• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

AktueltAutomatisering16. 11. 2022 | Helle Friemann Nielsen

AGV frigiver medarbejderressourcer til andre opgaver

AktueltAutomatisering16. 11. 2022 By Helle Friemann Nielsen

Det er ingen hemmelighed, at kvalificeret arbejdskraft er en mangelvare – ikke mindst lagermedarbejdere og medarbejdere med trucklicens. Hos Bennet Potatoes blev automatisering vejen frem og med en Global AGV fra Bila A/S er det lykkedes Bennet Potatoes at øge effektiviteten, produktiviteten og frigøre medarbejderressourcer til andre opgaver som fx kvalitetssikring.

På tværs af brancher er det svært at finde og fastholde kvalificeret arbejdskraft. Og det bliver ikke nemmere, hvis arbejdsdagen består af mange timer med ensidigt og gentaget arbejde. Derudover er der mangel på medarbejdere, som har de nødvendige licenser og kurser til arbejdet i forsyningskæden. Men når manglen på arbejdskraft banker på døren, kan automatisering give den nødvendige kapacitet til produktionen.
Flere og flere driftsledere søger derfor måder at allokere medarbejderne til de mere krævende og givende opgaver ved at overdrage ”ikke-værdiskabende” opgaver til automationsløsninger. Automatisering af monotone og repetitive opgaver – som fx simple palletransporter – kan frigøre værdifulde ressourcer og øge effektiviteten. På den måde bruges ressourcerne på den måde, som gavner virksomhedens mål bedst muligt.

Effektiv og uafbrudt drift 24/7
Præcision, effektivitet og forudsigelighed er kritiske elementer i enhver forsyningskæde – især i produktionsmiljøer med begrænset plads og stramme tidsplaner. Alle aspekter af produktionskæden skal derfor arbejde sammen for at gøre den så optimal som muligt.
Og her tilbyder førerløse gaffeltrucks (AGV) en sikker og omkostningseffektiv transportløsning til arbejdsgange med gentagne materialehåndteringsopgaver, der skal løses rettidigt.
Der er mange fordele ved at installere en AGV i produktionen. For det første kan den arbejde døgnet rundt og dermed sikre fortsat arbejdsflow om natten. Grundet deres høje præcision minimerer man også skader på gods og materiel. Førerløse trucks gør det muligt at behandle større mængder godt alt imens den sikrer effektivitet og et mere sikkert arbejdsmiljø for mennesker og varer.
En AGV er med andre ord en værdifuld tilføjelse til din værdikæde, som kan hjælpe med at øge konkurrenceevnen.

Øger produktiviteten i kartoffeldistribution
Global AGV fra Bila A/S har allerede hjulpet mange virksomheder med at forbedre kapaciteten.
I pakkeriet hos Bennett Potatoes klargør de både sække og kasser med kartofler til distribution. Den proces som Global AGV udfører i dag, blev tidligere udført manuelt. Det skabte logistiske udfordringer, da processen foregår på et relativt lille område, hvorfor pladsmangel og spildtid tidligere har været en hæmsko for et effektivt flow i pakkeriet.
Førhen havde de tre medarbejdere med hver sin løftevogn til at udføre opgaven, og her oplevede medarbejderne, at det skabte knudepunkter, hvor de måtte vente på hinanden. Det var også en observation Ian Bennett, adm. dir. i Bennet Potatoes havde gjort sig. Kombineret med manglen på arbejdskraft havde Ian samtidig et ønske om at bruge medarbejderressourcerne et sted, hvor det ville gøre mere gavn. Derfor var der et stort ønske om at automatisere denne proces.
Implementeringen af førerløse trucks hos Bennet Potatoes er med til at skabe et bæredygtigt produktionsmiljø, der kan mærkes på bundlinjen. Derudover frigør Global AGV to ud af tre medarbejdere til andre, mere komplekse opgaver på fabrikken.
Hos Dragsbæk i Thisted høster de også fordelene af deres Global AGV.
-AGV’en har bogstaveligt talt løftet vores produktion til næste niveau. Margarineproduktionen har tidligere involveret mange tunge og opslidende løft for medarbejderne. Nu varetager den førerløse truck i stedet palleløft og -kørsel – og det har i den grad forbedret vores arbejdsmiljø, hvor vi både har oplevet en reduktion af sygedage, men også minimeret risikoen for arbejdsulykker, lyder det fra Dragsbæk, der er producent og leverandør af en bred vifte af fødevarer til forbrugere og professionelle i både Danmark og udlandet.

Bekæmp manglen på arbejdskraft
Global AGV løser rutineopgaver og eliminerer samtidig flaskehalse og produktionsstop, hvilket frigør værdifulde ressourcer til fx kvalitetssikring.
Global AGV er den enkleste stand-alone logistikløsning på markedet. AGV’en er nem at installere og kan betjenes af alle. Takket være den simple software og det intuitive interface tager det i gennemsnit kun et par dage at installere og idriftsætte Global AGV. Grundet dens fleksibilitet kan den moduleres og tilpasses dine krav, hvilket gør den let at integrere i dit eksisterende produktionsmiljø.
For øget fleksibilitet er maskinen udstyret med dual-mode teknologi, som muliggør øjeblikkeligt skift mellem automatisk og manuel betjening. Alt i alt er Global AGV perfekt i et dynamisk produktionsmiljø med mange A-B palletransporter.

Skrevet i: Aktuelt, Automatisering

Seneste nyt fra redaktionen

Ny robotsatsning – millionløft til danske virksomheder

AutomatiseringNavnenytRobotterTop13. 11. 2025

Teknologisk Institut sætter gang i omfattende satsning, hvor generativ AI og avancerede robotløsninger skal gøre virksomheder og robotindustrien mere fleksibel, konkurrencedygtig og klar til morgendagens udfordringer. Det skal ske via resultatkontrakten ”Robotics & AI”. Robotter, der

Industriens energibehov og -forsyning i forandring

AktueltEnergi og miljøMesser og møder13. 11. 2025

Verdens førende industrimesse – Hannover Messe - sætter i 2026 fokus på energiforsyningen i fabrikker og industrianlæg. Deltagere fra industrien, energisektoren og det politiske miljø vil debattere måden at opnå en sikker, klimaneutral og konkurrencedygtig energiforsyning på. Fra den 20. til

OT-cybersikkerhed som konkurrenceparameter

AktueltAutomatiseringBranchenytNavnenyt13. 11. 2025

Danske virksomheder udsættes dagligt for tusindvis af potentielle cyberangreb, og SMV’er halter bagud på OT-sikkerheden. Ingeniør- og automationshuset HOLTEC.DK er blandt de første i branchen blevet D-mærket – et strategisk skridt for at sikre kunderne. Ifølge en rapport fra Styrelsen for

Trecifret millionbeløb skal styrke over 2.300 SMV’ers produktivitet og omstillingsevne

Branchenyt13. 11. 2025

Verden er i forandring, og det presser Europas konkurrenceevne og rammer danske SMV’er, som oplever udfordringer – men også nye muligheder. Derfor investerer Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse nu 312 mio. kr., som skal styrke forretningen i over 2.300 SMV’er gennem bl.a. digitalisering, bæredygtighed

Nyt studie tegner et overraskende sort (plast)billede af Danmark og Norden

Branchenyt13. 11. 2025

Forskere fra Syddansk Universitet (SDU) og University of Cambridge har for første gang kortlagt den samlede strøm af plast i de nordiske lande. Studiet viser, at Norden har verdens største ”lager” af plast ophobet per person, og at kun omkring fem pct. bliver genanvendt her i regionen. De

BIRN Group udpeger ny erfaren koncerndirektør

Maskiner og anlægNavnenyt13. 11. 2025

BIRN Group har udpeget Flemming Juel Jensen som ny koncerndirektør for den internationale støberikoncern med hovedsæde i Holstebro. Støberikoncernen BIRN Group har valgt Flemming Juel Jensen som ny koncerndirektør med ansvar for den fortsatte udvikling af koncernen på tværs af Danmark,

Ny global undersøgelse: AI og service skaber vækst i produktionsindustrien

AktueltAutomatiseringBranchenyt10. 11. 2025

Produktionsindustrien står midt i et afgørende skifte. En ny global undersøgelse fra IFS viser, at produktionsvirksomheder i stigende grad ser service som en central vækstmotor. Samtidig spiller industriel AI og bæredygtighed en stadig større rolle for konkurrencekraften. IFS har netop

En digital fabrik i spitzenklasse modtager pris som Årets Fabrik

AutomatiseringMaskiner og anlægNavnenytRobotterTop10. 11. 2025

Rittals fabrik i Haiger er alt andet end en almindelig fabrik – og virksomheden har nu har modtaget en af de mest prestigefyldte priser – Årets Fabrik. Prisen er de seneste 30 år blevet uddelt til verdens bedste fabrikker. Topplacering på tværs af en række benchmark sikrede Rittal førstepladsen

Ny rapport peger på tre veje til at udfase PFAS

AktueltBranchenyt10. 11. 2025

Strammere PFAS-regulering stiller nye krav til danske virksomheder. En national vidensplatform, målrettet støtte til SMV’er og øget gennemsigtighed i værdikæderne kan hjælpe industrien med at udfase evighedskemikalierne. PFAS har i årtier været industriens mirakelmiddel. Kemikalierne gør

AI-robot skal håndtere radioaktivt materiale

Robotter10. 11. 2025

I samarbejde med det franske selskab, Orano, der er specialiseret i håndtering af radioaktive materialer, tester Capgemini nu verdens første humaniod AI-robot målrettet de særlige forhold i atomindustrien. Med afsæt i den hastige udvikling af AI har Capgemini netop indsat robotten Hoxo i et

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Ny robotsatsning – millionløft til danske virksomheder

    13.11.2025

  • Industriens energibehov og -forsyning i forandring

    13.11.2025

  • OT-cybersikkerhed som konkurrenceparameter

    13.11.2025

  • Trecifret millionbeløb skal styrke over 2.300 SMV’ers produktivitet og omstillingsevne

    13.11.2025

  • Nyt studie tegner et overraskende sort (plast)billede af Danmark og Norden

    13.11.2025

  • BIRN Group udpeger ny erfaren koncerndirektør

    13.11.2025

  • Ny global undersøgelse: AI og service skaber vækst i produktionsindustrien

    10.11.2025

  • En digital fabrik i spitzenklasse modtager pris som Årets Fabrik

    10.11.2025

  • Ny rapport peger på tre veje til at udfase PFAS

    10.11.2025

  • AI-robot skal håndtere radioaktivt materiale

    10.11.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik