• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

AutomatiseringBranchenyt25. 06. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Analyse: Stor nordisk begejstring for generativ AI – men mangel på tillid og indsigt lægger en dæmper på potentialet

AutomatiseringBranchenyt25. 06. 2024 By Helle Friemann Nielsen

Ny undersøgelse blandt beslutningstagere i Norden viser stor begejstring for generativ AI. Men mangel på strategisk planlægning, bekymringer om databeskyttelse og -sikkerhed samt ringe viden om compliance og svage styringsrammer risikerer at spænde ben for fordelene ved AI.

Foto: freepik.com.

I en ny undersøgelse er 100 strategiske beslutningstagere inden for generativ AI (GenAI) og dataanalyse i Norden blevet spurgt ind til de vigtigste investeringsområder og barrierer, som deres organisationer står over for, når det kommer til AI-teknologi. Undersøgelsen er udført af Coleman Parkes Research Ltd. på vegne af AI-virksomheden SAS Institute.
I undersøgelsen er der stillet spørgsmål til organisationernes planer om at bruge GenAI, hvordan teknologien er integreret i den strategiske planlægning og hvilke udfordringer organisationerne står over for inden for AI.

Undersøgelsens resultater
Undersøgelsen viser, at fire ud af ti nordiske organisationer (40 pct.) er begyndt at implementere GenAI, hvoraf fem pct. har integreret teknologien fuldt ud på virksomhedsniveau.
Af de organisationer, der har implementeret GenAI, rapporterer et stort antal, at de allerede ser betydelige fordele ved teknologien. Et flertal af de nordiske respondenter (95 pct.) rapporterer blandt andet en øget medarbejderoplevelse og -tilfredshed. Hele 80 pct. siger, at de sparer på driftsomkostningerne, ligesom 80 pct. rapporterer om øget kundeloyalitet.
Undersøgelsen viser også, at selv om mange virksomheder endnu ikke har implementeret GenAI, har de planer om at gøre det. Flertallet (84 pct.) planlægger at investere i GenAI i 2024/25, mens hver fjerde (26 pct.) planlægger at udrulle GenAI på virksomhedsniveau.
Begejstringen for GenAI, og hvad teknologien kan gøre for den nordiske organisationer, dæmpes dog af manglende indsigt. 87 pct. af de nordiske beslutningstagere indrømmer, at de ikke fuldt ud forstår GenAI eller teknologiens potentielle indvirkning på forretningsprocesser.
Undersøgelsen viser også, at færre end hver tiende organisation i Norden (10 pct.) har gjort sig de nødvendige forberedelser, der gør det mulig at overholde gældende AI-regler, mens 95 pct. mangler en styringsramme.
Tre fjerdedele af de nordiske beslutningstagere indrømmer, at de er bekymrede for databeskyttelse (75 pct.) og sikkerhed (77 pct.), når det gælder brugen af GenAI. Mindre end fire pct. har en organisation, der er uddannet til at styre og overvåge GenAI. Desuden mangler næsten tre ud af fire organisationer (74 pct.) funktionaliteten til løbende at overvåge deres systemer for GenAI.
-Det er positivt at se, at beslutningstagerne i Norden anerkender, at generativ AI kan drive innovation og sikre driftseffektivitet. Men resultaterne viser også, at mange organisationer ikke har det, der skal til for at implementere teknologien i deres virksomhed på en vellykket og ansvarlig måde, siger Josefin Rosén, Trustworthy AI Specialist hos SAS Institute.
-Det betyder, at de risikerer at bruge unødige ressourcer, at deres indsatser bliver ineffektive med reduceret konkurrenceevne til følge. Mangel på strategi og kontrol risikerer også at gøre det svært at overholde EU’s AI Act. Derfor er de nordiske organisationer nødt til at bruge mere tid på at udvikle deres forretningsstrategier, hvis de vil integrere AI effektivt, sikre integrationen, styringen og transparensen, fortsætter Josefin Rosén.

Anbefalinger til succesfuld AI-implementering
SAS-rapporten indeholder en række anbefalinger, som organisationer bør følge for at få succes med at implementere GenAI. Disse anbefalinger berører blandt andet:
• Strategisk implementering
• Governance
• Teknisk integration
• Ekspertrådgivning

Om undersøgelsen
Undersøgelsen er gennemført af Coleman Parkes fra 14. februar til 12. april 2024. Undersøgelsen indbefatter 100 beslutningstagere (25 respondenter fra hvert nordisk marked) inden for generativ AI-strategi og dataanalyse i organisationer på tværs af større brancher i Norden.
Respondenterne arbejder inden for en række sektorer: bank, forsikring, den offentlige sektor, biovidenskab, sundhed, telekommunikation, produktion, detailhandel, energi og forsyningsselskaber samt serviceydelser. Deres titler omfatter bl.a. Chief Data Officer (CDO), Chief Information Officer (CIO) og Chief Information Officer (CIO). De mindste organisationer, der har deltaget, har 1.000-1.999 ansatte, og de største har over 10.000 ansatte.

Resultaterne præsenteres i rapporten: Generative AI Challenges and Potential Unveiled: How to Achieve a Competitive Advantage.

Skrevet i: Automatisering, Branchenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Teknisk Nyts årsnummer gør status over 2025

BranchenytTop18. 12. 2025

Årets sidste måned er traditionernes tid. Dette gælder ligeledes årets sidste udgave af Teknisk Nyt, der også i år byder indenfor til den traditionelle status over år 2025 i selskab med 12 virksomheder. Året har i høj grad været præget af omvæltninger, krige, konflikter, toldsatser og generel

Seks fordele – og en ulempe – ved humanoide robotter

AktueltAutomatiseringRobotter18. 12. 2025

Humanoide robotter kan skabe helt nye muligheder for fleksibel automatisering, når de skal løse opgaver side om side med mennesker i en produktion. Men hvad kan de egentlig, som klassiske robotter ikke kan matche? Her får du et overblik over de vigtigste fordele og én ulempe direkte fra en af

Lukkede industrisystemer koster dyrt

AktueltAutomatiseringBranchenyt18. 12. 2025

Lukkede industrisystemer koster hvert år mellemstore industrivirksomheder dyrt. Men der er håb forude. Det viser en ny rapport fra Schneider Electric. Ny åben, softwaredefineret automation, hvor software adskilles fra hardware, er vejen frem til at hente tabt fortjeneste hjem igen og sikre

AI presser virksomhedernes infrastruktur uden moderne datalagring

Automatisering18. 12. 2025

Fire ud af fem af virksomheder lagrer stadig data efter forældede principper, der ikke kan følge med AI’s eksplosive krav til hastighed og skalerbarhed. Derfor lancerer Lenovo nu en ny generation af moderne storage- og virtualiseringsløsninger, som skal give organisationer det datagrundlag,

ISH China 2026 – dansk knowhow i stramt kinesisk spotlight

Messer og møder18. 12. 2025

Når ISH China & CIHE 2026 afholdes i Beijing fra 31. marts til 2. april 2026, er det ikke blot endnu en sektormesse; for danske virksomheder i HVAC-, VVS- og energiteknologibranchen er det en mulighed for at teste deres løsninger i et marked, der i disse år investerer massivt i

Nye standarder for termisk inspektion

Maskiner og anlæg18. 12. 2025

Flir i65 fra Elma Instruments A/S er fremtidens termiske kamera, der sætter nye standarder for termisk inspektion. Kameraet har en termisk detektor på 480x640 pixel og er opbygget med en intuitiv app-baseret brugerflade, skarp billedkvalitet, indbygget mobilkommunikation (LTE) og

Fugl eller drone – dansk drone med edge AI tager kampen op

AutomatiseringInnovationNavnenytTop15. 12. 2025

Move Innovation udvikler en drone, der bruger edge AI til selvstændige hurtige beslutninger, så den kan forfølge andre droner og ikke kan jammes. Udviklingen af dronen sker i samarbejde med Alexandra Instituttet og er støttet af AI Denmark. Med edge AI-drone-platformen er Move Innovation klar til at

Ny stærk AI-duo

AktueltAutomatiseringNavnenytRobotter15. 12. 2025

IFS har indgået endnu et strategisk AI-partnerskab, denne gang med Boston Dynamics der er verdens førende producent af mobile robotter. De to selskaber vil kombinere IFS styrker inden for AI- med Boston Dynamics selvkørende robotter og skabe et banebrydende inspektionssystem til Field Service

AI vil redefinere luftfarten inden 2035

AktueltAutomatiseringBranchenyt15. 12. 2025

Future-Ready Skies 2025, der er en ny undersøgelse fra Tata Consultancy Services (TCS), viser, at én ud af tre ledere i luftfartsindustrien vurderer, at AI til realtidsbeslutninger vil være den største drivkraft for forandring i flyproduktionen inden 2035. Undersøgelsen fra TCS, en af verdens

Branchen samledes i nyt drone-forum

AutomatiseringMesser og møderNavnenyt15. 12. 2025

Mere end 100 deltagere fra hele droneøkosystemet var samlet på SDU, da Odense Robotics og DI Transport afholdt det første møde i DroneHorisont - et nyt forum, der skal skabe et fælles samlingspunkt for branchen. Deltagerne repræsenterede alt fra industri, operatører og myndigheder. Droneområdet

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Teknisk Nyts årsnummer gør status over 2025

    18.12.2025

  • Seks fordele – og en ulempe – ved humanoide robotter

    18.12.2025

  • Lukkede industrisystemer koster dyrt

    18.12.2025

  • AI presser virksomhedernes infrastruktur uden moderne datalagring

    18.12.2025

  • ISH China 2026 – dansk knowhow i stramt kinesisk spotlight

    18.12.2025

  • Nye standarder for termisk inspektion

    18.12.2025

  • Fugl eller drone – dansk drone med edge AI tager kampen op

    15.12.2025

  • Ny stærk AI-duo

    15.12.2025

  • AI vil redefinere luftfarten inden 2035

    15.12.2025

  • Branchen samledes i nyt drone-forum

    15.12.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik