29.01.2026

  • Nortec-messen fejrer 20-års jubilæum

    29.01.2026

  • Industrien vender op og ned på AI-logikken

    29.01.2026

  • Største logistikinvestering i Lemvigh-Müller A/S’ historie

    29.01.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik