• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AutomatiseringBranchenyt25. 06. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Analyse: Stor nordisk begejstring for generativ AI – men mangel på tillid og indsigt lægger en dæmper på potentialet

AutomatiseringBranchenyt25. 06. 2024 By Helle Friemann Nielsen

Ny undersøgelse blandt beslutningstagere i Norden viser stor begejstring for generativ AI. Men mangel på strategisk planlægning, bekymringer om databeskyttelse og -sikkerhed samt ringe viden om compliance og svage styringsrammer risikerer at spænde ben for fordelene ved AI.

Foto: freepik.com.

I en ny undersøgelse er 100 strategiske beslutningstagere inden for generativ AI (GenAI) og dataanalyse i Norden blevet spurgt ind til de vigtigste investeringsområder og barrierer, som deres organisationer står over for, når det kommer til AI-teknologi. Undersøgelsen er udført af Coleman Parkes Research Ltd. på vegne af AI-virksomheden SAS Institute.
I undersøgelsen er der stillet spørgsmål til organisationernes planer om at bruge GenAI, hvordan teknologien er integreret i den strategiske planlægning og hvilke udfordringer organisationerne står over for inden for AI.

Undersøgelsens resultater
Undersøgelsen viser, at fire ud af ti nordiske organisationer (40 pct.) er begyndt at implementere GenAI, hvoraf fem pct. har integreret teknologien fuldt ud på virksomhedsniveau.
Af de organisationer, der har implementeret GenAI, rapporterer et stort antal, at de allerede ser betydelige fordele ved teknologien. Et flertal af de nordiske respondenter (95 pct.) rapporterer blandt andet en øget medarbejderoplevelse og -tilfredshed. Hele 80 pct. siger, at de sparer på driftsomkostningerne, ligesom 80 pct. rapporterer om øget kundeloyalitet.
Undersøgelsen viser også, at selv om mange virksomheder endnu ikke har implementeret GenAI, har de planer om at gøre det. Flertallet (84 pct.) planlægger at investere i GenAI i 2024/25, mens hver fjerde (26 pct.) planlægger at udrulle GenAI på virksomhedsniveau.
Begejstringen for GenAI, og hvad teknologien kan gøre for den nordiske organisationer, dæmpes dog af manglende indsigt. 87 pct. af de nordiske beslutningstagere indrømmer, at de ikke fuldt ud forstår GenAI eller teknologiens potentielle indvirkning på forretningsprocesser.
Undersøgelsen viser også, at færre end hver tiende organisation i Norden (10 pct.) har gjort sig de nødvendige forberedelser, der gør det mulig at overholde gældende AI-regler, mens 95 pct. mangler en styringsramme.
Tre fjerdedele af de nordiske beslutningstagere indrømmer, at de er bekymrede for databeskyttelse (75 pct.) og sikkerhed (77 pct.), når det gælder brugen af GenAI. Mindre end fire pct. har en organisation, der er uddannet til at styre og overvåge GenAI. Desuden mangler næsten tre ud af fire organisationer (74 pct.) funktionaliteten til løbende at overvåge deres systemer for GenAI.
-Det er positivt at se, at beslutningstagerne i Norden anerkender, at generativ AI kan drive innovation og sikre driftseffektivitet. Men resultaterne viser også, at mange organisationer ikke har det, der skal til for at implementere teknologien i deres virksomhed på en vellykket og ansvarlig måde, siger Josefin Rosén, Trustworthy AI Specialist hos SAS Institute.
-Det betyder, at de risikerer at bruge unødige ressourcer, at deres indsatser bliver ineffektive med reduceret konkurrenceevne til følge. Mangel på strategi og kontrol risikerer også at gøre det svært at overholde EU’s AI Act. Derfor er de nordiske organisationer nødt til at bruge mere tid på at udvikle deres forretningsstrategier, hvis de vil integrere AI effektivt, sikre integrationen, styringen og transparensen, fortsætter Josefin Rosén.

Anbefalinger til succesfuld AI-implementering
SAS-rapporten indeholder en række anbefalinger, som organisationer bør følge for at få succes med at implementere GenAI. Disse anbefalinger berører blandt andet:
• Strategisk implementering
• Governance
• Teknisk integration
• Ekspertrådgivning

Om undersøgelsen
Undersøgelsen er gennemført af Coleman Parkes fra 14. februar til 12. april 2024. Undersøgelsen indbefatter 100 beslutningstagere (25 respondenter fra hvert nordisk marked) inden for generativ AI-strategi og dataanalyse i organisationer på tværs af større brancher i Norden.
Respondenterne arbejder inden for en række sektorer: bank, forsikring, den offentlige sektor, biovidenskab, sundhed, telekommunikation, produktion, detailhandel, energi og forsyningsselskaber samt serviceydelser. Deres titler omfatter bl.a. Chief Data Officer (CDO), Chief Information Officer (CIO) og Chief Information Officer (CIO). De mindste organisationer, der har deltaget, har 1.000-1.999 ansatte, og de største har over 10.000 ansatte.

Resultaterne præsenteres i rapporten: Generative AI Challenges and Potential Unveiled: How to Achieve a Competitive Advantage.

Skrevet i: Automatisering, Branchenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Nyt center for kæmperobotter skal flytte grænser for industriproduktion

NavnenytRobotterTop22. 06. 2026

Den 18. juni åbnede Center for Large Structure Production (LSP) under Mærsk Mc-Kinney Møller Instituttet på SDU. Det er en donation på 90 millioner kroner fra A.P. Møller Fonden, som har gjort byggeriet muligt. På centret skal forskere, studerende og virksomheder udvikle robotteknologi til

Danmark rykker ud af top-5 i global konkurrenceevne

AktueltBranchenyt22. 06. 2026

Danmark er ikke så konkurrencedygtigt som tidligere, og samtidig går Kina og USA frem og sætter Europa til vægs. Derfor er det så vigtigt og godt, at regeringsgrundlaget adresserer konkurrencekraften, siger Dansk Industris adm. direktør Lars Sandahl Sørensen Danmark er ikke længere helt med i

12 år med kortlægning af markedet for industrielle netværk

AktueltAutomatiseringBranchenyt22. 06. 2026

HMS Networks AB har offentliggjort sin årlige analyse af markedet for industrielle netværk, hvilket markerer tolv år i træk med kortlægning af, hvordan fabrikker og maskinbyggere forbinder deres automatiseringssystemer. Analysen for 2026 viser, at den mangeårige overgang fra traditionelle

Lokalt firma rydder op i naturen

Navnenyt22. 06. 2026

I september 2024 flyttede virksomheden, Norgren A/S, fra Vesterlundvej i Herlev, hvor virksomheden havde haft til huse stort set siden den spæde start. Det nye valg af lokaler faldt på det nybyggede World Trade Center i Ballerup. Virksomheden fejrede i midten af juni 60 års jubilæum og markerede

Menneskefri varehuse i 2030 stiller store krav til digital infrastruktur

AutomatiseringRobotter22. 06. 2026

Hvis Gartners forudsigelse om næsten mennesketomme varehuse i 2030 bliver virkelighed, flytter en større del af driftsansvaret over på den digitale infrastruktur. Mange virksomheder undervurderer, hvor dyrt det kan blive, hvis den ikke er bygget til opgaven, advarer Wireless Logic

Dansk guide sætter retning for de teknologiske grænseflader til kvantekomponenter

AutomatiseringBranchenyt22. 06. 2026

Dansk Standard lancerer ny guide, der sætter fælles retningslinjer for, hvordan kvantekomponenter kobles sikkert sammen på tværs af storetemperaturforskelle fra tæt på det absolutte nulpunkt til stuetemperatur. Kvantecomputere er blandt verdens mest avancerede teknologier. De består ikke af én

Ny rapport: Nordiske virksomheder har store forhåbninger til fysisk AI

AutomatiseringBranchenytTop18. 06. 2026

Fysisk AI er en voksende og vigtig brik i alle industrier, og globalt set bliver robotter udstyret med kunstig intelligens anset som den næste store bølge inden for AI-revolutionen. I en ny rapport stiller det globale konsulenthus Capgemini skarpt på, hvordan den fysiske AI markerer et skifte fra

AI-satsning skal styrke driftssikkerheden på dansk kraftværk

AktueltAutomatiseringEnergi og miljø18. 06. 2026

Ørsted A/S, Danmarks største energiselskab og en af verdens førende aktører inden for vedvarende energi, tester en AI-baseret løsning til fejlprediktion fra ABB A/S. Løsningen installeres på Avedøre Kraftværk for at styrke driftssikkerheden og bidrage til et mere robust elsystem i takt med, at

AI-agenter presser virksomhedernes netværk

AktueltAutomatiseringBranchenyt18. 06. 2026

AI-agenter sender flere kald mellem systemer, databaser og modeller, end virksomhedernes netværk er vant til. Det øger trafikken, presser kapaciteten og gør sikkerhedsarbejdet mere komplekst. Det viser en ny global undersøgelse fra Cisco og Foundry blandt 3.472 it-chefer. Virksomhedernes

Autonom elektrisk færge bliver legeplads for danske og tyske teknologivirksomheder

InnovationOffshore og marine18. 06. 2026

Færgen AutoGnom er ved at gennemgå de sidste tests. Til næste år skal den nemlig stå klar til at afprøve de mange innovative løsninger, som startups og SMV'er bl.a. på Fyn og i Nordtyskland spytter ud. Den nye flydende legeplads er en del af Interreg Deutschland - Danmark projektet Baltic Ventures

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Nyt center for kæmperobotter skal flytte grænser for industriproduktion

    22.06.2026

  • Danmark rykker ud af top-5 i global konkurrenceevne

    22.06.2026

  • 12 år med kortlægning af markedet for industrielle netværk

    22.06.2026

  • Lokalt firma rydder op i naturen

    22.06.2026

  • Menneskefri varehuse i 2030 stiller store krav til digital infrastruktur

    22.06.2026

  • Dansk guide sætter retning for de teknologiske grænseflader til kvantekomponenter

    22.06.2026

  • Ny rapport: Nordiske virksomheder har store forhåbninger til fysisk AI

    18.06.2026

  • AI-satsning skal styrke driftssikkerheden på dansk kraftværk

    18.06.2026

  • AI-agenter presser virksomhedernes netværk

    18.06.2026

  • Autonom elektrisk færge bliver legeplads for danske og tyske teknologivirksomheder

    18.06.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik