• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AktueltBranchenyt16. 01. 2025 | Helle Friemann Nielsen

66,5 mio. kr. til udvikling af danske SMV’ere

AktueltBranchenyt16. 01. 2025 | Helle Friemann Nielsen

De nye midler er tilført SMV:PRO og SMV:Vækstpilot fra Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse og forventes at komme til gavn for flere hundrede virksomheder i hele landet.

Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse har tilført SMV:Vækstpilot og SMV:PRO 66,5 mio. kr. PR-foto.

De seks erhvervshuse i Danmark hjælper hver dag små og mellemstore virksomheder med at indfri deres potentialer og stå stærkt i fremtidens konkurrenceprægede marked. Og nu får endnu flere virksomheder mulighed for at få hjælp.
Det sker efter Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse har besluttet at tilføre 66,5 mio. kr. mere til SMV:PRO og SMV:Vækstpilot, der er en del af Virksomhedsprogrammet. De to spor har hidtil hjulpet knap 1400 små og mellemstore virksomheder tilsammen siden starten i 2021. Med midlerne forventes flere hundrede virksomheder yderligere at kunne få sparring og tilskud til udvikling og styrkelse af deres forretning.
-Vi ved, at områder som strategisk udvikling, ledelse, digitalisering og bæredygtighed er centrale drivkræfter for vækst og styrket konkurrenceevne i moderne virksomheder. Lige så vigtigt er det at have kompetencerne til at løfte områderne. Mange små og mellemstore virksomheder står over for stigende krav om at være mere innovative, effektive og grønne, samtidig med at de skal tiltrække og fastholde kvalificerede medarbejdere. Det er de potentialer, vi i Erhvervshusene er sat i verden for at hjælpe virksomhederne med at indfri, fortæller Line Fossing Riel, direktør i Erhvervshus Sjælland.
Gennem SMV:PRO og SMV:Vækstpilot kan virksomhederne få 50 procent tilskud til deres udviklingsprojekt – enten til indkøb af privat rådgivning eller tilskud til ansættelse af en ny medarbejder. Fælles for dem er, at det giver små og mellemstore virksomheder en unik chance for tilskud og sparring til at løfte forretningen og dermed stå stærkere i fremtiden.
-Vi giver virksomhederne en solid platform for at klare sig i en verden i konstant forandring og gode muligheder for at få den støtte, de har brug for til at vokse og udvikle sig. De nye midler i SMV:PRO og SMV:Vækstpilot er en direkte investering i virksomhedernes fremtid og i væksten af vores regionale og nationale erhvervsliv. Når vi styrker SMV’erne, styrker vi også arbejdspladser og innovation i Danmark, siger Line Fossing Riel videre – og hun understreger:
-Det handler ikke kun om økonomisk støtte, men også om sparring og adgang til kompetencer, der kan hjælpe dem med at realisere deres vækstpotentiale. Det er en chance for virksomhederne til at tage et stort skridt fremad. Og Erhvervshusene er her for at guide dem hele vejen som fortrolig sparringspartner – fra at forstå puljernes muligheder til at give sparring på at udarbejde en stærk ansøgning.

Sætter gang i udviklingen
En af de virksomheder, som har haft gavn af sparring og tilskud i både SMV:PRO og SMV:Vækstpilot er Henok Montage fra Køge, som monterer og servicerer alle slags lagerreoler og lagerautomater:
-Jeg synes, både tilskuddene og sparringen er en fantastisk mulighed for små og mellemstore virksomheder, der står med et udviklingsprojekt. Den økonomiske støtte er selvfølgelig et plus, men det handler også lige så meget om at få et andet perspektiv på virksomhedens potentialer og rent faktisk få sat gang i nogle udviklingsprojekter. Blandt andet fik vi med ansættelsen af vækstpiloten mulighed for at få en medarbejder ind med nogle nye kompetencer, som kunne varetage hele projektet med optimeringen af vores reoleftersyn. Vi har været enormt glade for den hjælp, vi har fået fra Erhvervshus Sjælland, siger Steffan Kopp, ejer og direktør i Henok Montage.

• Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse har bevilget 41,5 mio. kr. til SMV:PRO og 25 mio. kr. til SMV:Vækstpilot – i alt 66,5 mio. kr. til udvikling af SMV’er i hele landet.
• SMV:Vækstpilot og SMV:PRO åbner for nye ansøgninger onsdag d. 15. januar 2025 kl. 12.00. Det er landets seks erhvervshuse, som varetager puljerne og tilbyder sparring.
• I SMV:PRO kan virksomheder få 50 pct. i tilskud til indkøb af professionel rådgivning. Et typisk forløb koster 150.000-200.000 kr. – hvoraf 50 pct. dækkes af tilskud – og varer 6-8 måneder.
• I SMV:Vækstpilot kan virksomheder få 50 pct. tilskud til lønomkostninger i op til seks måneder til ansættelse af en vækstpilot. Tilskuddet er på max. 15.000 kr. pr. måned. Vækstpiloten skal være ansat minimum 25 timer om ugen og forinden være ledig og have en erhvervs- eller videregående uddannelse.

Skrevet i: Aktuelt, Branchenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Netværksforbundne elevatorer afslører europæernes døgnrytme

AutomatiseringBranchenytMaskiner og anlægTop08. 10. 2026

Elevator- og rulletrappefirmaet KONE har indhentet data om brugen af elevatorer i en række europæiske storbyer baseret på 1,96 milliarder elevatorture. Og de afslører store forskelle i europæernes døgnrytme; København er fx den by i Europa, hvor flest holder fast ved traditionelle arbejdstider. Data

To menneskelignende robotter flytter ind i Planetarium

AktueltNavnenytRobotter08. 10. 2026

Som den første danske kulturinstitution gør Planetarium to menneskelignende robotter til en permanent del af publikumsoplevelsen. De er 182 centimeter høje, vejer omkring 70 kilo og er nu en fast del af dagligdagen i Planetarium, hvor alle besøgende kommer til at stå ansigt til ansigt med

Cybersikkerhed kan blive en dansk konkurrencefordel

AktueltAutomatiseringBranchenyt08. 10. 2026

Danmark skal ikke kun forsvare sig mod cyberangreb. Evnen til at udvikle sikre digitale løsninger kan også blive en styrkeposition for danske virksomheder. I Aarhus vokser et miljø frem, der forbinder nogle af landets førende cyberforskere med virksomheder, startups, uddannelser – og unge hackere,

Udlandet er vilde med danske maskiner

BranchenytMaskiner og anlæg08. 10. 2026

Eksporten i maskinindustrien buldrer frem. Det er et stærkt tegn på, at danske løsninger er efterspurgte i hele verden, og det skaber både vækst og tryghed for danske arbejdspladser. Sådan lyder det fra erhvervsorganisationen Tekniq. Der er god grund til at finde de store smil frem i den danske

DI: CPR-læk øger risikoen for svindel mod virksomheder

Branchenyt08. 10. 2026

Dansk Industri - DI opfordrer virksomheder til straks at gennemgå deres procedurer for identitetskontrol efter et omfattende læk af omkring 8,8 millioner personers CPR-oplysninger. Mange virksomheder har indtil nu brugt disse oplysninger til at bekræfte kunders eller medarbejderes identitet.

MyDefence redefinerer kropsbåret dronedetektion

AutomatiseringBranchenyt08. 10. 2026

Ny kropsbåret dronedetektor fra MyDefence vejer under ét kg og kombinerer dronedetektion med kontinuerlig, AI-drevet spektrumanalyse, der kører simultant - direkte på enheden. MyDefence præsenterer Wingman Edge, der er virksomhedens næste generation af kropsbårne dronedetektorer, som bringer

53 vilde og dristige forskningsideer får støtte

InnovationNavnenytTop05. 10. 2026

53 forskere får mulighed for at afprøve vilde forskningsideer med støtte fra Villum Fonden. Projekterne kan vise sig at fejle - men rummer også potentiale for store gennembrud. Kan månestøv blive til byggemateriale på Månen? Kan magnetiske bakterier rense drikkevand? Kan keramik opføre sig som

Cybersikkerhedsmåneden er i gang

AktueltBranchenyt05. 10. 2026

Hver dag udsættes danske virksomheder, organisationer, myndigheder og borgere for forsøg på cyberangreb. Konsekvenserne kan være alvorlige – både for den enkelte, organisationer og for samfundet som helhed. Derfor sætter Styrelsen for Samfundssikkerhed ekstra fokus på cybersikkerhed i hele oktober

Thys internationale skovl-mager fylder 80

AktueltAutomatiseringMaskiner og anlægNavnenyt05. 10. 2026

Sjørring Maskinfabrik A/S fejrer otte årtier i Thy på et tidspunkt, hvor verden er i hastig forandring. Trods sit jordnære, jyske navn insisterer Sjørring Maskinfabrik dog på - ikke blot at følge med - men også at være en frontløber i en lunefuld branche. Nøglen er langvarige, konstruktive

Uldall overtager det tidligere Ferrodan-støberi i Skjern

Maskiner og anlægNavnenyt05. 10. 2026

Jernstøberiet Uldall i Vejen overtager produktionsfaciliteterne, der tidligere tilhørte jernstøberiet Ferrodan i Skjern. Overtagelsen giver Uldall mulighed for hurtigt at øge produktionskapaciteten markant, øge antallet af medarbejdere og styrke forsyningssikkerheden for virksomhedens

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Netværksforbundne elevatorer afslører europæernes døgnrytme

    08.10.2026

  • To menneskelignende robotter flytter ind i Planetarium

    08.10.2026

  • Cybersikkerhed kan blive en dansk konkurrencefordel

    08.10.2026

  • Udlandet er vilde med danske maskiner

    08.10.2026

  • DI: CPR-læk øger risikoen for svindel mod virksomheder

    08.10.2026

  • MyDefence redefinerer kropsbåret dronedetektion

    08.10.2026

  • 53 vilde og dristige forskningsideer får støtte

    05.10.2026

  • Cybersikkerhedsmåneden er i gang

    05.10.2026

  • Thys internationale skovl-mager fylder 80

    05.10.2026

  • Uldall overtager det tidligere Ferrodan-støberi i Skjern

    05.10.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}