• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AktueltAutomatisering16. 11. 2022 | Helle Friemann Nielsen

AGV frigiver medarbejderressourcer til andre opgaver

AktueltAutomatisering16. 11. 2022 By Helle Friemann Nielsen

Det er ingen hemmelighed, at kvalificeret arbejdskraft er en mangelvare – ikke mindst lagermedarbejdere og medarbejdere med trucklicens. Hos Bennet Potatoes blev automatisering vejen frem og med en Global AGV fra Bila A/S er det lykkedes Bennet Potatoes at øge effektiviteten, produktiviteten og frigøre medarbejderressourcer til andre opgaver som fx kvalitetssikring.

På tværs af brancher er det svært at finde og fastholde kvalificeret arbejdskraft. Og det bliver ikke nemmere, hvis arbejdsdagen består af mange timer med ensidigt og gentaget arbejde. Derudover er der mangel på medarbejdere, som har de nødvendige licenser og kurser til arbejdet i forsyningskæden. Men når manglen på arbejdskraft banker på døren, kan automatisering give den nødvendige kapacitet til produktionen.
Flere og flere driftsledere søger derfor måder at allokere medarbejderne til de mere krævende og givende opgaver ved at overdrage ”ikke-værdiskabende” opgaver til automationsløsninger. Automatisering af monotone og repetitive opgaver – som fx simple palletransporter – kan frigøre værdifulde ressourcer og øge effektiviteten. På den måde bruges ressourcerne på den måde, som gavner virksomhedens mål bedst muligt.

Effektiv og uafbrudt drift 24/7
Præcision, effektivitet og forudsigelighed er kritiske elementer i enhver forsyningskæde – især i produktionsmiljøer med begrænset plads og stramme tidsplaner. Alle aspekter af produktionskæden skal derfor arbejde sammen for at gøre den så optimal som muligt.
Og her tilbyder førerløse gaffeltrucks (AGV) en sikker og omkostningseffektiv transportløsning til arbejdsgange med gentagne materialehåndteringsopgaver, der skal løses rettidigt.
Der er mange fordele ved at installere en AGV i produktionen. For det første kan den arbejde døgnet rundt og dermed sikre fortsat arbejdsflow om natten. Grundet deres høje præcision minimerer man også skader på gods og materiel. Førerløse trucks gør det muligt at behandle større mængder godt alt imens den sikrer effektivitet og et mere sikkert arbejdsmiljø for mennesker og varer.
En AGV er med andre ord en værdifuld tilføjelse til din værdikæde, som kan hjælpe med at øge konkurrenceevnen.

Øger produktiviteten i kartoffeldistribution
Global AGV fra Bila A/S har allerede hjulpet mange virksomheder med at forbedre kapaciteten.
I pakkeriet hos Bennett Potatoes klargør de både sække og kasser med kartofler til distribution. Den proces som Global AGV udfører i dag, blev tidligere udført manuelt. Det skabte logistiske udfordringer, da processen foregår på et relativt lille område, hvorfor pladsmangel og spildtid tidligere har været en hæmsko for et effektivt flow i pakkeriet.
Førhen havde de tre medarbejdere med hver sin løftevogn til at udføre opgaven, og her oplevede medarbejderne, at det skabte knudepunkter, hvor de måtte vente på hinanden. Det var også en observation Ian Bennett, adm. dir. i Bennet Potatoes havde gjort sig. Kombineret med manglen på arbejdskraft havde Ian samtidig et ønske om at bruge medarbejderressourcerne et sted, hvor det ville gøre mere gavn. Derfor var der et stort ønske om at automatisere denne proces.
Implementeringen af førerløse trucks hos Bennet Potatoes er med til at skabe et bæredygtigt produktionsmiljø, der kan mærkes på bundlinjen. Derudover frigør Global AGV to ud af tre medarbejdere til andre, mere komplekse opgaver på fabrikken.
Hos Dragsbæk i Thisted høster de også fordelene af deres Global AGV.
-AGV’en har bogstaveligt talt løftet vores produktion til næste niveau. Margarineproduktionen har tidligere involveret mange tunge og opslidende løft for medarbejderne. Nu varetager den førerløse truck i stedet palleløft og -kørsel – og det har i den grad forbedret vores arbejdsmiljø, hvor vi både har oplevet en reduktion af sygedage, men også minimeret risikoen for arbejdsulykker, lyder det fra Dragsbæk, der er producent og leverandør af en bred vifte af fødevarer til forbrugere og professionelle i både Danmark og udlandet.

Bekæmp manglen på arbejdskraft
Global AGV løser rutineopgaver og eliminerer samtidig flaskehalse og produktionsstop, hvilket frigør værdifulde ressourcer til fx kvalitetssikring.
Global AGV er den enkleste stand-alone logistikløsning på markedet. AGV’en er nem at installere og kan betjenes af alle. Takket være den simple software og det intuitive interface tager det i gennemsnit kun et par dage at installere og idriftsætte Global AGV. Grundet dens fleksibilitet kan den moduleres og tilpasses dine krav, hvilket gør den let at integrere i dit eksisterende produktionsmiljø.
For øget fleksibilitet er maskinen udstyret med dual-mode teknologi, som muliggør øjeblikkeligt skift mellem automatisk og manuel betjening. Alt i alt er Global AGV perfekt i et dynamisk produktionsmiljø med mange A-B palletransporter.

Skrevet i: Aktuelt, Automatisering

Seneste nyt fra redaktionen

Wire & Tube 2026 – messeduoen udi ledninger, kabler og rør

Messer og møderTop09. 04. 2026

I næste uge danner Messe Düsseldorf atter rammen, når eksperter fra hele verden mødes på de to internationale topmesser Wire & Tube 2026, der afholdes sideløbende. Omkring 2700 udstillere forventes at stå klar til at præsentere nyheder og tendenser inden for ledninger, kabler, rør og tilhørende

Danske studerende sender klimasatellit på mission

AktueltInnovationNavnenyt09. 04. 2026

Den 30. marts 2026 blev satellitten DISCO-2 opsendt fra Californien. Bag missionen står danske universitetsstuderende. Satellitten skal fra rummet overvåge de smeltende gletsjere i Grønland og levere data til klimaforskningen. DISCO-2 er en ambitiøst bygget studentersatellit. Den er udviklet i

Fra industriaffald til prisvindende design – åbner for et helt nyt marked af forretningsmuligheder

AktueltAutomatiseringBranchenytInnovationNavnenyt09. 04. 2026

Danske produktionsvirksomheder smider hvert år over én mio. tons industriaffald ud – men hvad sker der, når designere ser på affaldet med nye øjne? Ja, det kan kaste en international designpris og helt nye forretningsmuligheder af sig. Det viser et stort projekt fra Aalborg Universitet. Over

Global efterspørgsel sikrer Hoyer VMS Group ny rekord på både top- og bundlinje

AutomatiseringNavnenytOffshore og marine09. 04. 2026

Stor efterspørgsel på elektriske motorer og automatiseringsløsninger til industrien og den maritime sektor samt serviceydelser ombord på skibe i hele verden skaber fremgang hos Hoyer VMS Group. Virksomheden lander rekordstor omsætning og driftsindtjening og sigter mod fortsat vækst i de kommende

Zebicon A/S samler plastbranchen om 3D scanning og digital kvalitetskontrol

Messer og møder09. 04. 2026

Den 30. april inviterer Zebicon A/S til konference for plastvirksomheder, der er nysgerrige på, hvordan 3D scanning og digital kvalitetskontrol kan bruges i praksis. Dagen byder på faglige oplæg, praksisnære workshops og erfaringsdeling fra andre plastvirksomheder, der allerede arbejder med

TEKUM udvider med to nye afdelinger

Navnenyt09. 04. 2026

Servicevirksomheden TEKUM fortsætter sin markante vækst med etablering af nye afdelinger i hhv. Horsens og Odense. Virksomheden styrker sin tilstedeværelse i Jylland og på Fyn, fordi man har indgået nye, store aftaler med kunder i de to områder. TEKUM har som mål at være den foretrukne

Månekapløbet er i gang – Aalborg Universitet vil sende robot til Månen

InnovationNavnenytRobotterTop07. 04. 2026

Dansk robotteknologi skal til Månen. Forskere og studerende på Aalborg Universitet er lige nu ved at have den første prototype af Måne-roveren klar. Robotten skal kunne køre autonomt i det barske månemiljø og undersøge, udvinde og håndtere Månens ressourcer samt støtte fremtidige baser. USA har

Robotstartup sikrer investering til blød robot, der kan inspicere farlige miljøer

AktueltNavnenytRobotter07. 04. 2026

En blød robot, der kan ”vokse” ind i aflukkede rum og føre sensorer frem, hvor traditionelle inspektionsmetoder kommer til kort, lyder næsten umulig - men det er netop, hvad XiniX AI har udviklet. Virksomheden, som har base i Odense, har nu sikret sig en pre-seed-investering, der skal bringe

Sjællandsk filterspecialist får investering i Løvens Hule

AktueltNavnenyt07. 04. 2026

Den sjællandske filtervirksomhed FilterNew fik i seneste udgave af DR’s iværksætterprogram Løvens Hule en investering på 500.000 kroner fra Morten Larsen, der sikrede sig 17,5 procent af virksomheden. Investeringen skal bl.a. bruges til at styrke FilterNews onlineforretning og introducere nye

Industrivirksomheder vil mere end fordoble automatiseringen af centrale processer inden 2030

AutomatiseringBranchenyt07. 04. 2026

Automatiseringen i industrien forventes at stige markant frem mod 2030. Ifølge PwC’s nye undersøgelse ”Global Industrial Manufacturing Sector Outlook” bliver andelen af industrivirksomheder med højt automatiserede processer mere end fordoblet fra 18 pct. i dag til 50 pct. i 2030. Undersøgelsen

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Wire & Tube 2026 – messeduoen udi ledninger, kabler og rør

    09.04.2026

  • Danske studerende sender klimasatellit på mission

    09.04.2026

  • Fra industriaffald til prisvindende design – åbner for et helt nyt marked af forretningsmuligheder

    09.04.2026

  • Global efterspørgsel sikrer Hoyer VMS Group ny rekord på både top- og bundlinje

    09.04.2026

  • Zebicon A/S samler plastbranchen om 3D scanning og digital kvalitetskontrol

    09.04.2026

  • TEKUM udvider med to nye afdelinger

    09.04.2026

  • Månekapløbet er i gang – Aalborg Universitet vil sende robot til Månen

    07.04.2026

  • Robotstartup sikrer investering til blød robot, der kan inspicere farlige miljøer

    07.04.2026

  • Sjællandsk filterspecialist får investering i Løvens Hule

    07.04.2026

  • Industrivirksomheder vil mere end fordoble automatiseringen af centrale processer inden 2030

    07.04.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik