• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

Navnenyt17. 10. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Ahlsell opnår vigtig certificering i miljøledelse

Navnenyt17. 10. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Med ISO14001-certificering i miljøledelse styrker Ahlsell sin position i industri- og byggesektoren i en tid med øgede krav til bæredygtighed. Certificeringen udvider Ahlsells eksisterende ISO-certificeringer inden for arbejdsmiljø og kvalitet.

Da ISO-certificeringen i miljøledelse var i hus, blev det fejret med alle medarbejderne på Ahlsells Logistikcenter, som nu er ISO-certificeret til tre standarder – miljø, arbejdsmiljø og kvalitet. Mange medarbejdere har været med til at få ISO 14001-certificeringen i mål. Her ses arbejds- og styregruppen bestående af arbejdsmiljøkoordinator Henriette Westh Marker Thomsen (tv), teknisk chef Jannik Pilgaard Kristensen, bæredygtighedschef Gitte Østergaard Futtrup, projekleder bæredygtighed Louise Mariegaard Svendsen og Director Supply Chain Stephan Schuler. Foto: JonasFotografi.

Den nye ISO14001-certificering betyder, at der nu er papir på, at Ahlsell Danmarks Supply Chain og Logistik lever op til internationale standarder inden for miljø. I forvejen er virksomhedens Logistikcenter ISO-certificeret i arbejdsmiljø (ISO-45001) og kvalitet (ISO-9001).
-Det er en blåstempling, som viser, at vores arbejde med arbejdsmiljø, kvalitet og nu også miljø er fra øverste hylde. Vi er stolte over, at vi nu har den trio af ISO-certificeringer, som er den mest efterspurgte blandt vores kunder og samarbejdspartnere i byggeriet og industrien, fortæller Stephan Schuler, Director Supply Chain.

Som et led i sine ambitiøse vækstplaner i Danmark har Ahlsell investeret i Danmarks største robotanlæg på logistikcentret i Billund, der nu er ISO-certificeret til tre standarder – miljø, arbejdsmiljø og kvalitet.

Dokumentation giver forretningsfordele
Det er en omfattende opgave at blive ISO-certificeret. Der skal arbejdes med stor præcision for at vedligeholde certificeringen. Der er kontrol med, at man som virksomhed lever op til kravene, og at man løbende opnår forbedringer af sine indsatser.
Til gengæld giver det forretningsfordele, særligt i forbindelse med større opgaver. Det gælder ikke mindst ISO14001-certificeringen i miljøledelse, som er blevet ekstra vigtig i en tid, hvor der er stigende krav til bæredygtighedsdokumentation i byggeriet og industrien.
Gitte Østergaard Futtrup, bæredygtighedschef i Ahlsell Danmark, siger:
-I Ahlsell har vi i mange år arbejdet seriøst med miljømæssig bæredygtighed. Den rejse fortsætter – og har for så vidt ikke ændret sig med vores nye ISO-certificering i miljøledelse. Det nye er, at vi nu har fået dokumentation for, at der er styr på tingene. Det kan være forskellen på, om man er kvalificeret til at byde på større projekter og udbud.

Skrevet i: Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

FoodTech 2026: Et univers af banebrydende 3D-printteknologier

AutomatiseringMesser og møderTop21. 09. 2026

På FoodTech 2026 kan man igen i år gå på opdagelse i et univers af banebrydende 3D-teknologier, der kan være med til at forme fremtidens fødevareindustri. Desuden afholdes DM i 3D-print, som samler nogle af landets dygtige erhvervsskoleelever. Danfoss ser et stort potentiale i teknologien, bakker op

Skills-landsholdet kæmper for medaljer til Danmark i Kina

AktueltMesser og møderNavnenyt21. 09. 2026

15 unge fagtalenter er rejst til Shanghai for at repræsentere Danmark ved WorldSkills 2026 - VM for faglærte. De skal måle sig med mere end 1.400 konkurrenter fra over 70 lande. Fredag den 18. september lettede flyet med det danske Skillslandshold ombord. I denne uge åbner WorldSkills Shanghai

Robot, laser og algoritmer skal øge levetiden for dæk

AktueltAutomatiseringMaskiner og anlæg21. 09. 2026

Efter fire års udvikling og test på værksteder lancerer Michelin nu Nazca - en robotbaseret maskine til mønsteropskæring, der kombinerer laserscanning, avancerede algoritmer og præcisionsskæring. Teknologien kan øge værksteders kapacitet med op til 50 pct. og reducere arbejdstiden til

Maskinindustrien mere end halverer sit klimaaftryk

BranchenytEnergi og miljø21. 09. 2026

Maskinindustrien har skåret over halvdelen af sin udledning væk siden år 2000, hvilket er hurtigere end resten af industrien og beviser værdien af grøn omstilling. Sådan lyder det fra erhvervsorganisationen TEKNIQ. Maskinindustriens udledninger er faldet fra 342.000 ton i 2000 til 125.000 ton i

Zebicon A/S inviterer til gratis workshop om materialetest og deformationsanalyse

AutomatiseringMesser og møderNavnenyt21. 09. 2026

Den 28. oktober inviterer Zebicon A/S til en gratis Aramis-workshop i Billund. Her kan fagfolk inden for test, produktudvikling og kvalitet opleve, hvordan optisk 3D måling kan bruges til at analysere deformation og bevægelse, mens et materiale eller en komponent bliver belastet. Aramis-ekspert

Ny direktør for Dansk Standard

Navnenyt21. 09. 2026

Torben Jansen skal stå i spidsen for Dansk Standard i en tid, hvor standarder får stadig større betydning for erhvervslivets konkurrenceevne og forbrugernes sikkerhed. Standarder spiller i dag en stadig vigtigere rolle i virksomhedernes og myndighedernes arbejde med at navigere i en verden

Fynske robotter skal fortolke H.C. Andersen i ny særudstilling i Sydkorea

NavnenytRobotterTop17. 09. 2026

Til december smelter H.C. Andersens eventyr og fynsk robotinnovation sammen på det prestigefyldte Robot & AI Museum (RAIM) i Seoul. Odense Kommune, Museum Odense og Teknologisk Institut er sammen inviteret til Sydkorea for at skabe en interaktiv udstilling, hvor fynske robotter vækker de

UR præsenterer den nye Gen 7-robotplatform

AktueltAutomatiseringRobotter17. 09. 2026

Med et helt nyt design fra kontrolboks til tool flange er den nye Gen 7-robotplatform fra Universal Robots klar til AI og giver virksomheder de moderne softwareværktøjer og forbindelsesmuligheder, de har brug for til trygt at bringe AI fra laboratoriet ud i industriel drift. Universal Robots

AI, droner og robotteknologi i kampen mod invasive planter

AktueltAutomatiseringRobotter17. 09. 2026

Et team fra konsulentvirksomheden Capgemini har udviklet en ny teknologi, der med AI og droner skal standse spredningen af den invasive plante Lantana Camara i Indiens jungle. Projektet demonstrerer, hvordan nye teknologier i kombination kan indgå i kampen mod invasive planter rundt om i

Vinderne af TechMedia ApS’ konkurrence

Messer og møderNavnenyt17. 09. 2026

I forbindelse med Automatik-messen, som blev afholdt fra den 8.-10. september i Brøndby Hallen, udloddede TechMedia ApS/Teknisk Nyt/TekniskFokus.dk tre styks M12 Fuel bore-/skruemaskine med udskiftbare hoveder fra Milwaukee. Vinderne af konkurrencen er nu fundet:Mette RasmussenAlexander

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • FoodTech 2026: Et univers af banebrydende 3D-printteknologier

    21.09.2026

  • Skills-landsholdet kæmper for medaljer til Danmark i Kina

    21.09.2026

  • Robot, laser og algoritmer skal øge levetiden for dæk

    21.09.2026

  • Maskinindustrien mere end halverer sit klimaaftryk

    21.09.2026

  • Zebicon A/S inviterer til gratis workshop om materialetest og deformationsanalyse

    21.09.2026

  • Ny direktør for Dansk Standard

    21.09.2026

  • Fynske robotter skal fortolke H.C. Andersen i ny særudstilling i Sydkorea

    17.09.2026

  • UR præsenterer den nye Gen 7-robotplatform

    17.09.2026

  • AI, droner og robotteknologi i kampen mod invasive planter

    17.09.2026

  • Vinderne af TechMedia ApS’ konkurrence

    17.09.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}