• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

AutomatiseringNavnenytRobotter13. 03. 2025 | Helle Friemann Nielsen

AeroBot-systemet fra KNAPP vinder Bedste Produkt på LogiMAT 2025

AutomatiseringNavnenytRobotter13. 03. 2025 By Helle Friemann Nielsen

KNAPP vinder den eftertragtede Best Product-pris på årets LogiMAT for deres seneste innovation, AeroBot-systemet. Det automatiserede lagrings- og hentningssystem er udviklet til bygninger i standard-højder, hvilket udvider KNAPP’s række af ASRS-teknologi og giver høj lagringstæthed.

Som kombineret lagrings- og pick-løsning til e-handel, micro eller omni-channel fulfillment, kan AeroBot bruges på tværs af mange sektorer. Foto: KNAPP/Niederwieser.

KNAPP har længe været industriførende inden for dynamiske, automatiserede lagrings- og hente-systemer, der kombinerer shuttle-løsninger med robotteknologi og pocket-systemer. Men det nye AeroBot-system udfylder en niche med ASRS-teknologi til standard bygningshøjder.
AeroBot-systemet kører end-to-end, fra smart systemdesign til installation og service, og standardkomponenter gør installationen enkel og opstarten hurtig. Takket være intelligent lidar-teknologi navigerer AeroBots gennem alle tre dimensioner af hele systemet, uden at være afhængig af navigationslinjer.
De bevæger sig på langs og tværs af gulvet, også under hyldesystemer for at finde den mest effektive rute. AeroBots bruger innovativ friktionsdrevsteknologi til at bevæge sig lodret op ad hylder, hvilket giver en hidtil uset systemskalerbarhed.
-AeroBot-systemet er endnu en milepæl. Som med enhver anden udvikling er AeroBot et resultat af nutidens markedskræfter og vores kunders behov. I øjeblikket er løsninger, der giver en lettere automatisering og er fleksible nok til hurtigt at tilpasse sig markedets forhold, populære. Det er vigtigt at se på disse behov på basis af et overordnet koncept i stedet for blot isolerede teknologier. Dette er præcis, hvad vores hovedfokus hos KNAPP har været de seneste år. AeroBot-systemet supplerer vores portefølje, og med sin kompakte konstruktion giver det en høj lagringstæthed og fantastisk omkostningseffektivitet for små og mellemstore applikationer, fortæller KNAPP’s CEO Gerald Hofer.

Maksimal lagringstæthed og fleksibilitet
Hylderne i AeroBot-systemet kan rumme forskellige højder i ét system, hvilket gør det muligt at bruge al tilgængelig plads optimalt. AeroBot’s lave pladsbehov og fleksible hyldekonstruktionsmuligheder giver mulighed for at integrere AeroBot-systemet i både nye og eksisterende systemer. Hylderne kan skræddersys til ethvert rum, bruge den eksisterende plads optimalt, og med flerdybdelagring giver det ekstremt høj lagringstæthed – alt imens det håndterer containere og bakker op til 35 kg.
Med AeroBot’s fleksibilitet kan man nemt opbevare pakker, eksisterende containere, pakkede varer og store mængder materiale i ét system. AeroBots arbejder uafhængigt, og hver bot kan få adgang til alle dele af systemet, hvilket sikrer høj tilgængelighed af de opbevarede varer i systemet samt dets pålidelige drift.

AeroBots bevæger sig autonomt i tre dimensioner uden at være afhængig af navigationslinjer. Foto: KNAPP/Niederwieser.

AeroBot-systemet kan også udvides efter ønske. Det kan nemt forbindes med mange andre teknologier fra KNAPP’s portefølje, såsom ergonomiske goods-to-person arbejdsstationer, picking-robotter, pocket-sorteringssystemer og autonome mobile robotter (AMR’er). KNAPP’s intelligente KiSoft logistiksoftware kontrollerer AeroBots, integrerer de mekaniske komponenter i det næste software-lag (WMS/WCS). Som value chain tech partner leverer KNAPP ikke kun tekniske løsninger, men integrerer dem og tilbyder også one-stop service for at sikre et nemt og uafbrudt materialeflow.

KNAPP er teknologipartneren til intelligent værdikædestyring. Med hovedkvarter i Østrig leverer KNAPP-gruppen alt-i-en løsninger til automatisering og digitalisering, fra produktion og distribution til point of sale. Fremragende service og langsigtet samarbejde gør KNAPP til en stærk partner bag succesen for kunder i sundhedssektoren, detail, fødevaredetail, mode, engros og industri.

Skrevet i: Automatisering, Navnenyt, Robotter

Seneste nyt fra redaktionen

Internationale topnavne klar til robotkonference i Odense

Messer og møderRobotterTop29. 01. 2026

Den 6. maj danner Odense rammen om den nye konference NextGen Robotics LIVE. Programmet er nu ved at være på plads, og deltagerne kan bl.a. se frem til internationale oplægsholdere, der giver deres perspektiver på højaktuelle temaer inden for alt fra cybersikkerhed, AI, automation og humanoide

Nortec-messen fejrer 20-års jubilæum

AktueltAutomatiseringMaskiner og anlægMesser og møder29. 01. 2026

I næste uge - fra den 3. til den 5. februar 2026 - åbner Nortec-messen dørene i Hamburg Messe und Congress. Messen stiller skarpt på de nyeste teknologier og løsninger til produktion, metalbearbejdning, automatisering samt digitalisering. I år fejrer messen desuden 20-års jubilæum. Hvert andet

Industrien vender op og ned på AI-logikken

AktueltAutomatiseringBranchenyt29. 01. 2026

Produktionsvirksomheder oplever konsekvent færre organisatoriske barrierer for at implementere AI succesfuldt. Det viser en ny undersøgelse fra cloududbyderen Vultr. Alligevel har kun 30 pct. af virksomhederne integreret AI fuldt ud. I stedet for at eksperimentere vælger de at sætte færre, men

Største logistikinvestering i Lemvigh-Müller A/S’ historie

Navnenyt29. 01. 2026

Lemvigh-Müller A/S tog for nylig det første spadestik til virksomhedens nye centrallager i Kolding. Med projektet samler Lemvigh-Müller lagerdriften fra Odense og Kolding i ét topmoderne setup med målet om hurtigere og mere kundetilpassede logistikydelser til kunder i hele landet. Projektet er

Industrien står bomstærkt

Branchenyt29. 01. 2026

Spørger man industriens tillidsfolk, har det seneste år med Donald Trump som præsident ikke slået industrien omkuld. Tværtimod er optimismen stor blandt tillidsmændene. Det viser ny analyse fra Dansk Metal. For omkring et år siden blev Donald Trump indsat som præsident i USA. På trods af told

Gode jobmuligheder for STEM-uddannede

Branchenyt29. 01. 2026

Inden for en lang række STEM-stillingskategorier er der enten mangel på arbejdskraft eller gode jobmuligheder. Det viser en gennemgang af den netop opdaterede Arbejdsmarkedsbalance fra STAR, som Ingeniørforeningen IDA har foretaget. Efterspørgslen på teknisk og naturvidenskabelig hjernekraft er

Bæredygtigt alternativ til plast – nu kan man 3D-printe af valnøddeskaller

AutomatiseringInnovationNavnenytTop26. 01. 2026

Det er muligt at omdanne valnøddeskaller til bionedbrydelige urner med 3D-print. Startup-virksomheden Nuterials ApS har i et MADE-projekt fået hjælp til at teste deres løsning, og de lovende resultater giver startuppen helt nye markedsmuligheder. Den er hård, ujævn og knaser let, hvis man

Digitale gigafabrikker skal løfte AI til næste niveau

AktueltAutomatiseringNavnenyt26. 01. 2026

Lenovo og NVIDIA går sammen i et nyt partnerskab, der skal accelerere næste generation af AI på tværs af brancher. Kunstig intelligens fortsætter med at være en afgørende drivkraft for innovation, produktivitet og konkurrenceevne på tværs af brancher. Men i takt med, at AI-løsninger vokser i

Nyt automatiseret lager hos landets største autogrossist

AktueltAutomatiseringMaskiner og anlægNavnenyt26. 01. 2026

FTZ’s nye hovedlager i Rørup er gradvist blevet gjort klar til drift i fuld skala i samarbejde med KNAPP. Løsningen er optimeret til dagligt at kunne levere over 50.000 ordrelinjer til autoværksteder og FTZ-afdelinger i hele landet og sætter nye standarder for hastighed, automatisering og

Fælles mål om at styrke forsvarseksporten

BranchenytNavnenyt26. 01. 2026

Med et fælles mål om at styrke danske virksomheders muligheder for at levere til den internationale forsvarsindustri, har Danish Export og CenSec - Center for Defence, Space & Security indgået et formelt samarbejde. Verden over oprustes der inden for forsvaret, og det giver helt nye

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Internationale topnavne klar til robotkonference i Odense

    29.01.2026

  • Nortec-messen fejrer 20-års jubilæum

    29.01.2026

  • Industrien vender op og ned på AI-logikken

    29.01.2026

  • Største logistikinvestering i Lemvigh-Müller A/S’ historie

    29.01.2026

  • Industrien står bomstærkt

    29.01.2026

  • Gode jobmuligheder for STEM-uddannede

    29.01.2026

  • Bæredygtigt alternativ til plast – nu kan man 3D-printe af valnøddeskaller

    26.01.2026

  • Digitale gigafabrikker skal løfte AI til næste niveau

    26.01.2026

  • Nyt automatiseret lager hos landets største autogrossist

    26.01.2026

  • Fælles mål om at styrke forsvarseksporten

    26.01.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik