• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AktueltBranchenyt16. 01. 2025 | Helle Friemann Nielsen

66,5 mio. kr. til udvikling af danske SMV’ere

AktueltBranchenyt16. 01. 2025 | Helle Friemann Nielsen

De nye midler er tilført SMV:PRO og SMV:Vækstpilot fra Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse og forventes at komme til gavn for flere hundrede virksomheder i hele landet.

Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse har tilført SMV:Vækstpilot og SMV:PRO 66,5 mio. kr. PR-foto.

De seks erhvervshuse i Danmark hjælper hver dag små og mellemstore virksomheder med at indfri deres potentialer og stå stærkt i fremtidens konkurrenceprægede marked. Og nu får endnu flere virksomheder mulighed for at få hjælp.
Det sker efter Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse har besluttet at tilføre 66,5 mio. kr. mere til SMV:PRO og SMV:Vækstpilot, der er en del af Virksomhedsprogrammet. De to spor har hidtil hjulpet knap 1400 små og mellemstore virksomheder tilsammen siden starten i 2021. Med midlerne forventes flere hundrede virksomheder yderligere at kunne få sparring og tilskud til udvikling og styrkelse af deres forretning.
-Vi ved, at områder som strategisk udvikling, ledelse, digitalisering og bæredygtighed er centrale drivkræfter for vækst og styrket konkurrenceevne i moderne virksomheder. Lige så vigtigt er det at have kompetencerne til at løfte områderne. Mange små og mellemstore virksomheder står over for stigende krav om at være mere innovative, effektive og grønne, samtidig med at de skal tiltrække og fastholde kvalificerede medarbejdere. Det er de potentialer, vi i Erhvervshusene er sat i verden for at hjælpe virksomhederne med at indfri, fortæller Line Fossing Riel, direktør i Erhvervshus Sjælland.
Gennem SMV:PRO og SMV:Vækstpilot kan virksomhederne få 50 procent tilskud til deres udviklingsprojekt – enten til indkøb af privat rådgivning eller tilskud til ansættelse af en ny medarbejder. Fælles for dem er, at det giver små og mellemstore virksomheder en unik chance for tilskud og sparring til at løfte forretningen og dermed stå stærkere i fremtiden.
-Vi giver virksomhederne en solid platform for at klare sig i en verden i konstant forandring og gode muligheder for at få den støtte, de har brug for til at vokse og udvikle sig. De nye midler i SMV:PRO og SMV:Vækstpilot er en direkte investering i virksomhedernes fremtid og i væksten af vores regionale og nationale erhvervsliv. Når vi styrker SMV’erne, styrker vi også arbejdspladser og innovation i Danmark, siger Line Fossing Riel videre – og hun understreger:
-Det handler ikke kun om økonomisk støtte, men også om sparring og adgang til kompetencer, der kan hjælpe dem med at realisere deres vækstpotentiale. Det er en chance for virksomhederne til at tage et stort skridt fremad. Og Erhvervshusene er her for at guide dem hele vejen som fortrolig sparringspartner – fra at forstå puljernes muligheder til at give sparring på at udarbejde en stærk ansøgning.

Sætter gang i udviklingen
En af de virksomheder, som har haft gavn af sparring og tilskud i både SMV:PRO og SMV:Vækstpilot er Henok Montage fra Køge, som monterer og servicerer alle slags lagerreoler og lagerautomater:
-Jeg synes, både tilskuddene og sparringen er en fantastisk mulighed for små og mellemstore virksomheder, der står med et udviklingsprojekt. Den økonomiske støtte er selvfølgelig et plus, men det handler også lige så meget om at få et andet perspektiv på virksomhedens potentialer og rent faktisk få sat gang i nogle udviklingsprojekter. Blandt andet fik vi med ansættelsen af vækstpiloten mulighed for at få en medarbejder ind med nogle nye kompetencer, som kunne varetage hele projektet med optimeringen af vores reoleftersyn. Vi har været enormt glade for den hjælp, vi har fået fra Erhvervshus Sjælland, siger Steffan Kopp, ejer og direktør i Henok Montage.

• Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse har bevilget 41,5 mio. kr. til SMV:PRO og 25 mio. kr. til SMV:Vækstpilot – i alt 66,5 mio. kr. til udvikling af SMV’er i hele landet.
• SMV:Vækstpilot og SMV:PRO åbner for nye ansøgninger onsdag d. 15. januar 2025 kl. 12.00. Det er landets seks erhvervshuse, som varetager puljerne og tilbyder sparring.
• I SMV:PRO kan virksomheder få 50 pct. i tilskud til indkøb af professionel rådgivning. Et typisk forløb koster 150.000-200.000 kr. – hvoraf 50 pct. dækkes af tilskud – og varer 6-8 måneder.
• I SMV:Vækstpilot kan virksomheder få 50 pct. tilskud til lønomkostninger i op til seks måneder til ansættelse af en vækstpilot. Tilskuddet er på max. 15.000 kr. pr. måned. Vækstpiloten skal være ansat minimum 25 timer om ugen og forinden være ledig og have en erhvervs- eller videregående uddannelse.

Skrevet i: Aktuelt, Branchenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Robot-aftale mellem Aalborg Universitet og Boston Group

NavnenytRobotterTop19. 10. 2026

Aalborg Universitet indgår samarbejde om robotteknologi med teknologivirksomheden Boston Group. Gennem samarbejdet får studerende og forskere adgang til nogle af markedets mest avancerede robotplatforme, som kan indgå i undervisning, forskningsprojekter og eksperimenterende

Robot fjerner flaskehals hos biotek-komet

AktueltNavnenytRobotter19. 10. 2026

Med stigende efterspørgsel fra deres kunder stod den sjællandske forskningsvirksomhed Minerva Imaging med en markant flaskehals i laboratoriet. Uvildig sparring og test i Teknologisk Instituts robotlaboratorium banede vejen for den helt rigtige automatiseringsløsning. Stor succes og massiv

Den næste store konkurrencekamp i life science foregår ikke i laboratoriet

AktueltBranchenytMaskiner og anlæg19. 10. 2026

Da Novo Nordisk ændrede planerne for sit milliardprojekt i Odense på grund af lavere efterspørgsel og hårdere global konkurrence, blev det en påmindelse om, at vækst i life science kræver mere end investeringer og ambitioner. I et marked, hvor konkurrenterne presser på, bliver effektivitet,

Plastindustrien udvider konference på FoodTech til to dage

BranchenytMesser og møder19. 10. 2026

Lovgivningsmæssigt sker der meget på emballageområdet i disse år, og derfor har Plastindustrien valgt at fordoble sit faglige program på FoodTech fra én dag til to dage. Mens Plastindustrien tidligere har afholdt en endagskonference på FoodTech, udvider brancheforeningen i år konceptet til to

Svenske Axelent Group køber NTF fra Støvring

Maskiner og anlægNavnenyt19. 10. 2026

Kombinationen samler svenske Axelents globale platform inden for maskinafskærmning med NTF’s specialistkompetencer inden for rustfri og hygiejniske løsninger til fødevare-, drikkevare- og pharmaindustrien. Opkøbet sker for at accelerere global vækst inden for rustfri og hygiejniske

Danmark indtager 7. plads til EM i Cybersikkerhed

BranchenytMesser og møderNavnenyt19. 10. 2026

Efter intens kamp og flere dages dyst i cyberspace indtager Danmarks cyberlandshold en 7. plads ved EM i Cybersikkerhed 2026, der blev afholdt i den tyske by Bochum. De europæiske mesterskaber i cybersikkerhed er slut, og det danske cyberlandshold kan vende hjem til Danmark, efter flere dages

EuroBLECH 2026 sætter kurs mod intelligent og bæredygtig produktion

Maskiner og anlægMesser og møderTop15. 10. 2026

EuroBLECH er verdens førende messe for pladebearbejdning. Årets overordnede tema er "For a Stronger Future - Smart & Sustainable Production". Dette afspejler de markante forandringer, som industrien står overfor, hvor virksomheder arbejder målrettet med at øge effektiviteten, styrke robustheden

Genanvendt titaniumpulver kan reducere CO2-udledning

AktueltEnergi og miljøMaskiner og anlæg15. 10. 2026

Det netop afsluttede CHIPART-projekt med deltagelse af blandt andet Teknologisk Institut viser vejen mod en mindre miljøbelastende produktion med 3D-print, som også kan give økonomiske fordele. Det sker ved at genbruge titaniumspåner fra luftfartindustrien til 3D-print pulver - uden energitung

FoodTech samler vand- og energioptimeringseksperter

AktueltEnergi og miljøMesser og møderVand og spildevand15. 10. 2026

Energieffektivitet i fødevareproduktionen og reduktion af vandforbruget kommer i fokus på FoodTechs Water & Energy-område, der byder på et informativt sceneprogram med en lang række eksperter. Førende eksperter inden for vand og energi står klar til at indtage Water & Energy Stage, når

Danske iværksættere skaber virksomheder for milliarder uden for Danmark

Branchenyt15. 10. 2026

304 virksomheder er enten blevet flyttet ud af Danmark eller blevet grundlagt i udlandet af danske iværksættere siden 1999. De virksomheder, der fortsat er selvstændige, beskæftiger i dag mere end 22.000 medarbejdere på verdensplan. Samtidig er 61 af virksomhederne siden blevet opkøbt til en samlet

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Robot-aftale mellem Aalborg Universitet og Boston Group

    19.10.2026

  • Robot fjerner flaskehals hos biotek-komet

    19.10.2026

  • Den næste store konkurrencekamp i life science foregår ikke i laboratoriet

    19.10.2026

  • Plastindustrien udvider konference på FoodTech til to dage

    19.10.2026

  • Svenske Axelent Group køber NTF fra Støvring

    19.10.2026

  • Danmark indtager 7. plads til EM i Cybersikkerhed

    19.10.2026

  • EuroBLECH 2026 sætter kurs mod intelligent og bæredygtig produktion

    15.10.2026

  • Genanvendt titaniumpulver kan reducere CO2-udledning

    15.10.2026

  • FoodTech samler vand- og energioptimeringseksperter

    15.10.2026

  • Danske iværksættere skaber virksomheder for milliarder uden for Danmark

    15.10.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}