• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

Navnenyt20. 09. 2022 | Helle Friemann Nielsen

Alfa Laval i Nakskov markerer 20-års jubilæum

Navnenyt20. 09. 2022 By Helle Friemann Nielsen

Det går godt for Alfa Laval i Nakskov, som netop har fejret sit 20-års. En række større ordrer og nye investeringer i produktionen understreger virksomhedens solide position inden for membraner, hvor afdelingen i Nakskov er industrikoncernens globale kompetencecenter.

Alfa Laval i Nakskov har gennem de senere år oplevet stor efterspørgsel på virksomhedens specialistkompetencer inden for membranfiltrering, som blandt andet bruges i den farmaceutiske industri og i fødevareindustrien. Og efterspørgslen har medført et behov for at investere i ny teknologi, som er blevet implementeret i virksomhedens produktionsapparat i løbet af de seneste år.
-Vi udvikler vores produkter og udstyr sammen med kunderne, og uanset om det drejer sig om fødevarer, drikkevarer, farmaceutiske produkter eller noget helt fjerde, gælder det om at skabe de mest optimale processer, som i sidste ende sparer vores kunder for unødigt energi- og ressourceforbrug, forklarer Stine Grønnemose, Managing Director for Alfa Laval i Nakskov.
Med både store ordrer og nye investeringer har der været al mulig grund til at fejre virksomhedens 20-års jubilæum, som netop er blevet markeret med et arrangement for samtlige 130 medarbejdere og deres familier.

Medarbejderstaben er vokset støt igennem de seneste 20 år og tæller i dag vidt forskellige faggrupper som smede, elektrikere og industrioperatører til administrative og akademiske medarbejdere og på alle niveauer fra ufaglærte og lærlinge til masterstuderende. 10 forskellige nationaliteter er desuden repræsenteret på virksomheden i Nakskov.
-De mange forskellige kompetencer og nationaliteter blandt medarbejderne – og ikke mindst deres store engagement og lyst til at gøre en forskel for vores kunder og den grønne dagsorden generelt – er vores helt store styrke og er afgørende for, at vi er blandt de førende inden for membranfiltrering på verdensplan. Den position har vi naturligvis tænkt os at bibeholde og udvikle, siger Stine Grønnemose videre.
Fællesnævnerne for de ordrer, som Alfa Laval i Nakskov får ind, er først og fremmest bæredygtighed og ressourcebesparelser hos kunderne. Det handler overordnet set om at bruge mindre energi og udnytte de ressourcer, der er til rådighed:
-Kundernes øgede fokus på bæredygtighed har medført en større interesse for vores produkter, som netop er med til at minimere spild og skabe værdi ud af restprodukter i deres processer. Internt i Alfa Laval har vi ligeledes et konstant fokus på at optimere brug af vand og energi i vores egen produktion, fortsætter hun.

Selv om Alfa Laval i Nakskov netop har fejret sit 20-års jubilæum, går virksomhedens historie og ekspertise inden for membranteknologi endnu længere tilbage. Den lollandske afdeling er Alfa Lavals globale center for udvikling, produktion og salg af membraner og har arbejdet inden for dette højtspecialiserede område i mere end 50 år – først som De Danske Sukkerfabrikker i 1965 og sidenhen under andre navne som Dow Danmark og DSS Separation Systems efter forskellige virksomhedsopkøb. I 2002 blev DSS overtaget af den svenske industrikoncern Alfa Laval, som gav virksomheden sit nuværende navn, Alfa Laval Nakskov A/S.

Skrevet i: Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

SPS Expo – tre dage med fokus på automatisering og industriel AI

AutomatiseringMesser og møderTop20. 11. 2025

Fra den 25. til den 27. november 2025 vil automationsverdenens øjne være rettet mod SPS Expo - Smart Production Solutions - der afholdes i Nürnberg. Her mødes innovation og industri. SPS afholdes i år for 34. gang, og messen tiltrækker over 1000 udstillere og omkring 50.000 besøgende. Når

Topøkonom med virkelighedstjek til industrien

AktueltBranchenytMesser og møder20. 11. 2025

De kommende år bliver ikke ”business as usual” for fremstillingsindustrien, og det bliver afgørende at kunne afkode det politiske landskab. Det var budskabet fra økonomisk kommentator Frank Hvid, da han i sidste uge holdt et oplæg på OMRONs Nordic Partner Summit om industriens største strategiske

Internationalt førende danske virksomheder slår sig sammen

AktueltNavnenytOffshore og marine20. 11. 2025

Hoyer og VMS Group skaber stærk, global partner for den maritime og industrielle sektor. Sammenlægning af de to førende danske virksomheder inden for henholdsvis elektriske motorer og reparation og vedligeholdelse af dieselmotorer og fremdrivningssystemer på skibe skaber Hoyer VMS Group. Det nye

Klare taskforce-anbefalinger til mere iværksætteri

Branchenyt20. 11. 2025

Taskforce-anbefalinger kan for alvor styrke det hjemlige tech-iværksætteri. Anbefalingerne vækker stor begejstring hos Ingeniørforeningen IDA. Regeringens taskforce for styrket viden- og teknologioverførsel overrakte i sidste uge sine anbefalinger til uddannelses- og forskningsminister

Ny ledelse i Nordelektro A/S – indehaver overtager direktørposten

Navnenyt20. 11. 2025

Som led i en omstrukturering af ledelsen er ejer og bestyrelsesmedlem Michael Saxtoft indtrådt som administrerende direktør i Nordelektro A/S. Med mange års international ledelseserfaring i bagagen skal han styrke driften i den virksomhed, der har været i familiens eje i mere end fire årtier.

DTU Skylab modtager Diversitetsprisen 2025 for banebrydende indsats for inklusion i teknologi og entreprenørskab

Navnenyt20. 11. 2025

Hvordan skaber man teknologi, der inkluderer i stedet for at udelukke? Det spørgsmål har DTU Skylab arbejdet strategisk med siden 2019 – og nu modtager innovationshuset Diversitetsprisen 2025 for sit arbejde med at gøre universelt design og inklusion til en naturlig del af ingeniørens

Hummel fremtidssikrer sin ordreafvikling med AI-drevne robotter

AutomatiseringRobotterTop17. 11. 2025

Hummel har investeret i en robotplukteknologi baseret på kunstig intelligens til sit i forvejen højt automatiserede lager i Padborg. Her sørger robotter, software og AI nu for at sikre Hummel en effektiv, skalerbar og fremtidssikret lagerdrift, der kan holde trit med de hurtigt skiftende

Varmepumper er billigst til grøn industriel varme

AktueltEnergi og miljøProcesteknologi17. 11. 2025

En ny undersøgelse fra Teknologisk Institut og University of Oxford viser, at industrielle varmepumper kan reducere varmeomkostningerne i industrien med op til 75 procent sammenlignet med brintbaserede kedler – og i de fleste scenarier er de også økonomisk fordelagtige overfor biomasse- og

Familien Topsøe modtager Årets Hæderspris 2025

AktueltNavnenyt17. 11. 2025

Årets Hæderspris 2025 går til familien Topsøe, der grundlagde den familieejede virksomhed Topsoe A/S (tidligere Haldor Topsøe A/S). Gennem mere end 80 år har familien og virksomheden haft en markant og vedvarende indflydelse på dansk erhvervsliv og det globale industrimarked. Det er niende gang, at

DTU’s innovations-DNA bliver en national ramme

BranchenytInnovationNavnenyt17. 11. 2025

Nye anbefalinger skal sikre, at dansk forskning kommer ud og gør gavn som kommercielle markedsløsninger i nye startup-virksomheder. DTU’s rektor Anders Bjarklev finder det positivt, at DTU’s mangeårige arbejde med innovation nu afspejler sig i en national ramme. Én af universitetets

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • SPS Expo – tre dage med fokus på automatisering og industriel AI

    20.11.2025

  • Topøkonom med virkelighedstjek til industrien

    20.11.2025

  • Internationalt førende danske virksomheder slår sig sammen

    20.11.2025

  • Klare taskforce-anbefalinger til mere iværksætteri

    20.11.2025

  • Ny ledelse i Nordelektro A/S – indehaver overtager direktørposten

    20.11.2025

  • DTU Skylab modtager Diversitetsprisen 2025 for banebrydende indsats for inklusion i teknologi og entreprenørskab

    20.11.2025

  • Hummel fremtidssikrer sin ordreafvikling med AI-drevne robotter

    17.11.2025

  • Varmepumper er billigst til grøn industriel varme

    17.11.2025

  • Familien Topsøe modtager Årets Hæderspris 2025

    17.11.2025

  • DTU’s innovations-DNA bliver en national ramme

    17.11.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik