• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

Energi og miljøNavnenytOffshore og marineProcesteknologi05. 08. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Alfa Laval oplever stor efterspørgsel på innovative løsninger til industrien

Energi og miljøNavnenytOffshore og marineProcesteknologi05. 08. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Alfa Lavals store fokus på løsninger, der bidrager til den grønne omstilling i industrien, har medført en tilfredsstillende udvikling i koncernens danske forretning, som i 2023 omsatte for seks mia. kr. Med teknologier, der blandt andet reducerer udledningen af drivhusgasser og nedsætter energi- og ressourceforbruget, er Alfa Laval i Danmark godt positioneret til fremtiden.


På verdensplan er der et stigende behov for teknologier, der renser, forædler og genanvender materialer, og løsninger, der reducerer udledningen af bl.a. drivhusgasser. Det smitter af på efterspørgslen hos Alfa Laval i Danmark, som i 2023 omsatte for seks mia. kr. i de fem selskaber, der udgør koncernens danske aktiviteter. Årets resultat på 632 mio. kr. (før skat) var en stigning på knap 10 pct. i forhold til året før.
Koncernens knap 2.000 medarbejdere i Danmark arbejder både med udvikling, produktion, servicering og test af banebrydende løsninger på nogle de vigtige områder, som samfundet er afhængigt af – herunder energi, vand, energi, fødevarer og skibsfart.
Alfa Laval i Søborg oplever blandt andet en vækst inden for systemer til fødevareindustrien.
-Vi mærker et stort behov for løsninger, der kan reducere forbruget af energi i forbindelse med fødevareproduktion. Samtidig er vi med helt i front, når det gælder udvikling af fremtidens fødevarer. Forbrugerne vil have andre kilder til protein end tidligere, og her kan vi gøre os gældende med den ekspertise, som vi har opbygget, siger Managing Director Per Lund Hansen fra Alfa Laval Copenhagen.

Test- og innovationscentre udvikler fremtidens løsninger
Alfa Laval har placeret flere af sine test- og innovationscentre i Danmark. Fx er koncernens testcenter i Aalborg, som især har fremtidens grønne brændstoffer inden for skibstrafikken som omdrejningspunkt, førende på verdensplan.
-Vi har et stort fokus på at supportere vores kunder i den energitransition, de er i gang med inden for det maritime område. Kravene til rederierne om at reducere udslip af bl.a. drivhusgasser er øget, og der er flere krav på vej. Det giver øget efterspørgsel på løsningerne til den maritime industri, fortæller Stig Person, der er Managing Director hos Alfa Laval i Aalborg.
Bæredygtighed spiller også en helt afgørende rolle for Alfa Laval i Kolding, som er globalt center for hygiejnisk væskehåndtering og tankrensningsudstyr, og som udvikler og producerer pumper, ventiler og tankudstyr til fødevareindustrien, bryggerier, mejerier samt farmaceutiske og kosmetiske industrier. I 2023 afsluttede Alfa Laval i Kolding en omfattende fabriksflytning fra Eastbourne i England til Kolding, hvilket har optimeret produktionen og distributionen af højt specialiserede pumpeløsninger til fødevareindustrien og den farmaceutiske industri. I forbindelse med flytningen blev der etableret 85 nye arbejdspladser i Kolding.
-I 2023 fortsatte vi vores succes med at imødekomme kundernes behov for miljørigtige løsninger, så de fx kan spare vand og rengøringsmidler i deres processer. Vi oplever stor efterspørgsel på vores løsninger vedrørende styring af ventiler og rensning af tanke, og der er stor interesse for vores overvågningssystemer til vores pumper, siger Managing Director Bjarne Søndergaard fra Alfa Laval Kolding.
Hos Alfa Laval Nordic, der står for Alfa Lavals salg og markedsføring af produkter og systemer samt salg af reservedele og serviceydelser på det nordiske marked, ser man også en positiv udvikling.
-Vi oplever en stærkt stigende interesse i vores innovative løsninger, der blandt andet hjælper vores kunder med at spare på energien og dermed sikrer et markant mindre CO2-aftryk. Derudover har vi med investeringer i vores serviceforretning sikret, at vi bedre er i stand til at servicere vores kunder på tværs af landet inden for den store portfolio af Alfa Laval-produkter, vi sælger, siger Managing Director Joachim Christensen fra Alfa Laval Nordic A/S.
Udover Alfa Lavals selskaber i Søborg, Aalborg og Kolding består Alfa Laval i Danmark af Alfa Laval Nakskov, der er globalt center for membranfiltrering og står for udvikling, produktion og salg af membraner og avancerede væskesepareringssystemer til blandt andet den bioteknologiske og farmaceutiske industri og spildevandsindustrien. Et samarbejde mellem Alfa Laval i Nakskov og den canadiske virksomhed COMET førte i 2023 til, at COMET etablerede et anlæg til produktion af en særlig type kostfibre i Kalundborg. COMET kan isolere og oprense kostfibre fra hvedestrå i et membranfiltreringssystem, som er designet og produceret af Alfa Laval i Nakskov, der er koncernens globale videnscenter for membranfiltrering.

Skrevet i: Energi og miljø, Navnenyt, Offshore og marine, Procesteknologi

Seneste nyt fra redaktionen

Innovative energiprojekter ansøger om 772 millioner kroner

BranchenytEnergi og miljøTop07. 09. 2026

Det Energiteknologiske Udviklings- og Demonstrationsprogram (EUDP) har netop modtaget ansøgninger fra projekter, der vil udvikle og demonstrere nye energiteknologiske løsninger. I alt er 79 ansøgninger om samlet 772 millioner kroner landet hos støtteprogrammet. Fristen for årets anden

Pres på vandressourcer kræver politisk handling nu

AktueltVand og spildevand07. 09. 2026

Sommerens hedebølge og tørke flere steder i Europa har sat fokus på en udfordring, som også Danmark må forholde sig til: Hvordan sikrer vi rent vand til både borgere, natur og virksomheder i fremtiden? Dansk Industri opfordrer nu landets politikere til en mere strategisk og langsigtet planlægning af

Ny udstilling: Det er bare et arbejde

AktueltMesser og møderNavnenyt07. 09. 2026

Danmark er et af verdens bedste lande at gå på arbejde i. Alligevel koster stress, ulykker og arbejdsrelaterede sygdomme hvert år samfundet milliarder. I en ny udstilling inviterer Arbejdermuseet publikum med ind i arbejdsmiljøets historie og ind i en af tidens vigtigste diskussioner: Hvordan skaber

Ny digital platform for den maritime branche

BranchenytOffshore og marine07. 09. 2026

Hvordan gør man det nemmere at navigere i den maritime industri? Det er ambitionen bag NextMariner, der er en ny maritim platform, grundlagt af Neha Mehta og støttet af Hoyer VMS gennem acceleratorprogrammet Maritime Stars. NextMariner er en ny maritim platform, der skal gøre det nemmere for

Ny analyse: Usikkerhed bremser massiv dansk eksportvækst i USA

Branchenyt07. 09. 2026

USA fylder mere end nogensinde i dansk eksport, men væksten har tabt tempo, og usikkerheden skaber en ny virkelighed for erhvervslivet. Sådan lyder det fra erhvervsorganisationen TEKNIQ. Dansk eksport til USA er mere end firedoblet siden 2010. Det gør USA til et af vores absolut vigtigste

ODU modtager Ecovadis bronzemedalje

Navnenyt07. 09. 2026

ODU er blevet tildelt en bronzemedalje af EcoVadis, en af verdens førende udbydere af bæredygtighedsvurderinger. Hæderen placerer virksomheden blandt de øverste 35 pct. af alle virksomheder, EcoVadis har vurderet på verdensplan. For ODU, der producerer konnektorsystemer, markerer anerkendelsen

I denne uge samler Automatik 2026 branchen i Brøndby

AutomatiseringMesser og møderProcesteknologiRobotterTop03. 09. 2026

Når Automatik 2026 slår dørene op i Brøndby Hallen den 8.-10. september, bliver den igen samlingspunkt for den danske automatiseringsbranche Automatik 2026 samler igen den danske automatiseringsbranche i Brøndby Hallen, der atter forvandles fra sportshal til et levende mødested for industrien.

Kravene til cybersikkerhed vælter ind over industrien – nu skal de virke i praksis

AktueltAutomatiseringBranchenyt03. 09. 2026

Stigende krav til cybersikkerhed rammer industrien i højt tempo, men for mange virksomheder er springet fra regulering til reel handling stadig for stort. Skal kravene styrke dansk industri, skal de omsættes til konkrete processer og en realistisk vurdering af virksomhedernes cybermodenhed. Sådan

Dansk stratosfærisk platform på historisk mission

AktueltAutomatiseringEnergi og miljøInnovation03. 09. 2026

Virksomheden Sceye, der er grundlagt af den danske iværksætter Mikkel Vestergaard Frandsen, har gennemført en foreløbig 15.000 kilometer lang stratosfærisk flyvning fra USA til Japan i partnerskab med SoftBank Corp. Missionen demonstrerer, hvordan mobil forbindelse og fremtidig digital infrastruktur

Klimaforandringer truer vores satellitforbindelser

AutomatiseringBranchenytEnergi og miljø03. 09. 2026

Mere regn og ekstremt vejr kan afbryde kommunikationen med vores satellitter, der i dag er vitale i alt fra forsvar til landbrug og klimaovervågning. Aalborg Universitet vil med nyt tværfagligt projekt klimasikre kommunikation med satellitter. Klimaet forandrer sig. I fremtiden får vi mere

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Innovative energiprojekter ansøger om 772 millioner kroner

    07.09.2026

  • Pres på vandressourcer kræver politisk handling nu

    07.09.2026

  • Ny udstilling: Det er bare et arbejde

    07.09.2026

  • Ny digital platform for den maritime branche

    07.09.2026

  • Ny analyse: Usikkerhed bremser massiv dansk eksportvækst i USA

    07.09.2026

  • ODU modtager Ecovadis bronzemedalje

    07.09.2026

  • I denne uge samler Automatik 2026 branchen i Brøndby

    03.09.2026

  • Kravene til cybersikkerhed vælter ind over industrien – nu skal de virke i praksis

    03.09.2026

  • Dansk stratosfærisk platform på historisk mission

    03.09.2026

  • Klimaforandringer truer vores satellitforbindelser

    03.09.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}