• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AktueltBranchenyt14. 11. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Analyse tager temperaturen på arbejdet med cybersikkerhed

AktueltBranchenyt14. 11. 2024 By Helle Friemann Nielsen

Bekymringen for cybertruslen fortsætter med at vokse i dansk erhvervsliv og i den offentlige sektor, hvilket knytter sig til den geopolitiske situation og konflikten mellem Vesten og Rusland. Det har fået 4 ud af 10 organisationer til at implementere nye sikkerhedstiltag som følge af konflikten – og AI spiller en stigende rolle i arbejdet med cybersikkerhed. Det viser PwC’s Cybercrime Survey 2024.

Mads Nørgaard Madsen, partner og leder af PwC’s Consulting.

Det er 10. år i træk, at PwC tager temperaturen på arbejdet med cybersikkerhed i dansk erhvervsliv og den offentlige sektor. Undersøgelsen viser, at temaet kun har fået højere prioritet, og bekymringen for cybertrusler fortsætter med at vokse i det danske erhvervsliv og den offentlige sektor. Hele 60 pct. af de adspurgte virksomheder angiver, at de er mere bekymrede for de cybertrusler, de står over for i dag, sammenlignet med for 12 måneder siden. I 2023 svarede 54 pct. det samme, og i 2022 var det 51 pct.
-Vi har set, at bekymringen for cybertruslen er steget støt de senere år, hvor digitalisering og afhængighed af teknologi gør organisationer mere sårbare over for komplekse og målrettede angreb. Øget opmærksomhed på cybersikkerhed er derfor blevet en nødvendig prioritet for både virksomheder og offentlige institutioner, fortæller Mads Nørgaard Madsen, partner og leder af PwC’s Consulting. Han fortsætter:
-For 10 år siden var der også relativ stor bekymring for cyberangreb i de danske virksomheder, men det blev ikke i samme grad fulgt op med konkrete tiltag og investeringer i sikkerhed. Dette har ændret sig, og i de seneste år har vi set, at flere afsætter ressourcer til at ruste sig mod og håndtere cyberkriminalitet og sikkerhedshedshændelser.
PwC’s Cybercrime Survey 2024 viser desuden, at den stigende bekymring for cybertruslen knytter sig til den geopolitiske situation. Blandt de virksomheder, der udtrykker øget bekymring, angiver 79 pct., at konflikten mellem Rusland og Vesten har indflydelse på deres bekymringsniveau.
-Med den øgede spænding mellem stormagter og en øget brug af cyberangreb som en del af moderne konflikter, bliver både offentlige og private organisationer i Danmark mere opmærksomme på deres sårbarhed over for angreb fra statsstøttede aktører, og en stor andel af organisationer har derfor også implementeret nye cybersikkerheds tiltag, siger han videre.

4 ud af 10 organisationer har implementerer nye sikkerhedstiltag
Han henviser til, at 40 pct. af virksomhederne ifølge Cybercrime Survey 2024 har implementeret nye cybersikkerhedstiltag. Disse omfatter både forebyggende foranstaltninger til at forhindre hændelser og beredskabsforanstaltninger, der styrker deres evne til hurtigt og effektivt at reagere, hvis de bliver ramt af et cyberangreb.
-Vi ved, at alle kan blive ramt af et cyberangreb, og når uheldet er ude, kan det få store konsekvenser for en organisation. Derfor ser vi, at mange forsøger at forebygge og fx sikre, at man kan genoprette organisationens systemer og netværk, hvis uheldet er ude, bl.a. gennem en velafprøvet beredskabsplan, og samtidig sætte ind med forebyggende initiativer som fx awareness-træning af medarbejderne, mv., fortsætter Mads Nørgaard Madsen.

Organiserede kriminelle topper listen over trusler
PwC Cybercrime Survey viser desuden, at virksomhederne anser de organiserede kriminelle for en større trussel end tidligere, når det kommer til cyber- og informationssikkerhed. Således svarer hele 78 pct. i år, at organiserede kriminelle er blandt de største trusler mod deres virksomhed (mod 65 pct. sidste år). Det er de samme trusler, der fylder i trusselslandskabet som for 10 år siden, da PwC lavede surveyen første gang, men alle truslerne vægtes højere. Især fremgangen fra organiserede kriminelle er steget markant på 10 år.
-Bekymringen for organiserede kriminelle grupper stiger, i takt med at disse aktører bliver mere sofistikerede og udnytter avancerede teknologier som AI og automatisering til at udføre komplekse cyberangreb. Den øgede digitalisering og globalisering af kriminalitet gør det sværere for traditionelle forsvarsmekanismer at følge med, forklarer Mads Nørgaard Madsen.
Ifølge Cybercrime Survey fortsætter de danske virksomheder med at øge budgetterne inden for cyber- og informationssikkerhed. Således forventer 66 pct. af virksomhederne at bruge endnu flere midler på bekæmpelse af cyberangreb. Blandt dem, der forventer at øge budgettet, svarer 64 %, at de forventer at øge det med mere end 10 pct. over de kommende 12 måneder.
-Cybercrime Survey viser, at danske virksomheder i stigende grad tager truslen fra organiserede kriminelle alvorligt. Som reaktion på de voksende cybertrusler, herunder ransomware og phishing-angreb, har mange virksomheder øget deres budgetter til at bekæmpe cyberangreb. Denne udvikling afspejler en stigende bevidsthed om, hvor kritisk cybersikkerhed er for virksomheders drift og beskyttelsen af deres data, understreger Mads Nørgaard Madsen.

AI er en langt større faktor i arbejdet med cybersikkerhed
På listen over de højst prioriterede investeringer inden for cybersikkerhed stiger AI fra 12 pct. i 2023 til hele 25 pct. i 2024. Set over en treårig periode er der sket en femdobling. Ifølge undersøgelsen angiver 61 pct. af virksomhederne, at de enten anvender eller planlægger at implementere AI i deres cybersikkerhedsstrategier, hvilket er en stigning fra 43 pct. i 2023.
-Stigningen i brugen af AI vidner om den hastighed, som AI har udviklet sig med, og der er ingen tvivl om, at automatisering og intelligent dataanalyse er afgørende for at holde trit med de stadigt mere komplekse trusselsbilleder, slutter Mads Nørgaard Madsen.

Om PwC’s Cybercrime Survey
463 topledere, sikkerhedschefer og fagspecialister fra den private og offentlige sektor har deltaget i PwC’s Cybercrime Survey 2024. Respondenterne har bidraget med deres indsigter om bl.a. investeringer, udfordringer og muligheder i arbejdet med cybersikkerhed. De har desuden vurderet det aktuelle trusselsbilledet og har rapporteret, hvordan og i hvilket omfang de arbejder med cyber- og informationssikkerhed.
Undersøgelsen er igen i år gennemført med opbakning fra Center for Cybersikkerhed, DI Digital, Finans Danmark, Dansk Erhverv, IT-Branchen, Dansk It, KITA, Rådet for Digital Sikkerhed, ISACA, Microsoft, DK Hostmaster og Bestyrelsesforeningen. Analysen bygger på onlinebesvarelser.

Skrevet i: Aktuelt, Branchenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Stolt dansk klaverbygger-tradition genoplivet med hjælp fra jernstøberi

Maskiner og anlægNavnenytTop26. 03. 2026

Det er over 50 år siden, der sidst blev støbt jernrammer til flygler i Danmark, men nu er støberiet Uldall i Vejen i gang med den spektakulære opgave igen. I tæt samarbejde med Jon Windfeldt Arnø, der har genoplivet klaverfabrikken Hornung & Møller, smelter Uldall jernrammer fra gamle flygler om

DTU er det mest patentsøgende universitet i Europa

AktueltInnovationNavnenyt26. 03. 2026

113 gange i 2025 søgte DTU patent på en ny teknologi opfundet af en ansat forsker. Dermed stiger universitetet helt til tops på en ny opgørelse fra Det Europæiske Patentkontor. Når en forsker knækker koden til en helt ny teknologi og vil udvikle den kommercielt, er det vigtigt, at andre ikke

Tetra Pak vinder international industripris

AktueltAutomatiseringNavnenyt26. 03. 2026

Tetra Pak har netop vundet Microsoft Intelligent Manufacturing Award 2026 for sin digitaliseringsplatform Tetra Pak Factory OS. Platformen samler data, automation og analyse i ét system og giver fødevareproducenter realtidsindsigt i produktionen – med potentiale for både højere output og lavere

Ny rapport: Milliardinvesteringer i cloud-sikkerhed drukner i kompleksitet og skaber farlig sårbarhed

Automatisering26. 03. 2026

En ny global undersøgelse afslører en voksende cloud kompleksitetskløft, hvor flere cloudløsninger og -værktøjer ikke giver mere sikkerhed - men derimod flere angrebspunkter. IT-kriminelle har allerede taget AI til sig og angriber med hidtil uset hastighed. Fortinet peger på AI-drevet forsvar,

Ny generation af vendeskær til supereffektiv fræsning i rustfrit stål

Maskiner og anlæg26. 03. 2026

Sandvik Coromant lancerer GC1240; den nye generation af vendbare fræserskær - udviklet som en løsning på de sværeste problemer inden for bearbejdning af rustfrit stål med konstant stærk performance. GC1240 fra Sandvik Coromant med innovativ flerlags nano-PVD-belægning, der fremstilles med den

Danmarks eneste master i arbejdsmiljøledelse bliver nu endnu mere fleksibel

Branchenyt26. 03. 2026

Fremover bliver det endnu lettere at kombinere fuldtidsarbejde med masteruddannelsen i arbejdsmiljøledelse på SDU. Fx kan man tage uddannelsen over op til seks år, ligesom mere af undervisningen bliver virtuel. Da Syddansk Universitet i 2022 åbnede Danmarks første masteruddannelse i

Robotbrag udvider programmet med teknologi-workshops

AutomatiseringMesser og møderRobotterTop23. 03. 2026

Teknologi-workshops rykker ind på andendagen af Robotbrag og DIRA Business 2026 den 8. maj. Initiativet er sat i søen for at give deltagerne endnu større udbytte af dagen – med praktiske indsigter i teknologier og tæt kontakt til eksperter. Robotter, AI og automation udvikler sig i et hastigt

Handlingskatalog – forslag til cirkulær produktion

AktueltBranchenytNavnenyt23. 03. 2026

Hvordan skaber man et reelt marked for cirkulær produktion i Danmark? Det spørgsmål har en række virksomheder, eksperter og myndigheder arbejdet med i fællesskab i en række projekter støttet af Industriens Fond. Nu samler fonden erfaringerne i et nyt handlingskatalog med konkrete forslag til,

AI er trådt ind i produktionsæraen

AktueltAutomatiseringNavnenyt23. 03. 2026

I sidste uge præsenterede Lenovo sine nye Lenovo Hybrid AI Advantage-løsninger med NVIDIA. Løsningerne skal hjælpe virksomheder med at operationalisere AI gennem hurtigere implementering og realtidsinferens. Derved indleder Lenovo og NVIDIA en ny produktionsæra inden for AI. AI er i fuld gang

Efter 18 år i Zebicon a/s bliver Katja Ramsing ny direktør

Navnenyt23. 03. 2026

Billund-virksomheden Zebicon a/s har fået ny administrerende direktør. Salgschef Katja Ramsing har overtaget posten, mens stifter og hidtidig CEO Jeppe Hebsgaard Laursen fortsætter i en rolle som strategisk rådgiver. Zebicon a/s arbejder med optisk 3D scanning og måleteknologi til industrien.

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Stolt dansk klaverbygger-tradition genoplivet med hjælp fra jernstøberi

    26.03.2026

  • DTU er det mest patentsøgende universitet i Europa

    26.03.2026

  • Tetra Pak vinder international industripris

    26.03.2026

  • Ny rapport: Milliardinvesteringer i cloud-sikkerhed drukner i kompleksitet og skaber farlig sårbarhed

    26.03.2026

  • Ny generation af vendeskær til supereffektiv fræsning i rustfrit stål

    26.03.2026

  • Danmarks eneste master i arbejdsmiljøledelse bliver nu endnu mere fleksibel

    26.03.2026

  • Robotbrag udvider programmet med teknologi-workshops

    23.03.2026

  • Handlingskatalog – forslag til cirkulær produktion

    23.03.2026

  • AI er trådt ind i produktionsæraen

    23.03.2026

  • Efter 18 år i Zebicon a/s bliver Katja Ramsing ny direktør

    23.03.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik