• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AutomatiseringNavnenytRobotter13. 03. 2025 | Helle Friemann Nielsen

AeroBot-systemet fra KNAPP vinder Bedste Produkt på LogiMAT 2025

AutomatiseringNavnenytRobotter13. 03. 2025 | Helle Friemann Nielsen

KNAPP vinder den eftertragtede Best Product-pris på årets LogiMAT for deres seneste innovation, AeroBot-systemet. Det automatiserede lagrings- og hentningssystem er udviklet til bygninger i standard-højder, hvilket udvider KNAPP’s række af ASRS-teknologi og giver høj lagringstæthed.

Som kombineret lagrings- og pick-løsning til e-handel, micro eller omni-channel fulfillment, kan AeroBot bruges på tværs af mange sektorer. Foto: KNAPP/Niederwieser.

KNAPP har længe været industriførende inden for dynamiske, automatiserede lagrings- og hente-systemer, der kombinerer shuttle-løsninger med robotteknologi og pocket-systemer. Men det nye AeroBot-system udfylder en niche med ASRS-teknologi til standard bygningshøjder.
AeroBot-systemet kører end-to-end, fra smart systemdesign til installation og service, og standardkomponenter gør installationen enkel og opstarten hurtig. Takket være intelligent lidar-teknologi navigerer AeroBots gennem alle tre dimensioner af hele systemet, uden at være afhængig af navigationslinjer.
De bevæger sig på langs og tværs af gulvet, også under hyldesystemer for at finde den mest effektive rute. AeroBots bruger innovativ friktionsdrevsteknologi til at bevæge sig lodret op ad hylder, hvilket giver en hidtil uset systemskalerbarhed.
-AeroBot-systemet er endnu en milepæl. Som med enhver anden udvikling er AeroBot et resultat af nutidens markedskræfter og vores kunders behov. I øjeblikket er løsninger, der giver en lettere automatisering og er fleksible nok til hurtigt at tilpasse sig markedets forhold, populære. Det er vigtigt at se på disse behov på basis af et overordnet koncept i stedet for blot isolerede teknologier. Dette er præcis, hvad vores hovedfokus hos KNAPP har været de seneste år. AeroBot-systemet supplerer vores portefølje, og med sin kompakte konstruktion giver det en høj lagringstæthed og fantastisk omkostningseffektivitet for små og mellemstore applikationer, fortæller KNAPP’s CEO Gerald Hofer.

Maksimal lagringstæthed og fleksibilitet
Hylderne i AeroBot-systemet kan rumme forskellige højder i ét system, hvilket gør det muligt at bruge al tilgængelig plads optimalt. AeroBot’s lave pladsbehov og fleksible hyldekonstruktionsmuligheder giver mulighed for at integrere AeroBot-systemet i både nye og eksisterende systemer. Hylderne kan skræddersys til ethvert rum, bruge den eksisterende plads optimalt, og med flerdybdelagring giver det ekstremt høj lagringstæthed – alt imens det håndterer containere og bakker op til 35 kg.
Med AeroBot’s fleksibilitet kan man nemt opbevare pakker, eksisterende containere, pakkede varer og store mængder materiale i ét system. AeroBots arbejder uafhængigt, og hver bot kan få adgang til alle dele af systemet, hvilket sikrer høj tilgængelighed af de opbevarede varer i systemet samt dets pålidelige drift.

AeroBots bevæger sig autonomt i tre dimensioner uden at være afhængig af navigationslinjer. Foto: KNAPP/Niederwieser.

AeroBot-systemet kan også udvides efter ønske. Det kan nemt forbindes med mange andre teknologier fra KNAPP’s portefølje, såsom ergonomiske goods-to-person arbejdsstationer, picking-robotter, pocket-sorteringssystemer og autonome mobile robotter (AMR’er). KNAPP’s intelligente KiSoft logistiksoftware kontrollerer AeroBots, integrerer de mekaniske komponenter i det næste software-lag (WMS/WCS). Som value chain tech partner leverer KNAPP ikke kun tekniske løsninger, men integrerer dem og tilbyder også one-stop service for at sikre et nemt og uafbrudt materialeflow.

KNAPP er teknologipartneren til intelligent værdikædestyring. Med hovedkvarter i Østrig leverer KNAPP-gruppen alt-i-en løsninger til automatisering og digitalisering, fra produktion og distribution til point of sale. Fremragende service og langsigtet samarbejde gør KNAPP til en stærk partner bag succesen for kunder i sundhedssektoren, detail, fødevaredetail, mode, engros og industri.

Skrevet i: Automatisering, Navnenyt, Robotter

Seneste nyt fra redaktionen

FoodTech 2026: Et univers af banebrydende 3D-printteknologier

AutomatiseringMesser og møderTop21. 09. 2026

På FoodTech 2026 kan man igen i år gå på opdagelse i et univers af banebrydende 3D-teknologier, der kan være med til at forme fremtidens fødevareindustri. Desuden afholdes DM i 3D-print, som samler nogle af landets dygtige erhvervsskoleelever. Danfoss ser et stort potentiale i teknologien, bakker op

Skills-landsholdet kæmper for medaljer til Danmark i Kina

AktueltMesser og møderNavnenyt21. 09. 2026

15 unge fagtalenter er rejst til Shanghai for at repræsentere Danmark ved WorldSkills 2026 - VM for faglærte. De skal måle sig med mere end 1.400 konkurrenter fra over 70 lande. Fredag den 18. september lettede flyet med det danske Skillslandshold ombord. I denne uge åbner WorldSkills Shanghai

Robot, laser og algoritmer skal øge levetiden for dæk

AktueltAutomatiseringMaskiner og anlæg21. 09. 2026

Efter fire års udvikling og test på værksteder lancerer Michelin nu Nazca - en robotbaseret maskine til mønsteropskæring, der kombinerer laserscanning, avancerede algoritmer og præcisionsskæring. Teknologien kan øge værksteders kapacitet med op til 50 pct. og reducere arbejdstiden til

Maskinindustrien mere end halverer sit klimaaftryk

BranchenytEnergi og miljø21. 09. 2026

Maskinindustrien har skåret over halvdelen af sin udledning væk siden år 2000, hvilket er hurtigere end resten af industrien og beviser værdien af grøn omstilling. Sådan lyder det fra erhvervsorganisationen TEKNIQ. Maskinindustriens udledninger er faldet fra 342.000 ton i 2000 til 125.000 ton i

Zebicon A/S inviterer til gratis workshop om materialetest og deformationsanalyse

AutomatiseringMesser og møderNavnenyt21. 09. 2026

Den 28. oktober inviterer Zebicon A/S til en gratis Aramis-workshop i Billund. Her kan fagfolk inden for test, produktudvikling og kvalitet opleve, hvordan optisk 3D måling kan bruges til at analysere deformation og bevægelse, mens et materiale eller en komponent bliver belastet. Aramis-ekspert

Ny direktør for Dansk Standard

Navnenyt21. 09. 2026

Torben Jansen skal stå i spidsen for Dansk Standard i en tid, hvor standarder får stadig større betydning for erhvervslivets konkurrenceevne og forbrugernes sikkerhed. Standarder spiller i dag en stadig vigtigere rolle i virksomhedernes og myndighedernes arbejde med at navigere i en verden

Fynske robotter skal fortolke H.C. Andersen i ny særudstilling i Sydkorea

NavnenytRobotterTop17. 09. 2026

Til december smelter H.C. Andersens eventyr og fynsk robotinnovation sammen på det prestigefyldte Robot & AI Museum (RAIM) i Seoul. Odense Kommune, Museum Odense og Teknologisk Institut er sammen inviteret til Sydkorea for at skabe en interaktiv udstilling, hvor fynske robotter vækker de

UR præsenterer den nye Gen 7-robotplatform

AktueltAutomatiseringRobotter17. 09. 2026

Med et helt nyt design fra kontrolboks til tool flange er den nye Gen 7-robotplatform fra Universal Robots klar til AI og giver virksomheder de moderne softwareværktøjer og forbindelsesmuligheder, de har brug for til trygt at bringe AI fra laboratoriet ud i industriel drift. Universal Robots

AI, droner og robotteknologi i kampen mod invasive planter

AktueltAutomatiseringRobotter17. 09. 2026

Et team fra konsulentvirksomheden Capgemini har udviklet en ny teknologi, der med AI og droner skal standse spredningen af den invasive plante Lantana Camara i Indiens jungle. Projektet demonstrerer, hvordan nye teknologier i kombination kan indgå i kampen mod invasive planter rundt om i

Vinderne af TechMedia ApS’ konkurrence

Messer og møderNavnenyt17. 09. 2026

I forbindelse med Automatik-messen, som blev afholdt fra den 8.-10. september i Brøndby Hallen, udloddede TechMedia ApS/Teknisk Nyt/TekniskFokus.dk tre styks M12 Fuel bore-/skruemaskine med udskiftbare hoveder fra Milwaukee. Vinderne af konkurrencen er nu fundet:Mette RasmussenAlexander

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • FoodTech 2026: Et univers af banebrydende 3D-printteknologier

    21.09.2026

  • Skills-landsholdet kæmper for medaljer til Danmark i Kina

    21.09.2026

  • Robot, laser og algoritmer skal øge levetiden for dæk

    21.09.2026

  • Maskinindustrien mere end halverer sit klimaaftryk

    21.09.2026

  • Zebicon A/S inviterer til gratis workshop om materialetest og deformationsanalyse

    21.09.2026

  • Ny direktør for Dansk Standard

    21.09.2026

  • Fynske robotter skal fortolke H.C. Andersen i ny særudstilling i Sydkorea

    17.09.2026

  • UR præsenterer den nye Gen 7-robotplatform

    17.09.2026

  • AI, droner og robotteknologi i kampen mod invasive planter

    17.09.2026

  • Vinderne af TechMedia ApS’ konkurrence

    17.09.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}