• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

NavnenytRobotter11. 01. 2022 | Helle Friemann Nielsen

A.P. Møller Holding investerer 335 mio. kr. i Blue Ocean Robotics

NavnenytRobotter11. 01. 2022 By Helle Friemann Nielsen

I en verden med tiltagende mangel på arbejdskraft og stadigt flere ældre vokser efterspørgslen på servicerobotter, der kan assistere virksomheder og institutioner. Det mærker man hos fynske Blue Ocean Robotics, der producerer servicerobotter. Derfor ekspanderer fynske Blue Ocean Robotics kraftigt på det globale marked i disse år, og nu accelereres væksten og produktudviklingen med en investering fra A.P. Møller Holding på 335 mio. kroner.

-Blue Ocean Robotics har udviklet flere robotløsninger til, hvordan man kan automatisere og effektivisere kritiske såvel som rutinemæssige opgaver bl.a. i sundhedssystemer. Vi glæder os til at følge og støtte virksomheden, der er på en interessant vækstrejse, siger Jan Nielsen, CIO i A.P. Møller Holding.
Blue Ocean Robotics mobile robotsortiment hjælper ansatte med at optimere desinfektion, telepresence samt forflytning og rehabilitering af patienter. Kundekredsen spænder vidt fra rengøringskoncernen ISS til hospitaler, skoler, lufthavne, hotelkæder, produktionsvirksomheder og butikscentre.
CEO Claus Risager er derfor overordentlig glad for opbakningen til at udvikle forretningen til et nyt niveau fra en af Danmarks mest betydningsfulde virksomheder.
-A.P. Møller Holding giver os endnu flere muskler til at konsolidere og udbygge markedsandelen for alle vores robotter. Udbredelsen af UVD Robots skal accelereres, og så har vi med PTR Robots og GoBe Robots to nye robotter, som nu også kommer ud på verdensmarkedet. Samtidig arbejder vi med at optimere de fysiske robotter til gavn for kvaliteten, produktionsomkostningerne og muligheden for at levere en top service på alle vores robotter efterfølgende ude hos vores kunder. Desuden lancerer vi et webbaseret univers i 2022 som faciliterer hele kundeoplevelsen i et cloudsystem: For det at sælge servicerobotter er ikke kun et spørgsmål om at bygge og levere en robot. Vi sørger også for sammen med vores salgs- og servicepartnere at integrere robotterne i kundernes workflow og sikre, at teknologien skaber den maksimale værdi hos kunderne, siger Claus Risager, CEO i Blue Ocean Robotics.

Fire nye robotter på tegnebrættet
Blue Ocean Robotics adskiller sig fra andre aktører på markedet ved at have udviklet alle de teknologiske ”byggeklodser” til mobile servicerobotter. Det gør selskabet i stand til at realisere nye typer robotter hurtigere, billigere og bedre end konkurrenterne.

Fire nye typer servicerobotter er allerede på tegnebrættet ud over de tre, der er kommercialiseret: UVD Robots (en mobil desinfektionsrobot), PTR Robots (en mobil forflytnings- og rehabiliteringsrobot) og GoBe Robots (en mobil telepresence robot).
Væksten i robotsalget hos Blue Ocean Robotics er stejl og er tæt ved tyvedoblet fra 2018-2021. I den relativt unge danske robotindustri er det ni år gamle selskab Blue Ocean Robotics med sine 225 ansatte og en omsætning på vej mod 200 mio. kroner nu blandt sværvægterne. Eksempelvis vælger mere end 75 procent af alle kunder verden over den danskudviklede teknologi UVD Robots fra Blue Ocean Robotics, når de vil automatisere desinfektion for at forebygge coronasmitte og andre infektioner.
Værdien af Odense-firmaet Blue Ocean Robotics er blevet ansat til 2,05 milliarder kroner, efter at selskabet omkring årsskiftet har modtaget de 335,25 mio. kr. til at finansiere en accelereret vækst. Teknisk udmøntes investeringen fra A.P. Møller Holding på 335,25 mio. kr. som et konvertibelt lån, der kan veksles til ejerandele. I sin ejerkreds har Blue Ocean Robotics i forvejen andre stærke investorer som venturefonden Nordic Eye og L’Easy-ejer Niels Thorborg.

Robotklyngens mæcen
Selvom det er første gang, A.P. Møller Holding vælger at blive investor i en robotvirksomhed, kan det også ses som en tilbagevenden til robotterne.
I 1990erne indså skibsreder Mærsk Mc-Kinney Møller, at automatisering var en nødvendighed i værftsindustrien og investerede derfor ambitiøst i forskning og udvikling af robotteknologi i Danmark. A.P. Møller og Hustru Chastine Mc-Kinney Møllers Fond til almene Formaal har hen over årene doneret et trecifret millionbeløb til faciliteter for robotforskning på Mærsk Mc-Kinney Møller Instituttet på Syddansk Universitet.
Var det ikke for A.P. Møller, ville Danmark slet ikke have en robotklynge og robotindustri. A.P. Møller har således gjort en kæmpe forskel som drivkraft sammen med det lokale universitet i Odense og med sine generøse donationer til robotforskning og -udvikling, men samtidig også som aftager af de udviklede løsninger. Det har været utroligt spændende og givende at være en del af roboteventyret i Odense siden 1980erne, hvor jeg udviklede svejserobotter på Lindøværftet, siger Claus Risager.

Den danske robotklynge består i dag af mere end 300 robot- og automationsfirmaer.

Skrevet i: Navnenyt, Robotter

Seneste nyt fra redaktionen

Tjekliste til maskinforordningens cybersikkerhedskrav

AutomatiseringBranchenytMaskiner og anlægTop20. 08. 2026

Fra januar 2027 skærpes kravene til cybersikkerhed i maskiner. En tjekliste fra Teknologisk Institut kan afsløre, om virksomhederne er på sikker grund eller har huller, der skal lukkes. Når maskiner kobles på netværk, cloud og fjernadgang, kan et angreb eller blot en utilsigtet ændring give

Avanceret generatorsystem giver mere plads til forskning

AktueltMaskiner og anlægOffshore og marine20. 08. 2026

Når et forskningsskib skal fungere som flydende laboratorium, er plads og energieffektivitet afgørende. Derfor har VARD valgt Hoyer VMS Group til at levere seks komplette generatorsæt til det nye 164 meter lange forskningsskib ”Project named RV11000”. Fremtidens havforskning stiller ikke alene

DI: Et stærkt forsvar kræver en stærk forsvarsindustri

AktueltBranchenytMesser og møder20. 08. 2026

Danmark og Europa står i den mest alvorlige sikkerhedspolitiske situation i årtier. Derfor er der brug for et stærkere forsvar, men også for en stærkere forsvarsindustri, der kan udvikle teknologi, levere kapaciteter og understøtte Forsvaret. Det kræver et langt tættere samarbejde mellem Forsvaret

40 år med grønne visioner

Energi og miljøNavnenyt20. 08. 2026

I 40 år har Solum A/S arbejdet med at give ressourcer nyt liv. Det, der begyndte med kompostering af have- og parkaffald, er i dag blevet til en af Danmarks førende virksomheder inden for udvikling af cirkulære vækstmedier samt genanvendelse af ressourcer fra byggebranchen. I 2024 tog virksomheden

Henrik Pape bliver ny CEO i Beritech Group – ejer Bent Larsen fortsætter som COO

Navnenyt20. 08. 2026

Henrik Pape tiltræder den 1. september 2026 som CEO i Beritech Group. Koncernens ejer og stifter, Bent Larsen, fortsætter i ledelsen som COO med ansvar for drift og koncernens supply chain. Ambitionen er en tydeligere retning og et stærkere kommercielt greb om forretningen. Henrik Pape har

Villum Fonden støtter faget natur/teknologi med 30 millioner

BranchenytNavnenyt20. 08. 2026

Villum Fonden har givet 30 mio. kr. til at styrke rammerne for undervisningen i faget natur/teknologi. Dermed kan skoleelever fra 1. til 6. klasse i ni kommuner nu se frem til nyrenoverede faglokaler, opdateret udstyr og lærere med ny viden i faget natur/teknologi. Selvom faget natur/teknologi

Forskere gentænker næsten 100 år gammel energiteknologi

Energi og miljøInnovationNavnenytTop17. 08. 2026

Ved at kombinere to kendte teknologier på en ny måde har forskere fra Syddansk Universitet udviklet en komponent, der både øger effektiviteten og giver ingeniører en helt ny mulighed for at optimere termiske energisystemer. De første laboratorieresultater viser forbedringer på op til 12,3

Forsvarsindustrien samles i Herning til DALO Industry Days

AktueltMesser og møder17. 08. 2026

Skandinaviens største forsvarsindustriudstilling, DALO Industry Days, finder for første gang sted i Herning, når MCH Messecenter Herning danner ramme om messen 19.-20. august 2026. Vidensdeling, netværk og internationalt samarbejde er i centrum, når Forsvaret, Forsvarsministeriets Materiel- og

Maritimt erhvervsnetværk udvider sin tilstedeværelse på Fyn

AktueltNavnenytOffshore og marine17. 08. 2026

Det maritime erhvervsnetværk BlueTech Center udvider nu sin tilstedeværelse på Fyn med åbningen af et satellitkontor på Odense Havn. Det er et led i centerets ambition om at komme tættere på de virksomheder, der hver dag bidrager til udviklingen af det maritime erhverv på Fyn. Odense Havn

Lemvigh-Müller A/S sætter forsyningssikkerhed på dagsordenen ved DALO Industry Days

Messer og møderNavnenyt17. 08. 2026

Lemvigh-Müller A/S deltager på DALO Industry Days, hvor virksomheden præsenterer en række spændende løsninger inden for blandt andet professionelle værktøjer og sikkerhedsudstyr til Forsvaret. Den 19. og 20. august deltager Lemvigh-Müller A/S på DALO Industry Days i Herning, hvor virksomheden

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Tjekliste til maskinforordningens cybersikkerhedskrav

    20.08.2026

  • Avanceret generatorsystem giver mere plads til forskning

    20.08.2026

  • DI: Et stærkt forsvar kræver en stærk forsvarsindustri

    20.08.2026

  • 40 år med grønne visioner

    20.08.2026

  • Henrik Pape bliver ny CEO i Beritech Group – ejer Bent Larsen fortsætter som COO

    20.08.2026

  • Villum Fonden støtter faget natur/teknologi med 30 millioner

    20.08.2026

  • Forskere gentænker næsten 100 år gammel energiteknologi

    17.08.2026

  • Forsvarsindustrien samles i Herning til DALO Industry Days

    17.08.2026

  • Maritimt erhvervsnetværk udvider sin tilstedeværelse på Fyn

    17.08.2026

  • Lemvigh-Müller A/S sætter forsyningssikkerhed på dagsordenen ved DALO Industry Days

    17.08.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}