• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

Navnenyt20. 09. 2022 | Helle Friemann Nielsen

Alfa Laval i Nakskov markerer 20-års jubilæum

Navnenyt20. 09. 2022 By Helle Friemann Nielsen

Det går godt for Alfa Laval i Nakskov, som netop har fejret sit 20-års. En række større ordrer og nye investeringer i produktionen understreger virksomhedens solide position inden for membraner, hvor afdelingen i Nakskov er industrikoncernens globale kompetencecenter.

Alfa Laval i Nakskov har gennem de senere år oplevet stor efterspørgsel på virksomhedens specialistkompetencer inden for membranfiltrering, som blandt andet bruges i den farmaceutiske industri og i fødevareindustrien. Og efterspørgslen har medført et behov for at investere i ny teknologi, som er blevet implementeret i virksomhedens produktionsapparat i løbet af de seneste år.
-Vi udvikler vores produkter og udstyr sammen med kunderne, og uanset om det drejer sig om fødevarer, drikkevarer, farmaceutiske produkter eller noget helt fjerde, gælder det om at skabe de mest optimale processer, som i sidste ende sparer vores kunder for unødigt energi- og ressourceforbrug, forklarer Stine Grønnemose, Managing Director for Alfa Laval i Nakskov.
Med både store ordrer og nye investeringer har der været al mulig grund til at fejre virksomhedens 20-års jubilæum, som netop er blevet markeret med et arrangement for samtlige 130 medarbejdere og deres familier.

Medarbejderstaben er vokset støt igennem de seneste 20 år og tæller i dag vidt forskellige faggrupper som smede, elektrikere og industrioperatører til administrative og akademiske medarbejdere og på alle niveauer fra ufaglærte og lærlinge til masterstuderende. 10 forskellige nationaliteter er desuden repræsenteret på virksomheden i Nakskov.
-De mange forskellige kompetencer og nationaliteter blandt medarbejderne – og ikke mindst deres store engagement og lyst til at gøre en forskel for vores kunder og den grønne dagsorden generelt – er vores helt store styrke og er afgørende for, at vi er blandt de førende inden for membranfiltrering på verdensplan. Den position har vi naturligvis tænkt os at bibeholde og udvikle, siger Stine Grønnemose videre.
Fællesnævnerne for de ordrer, som Alfa Laval i Nakskov får ind, er først og fremmest bæredygtighed og ressourcebesparelser hos kunderne. Det handler overordnet set om at bruge mindre energi og udnytte de ressourcer, der er til rådighed:
-Kundernes øgede fokus på bæredygtighed har medført en større interesse for vores produkter, som netop er med til at minimere spild og skabe værdi ud af restprodukter i deres processer. Internt i Alfa Laval har vi ligeledes et konstant fokus på at optimere brug af vand og energi i vores egen produktion, fortsætter hun.

Selv om Alfa Laval i Nakskov netop har fejret sit 20-års jubilæum, går virksomhedens historie og ekspertise inden for membranteknologi endnu længere tilbage. Den lollandske afdeling er Alfa Lavals globale center for udvikling, produktion og salg af membraner og har arbejdet inden for dette højtspecialiserede område i mere end 50 år – først som De Danske Sukkerfabrikker i 1965 og sidenhen under andre navne som Dow Danmark og DSS Separation Systems efter forskellige virksomhedsopkøb. I 2002 blev DSS overtaget af den svenske industrikoncern Alfa Laval, som gav virksomheden sit nuværende navn, Alfa Laval Nakskov A/S.

Skrevet i: Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

90 år med kvalitet, driftssikkerhed og fokus på bæredygtighed

NavnenytTop15. 09. 2025

Granzow A/S markerer i år sit 90-års jubilæum som leverandør af tekniske løsninger og komponenter inden for trykluft-, vakuum- og pneumatik til den danske industri. Siden grundlæggelsen i 1935 har virksomheden kombineret kvalitet, driftssikkerhed og høj faglighed med et stadigt større fokus på

Nyt dansk epicenter for life science, bioteknologi og kvante

AktueltInnovationNavnenyt15. 09. 2025

Politisk aftale baner vejen for nyt dansk epicenter for innovation med internationale ambitioner. Regeringen, Københavns Kommune, Københavns Universitet og en bred partnerkreds præsenterede mandag den 8. september en samlet visionsplan for Innovation District Copenhagen, som skal være Danmarks nye

Inspirerende talks på Technomania

AktueltMesser og møder15. 09. 2025

Technomania, der er en del af HI-messen, præsenterer nogle af landets skarpeste hoveder til at fortælle om alt fra super-computere og kunstig intelligens til cybersikkerhed og robotteknologi. På Technomania, der er en del af HI Tech & Industry Scandinavia 2025, har de besøgende mulighed for

Oplev Beckhoff Automation ApS’ nyeste innovationer på HI-messen – herunder PLC++

AutomatiseringMesser og møderNavnenyt15. 09. 2025

På HI-messen præsenterer Beckhoff Automation ApS en række stærke automationsløsninger, herunder PLC++, der rammer markedet i 2026. Åbne standarder, central styring og integration mellem automation og it er fundamentet i Beckhoffs udviklingsfilosofi. Det gælder også for den nye PLC, der anvender

Optimismen gløder hos danske Global AGV

AutomatiseringNavnenyt15. 09. 2025

Med en vækst på omkring 50 procent alene i år og udsigt til snart at have solgt de første 1000 selvkørende trucks globalt, gløder optimismen hos Global AGV. Virksomheden på Mors har netop taget fat på sit tiende år med udsigt til yderligere vækst. -Vi er ikke i tvivl om, at fremtiden er lys. De

Intern rokade hos Carsten Holm A/S giver fuldt fokus på produktion og udvikling

Navnenyt15. 09. 2025

Øget ordretilgang hos tætnings- og pakningsspecialisten Carsten Holm A/S har resulteret i et behov for større fokus på produktionen. En udfordring, som virksomheden nu har løst med en intern rokade. De seneste år er ordretilgangen steget støt hos Carsten Holm A/S, og den positive udvikling har

Nyt dansk projekt vil forvandle tekstilaffald til 3D-print

InnovationNavnenytTop11. 09. 2025

Et nyt dansk udviklingsprojekt skal undersøge, om vanskeligt genanvendeligt tekstilaffald kan få nyt liv som 3D-printmateriale. Projektet, der går under navnet Tex2AM, samler partnere fra både erhvervsliv og forskning i et fælles mål om at skabe mere bæredygtige produktionsformer og mindske mængden

Forskere forvandler plastskrald til effektiv CO2-fanger

AktueltEnergi og miljøInnovation11. 09. 2025

Fra skrald til værdifuld ressource: Kemikere ved Københavns Universitet har udviklet en teknik, der kan forvandle plastaffald til en klimaløsning for effektiv og bæredygtig CO2-fangst. Opfindelsen slår dermed to fluer med et smæk og takler to af verdens største udfordringer på en gang:

Ny langtrækkende industriel cobot

AktueltMesser og møderRobotter11. 09. 2025

Universal Robots A/S lancerer UR8 Long, der er designet til de mest krævende og pladsbegrænsede automatiseringsopgaver. UR8 Longs udvidede rækkevidde, kombineret med koordineret multi-akse-bevægelse, muliggør komplekse svejsninger med ensartet kvalitet. Optimeret bevægelsesydelse giver samtidig mere

Lemvigh-Müller A/S sætter viden og løsninger i centrum på HI-messens største stand

Messer og møderNavnenyt11. 09. 2025

Danmarks største grossist inden for stål og teknik inviterer hele industrien indenfor på en 500 m² stand - HI-messen største - med 35 leverandører, interaktive oplevelser og faglig sparring. Når HI Tech & Industry Scandinavia finder sted den 30. september – 2. oktober 2025 i MCH Messecenter

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • 90 år med kvalitet, driftssikkerhed og fokus på bæredygtighed

    15.09.2025

  • Nyt dansk epicenter for life science, bioteknologi og kvante

    15.09.2025

  • Inspirerende talks på Technomania

    15.09.2025

  • Oplev Beckhoff Automation ApS’ nyeste innovationer på HI-messen – herunder PLC++

    15.09.2025

  • Optimismen gløder hos danske Global AGV

    15.09.2025

  • Intern rokade hos Carsten Holm A/S giver fuldt fokus på produktion og udvikling

    15.09.2025

  • Nyt dansk projekt vil forvandle tekstilaffald til 3D-print

    11.09.2025

  • Forskere forvandler plastskrald til effektiv CO2-fanger

    11.09.2025

  • Ny langtrækkende industriel cobot

    11.09.2025

  • Lemvigh-Müller A/S sætter viden og løsninger i centrum på HI-messens største stand

    11.09.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik