• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AktueltBranchenytMaskiner og anlæg02. 12. 2024 | Helle Friemann Nielsen

3D-scanning af Odense Domkirke skal styrke bevaringen af Danmarks kulturskatte

AktueltBranchenytMaskiner og anlæg02. 12. 2024 By Helle Friemann Nielsen

Virksomhederne Leica Geosystems A/S og Innopixel ApS er gået sammen om at lave en 3D-scanning af Odense Domkirke. Projektet skal bane vejen for i fremtiden bedre at kunne sikre Danmarks over 350.000 bevaringsværdige bygninger.

Leica Geosystems A/S og Innopixel ApS skal sammen lave en komplet 3D-scanning af Odense Domkirke. Projektet skal bane vejen for i fremtiden bedre at kunne sikre Danmarks over 350.000 bevaringsværdige bygninger. Foto: Leica Geosystems A/S.

Billederne af et brændende Børsen står for evigt printet i mange danskeres øjne. For at undgå lignende skrækscenarier i fremtiden har teknologivirksomheden Innopixel ApS inviteret Leica Geosystems A/S med i et projekt, der skal gennemføre en 3D-scanning af blandt andet altertavlen i Odense Domkirke.
Med scanningen, der laves både inde i og udenpå domkirken, vil virksomhederne sammenkøre data og udnytte hinandens kompetencer til fremtidige scanningsprojekter. Missionen er over tid bedre at kunne sikre de over 350.000 bevaringsværdige bygninger, der ifølge Slots- og Kulturstyrelsen findes i landets 98 kommuner.
-Hvis en bevaringsværdig bygning styrter sammen eller brænder ned under en renovering, er det i langt de fleste tilfælde umuligt at genskabe bygningen, når der kun foreligger gamle plantegninger og billeder. Udfører man en databaseret 3D-scanning, inden man påbegynder renoveringen, får man skabt en digital tvilling. Derved sikrer man, at unikke dele som facader, vinduer, døre, kviste, skorstene og andre konstruktioner ikke går tabt i genopbygningen, hvis det værst tænkelige sker, siger Niki Christensen, der er administrerende direktør i Leica Geosystems A/S.
-I Italien er der et krav om komplet 3D-scanning inden et renoverings- eller tilbygningsprojekt startes, og det mener jeg, vi bør kopiere i Danmark. Som reglerne er nu, gambles der med Danmarks kulturarv. Vi så det med branden på Børsen, og hvis en anden bevaringsværdig bygning – eksempelvis under en energirenovering – brænder ned eller styrter sammen i morgen, så står vi i samme situation. Vi bør derfor i langt højere grad skabe de mest optimale muligheder for at genskabe bygningerne, fortsætter Niki Christensen.

Udforskning af et nyt område
Ifølge Michael Lundorff-Hansen, der er CEO i og stifter af Innopixel ApS, har virksomheden været i dialog med Leica Geosystems gennem mange år, men det er først nu, at parterne arbejder sammen på et konkret projekt.
-Fra starten har visionen været at lave en stor og detaljeret scanning af domkirken i Odense. Til formålet søgte vi efter en partner, som kunne stille noget udstyr og knowhow til rådighed, som vi ikke selv besidder. Leica Geosystems præsenterede os for deres 3D-laserscannere i BLK- og RTC-serien, og det lød så spændende, at vi inviterede dem med i projektet. Nu får vi så mulighed for at se, hvad deres teknologi kan, og på den måde får vi et unikt og vigtigt indblik i, hvordan et helt nyt område kan udforskes, fortæller han.

Erfaringer i fokus
Niki Christensen ser invitationen fra Innopixel som en god måde, hvorpå Leica Geosystems med deres specialkompetencer kan bidrage til fremtidige projekter.
-Set i et bredere perspektiv skal vores erfaringer fra dette projekt gøre, at vi i fremtiden bedre kan bevare de mange fine kulturskatte, vi har i landet i form af bygninger. Og vi ser det som meningsfuldt at bidrage med vores kompetencer og teknologi. I den kontekst er det meget positivt, at Innopixel mener, at vi tilbyder løsninger, som andre ikke kan, og at vores teknologiske innovationer passer perfekt til at løse opgaven afslutter siger Niki Christensen.

Skrevet i: Aktuelt, Branchenyt, Maskiner og anlæg

Seneste nyt fra redaktionen

Week of Robotics og Robotbrag – robotterne indtager Odense

AutomatiseringMesser og møderRobotterTop04. 05. 2026

For tiende gang inviterer Teknologisk Institut og DIRA indenfor til årets største robotfest. I år sætter Robotbrag fokus på humanoide robotter, AI-drevne løsninger, fremtidens produktionsteknologi og de kompetencer, der skal til for at navigere i vores nye verdensorden. Desuden er Robotbrag blevet

Erhvervsgiganter i fælles indsats: Brugte industriprodukter skal leve meget længere

AktueltEnergi og miljøNavnenyt04. 05. 2026

Et nyt industrisamarbejde skal gøre det lettere og mere attraktivt at genbruge, reparere og genfremstille tekniske produkter. Grundfos, Danfoss og DSV med flere er gået sammen om at undersøge, hvordan materialer og komponenter fra end-of-use-produkter kan få nyt liv og dermed udnyttes langt

Aalborg Universitet har produceret en unik powerchip

AktueltEnergi og miljø04. 05. 2026

De findes i vindmøller. De findes i varmepumper. De findes, hvor der er brug for stærk og sikker energiforsyning. Det drejer sig om powerchips, og et hold forskere fra Aalborg Universitet har fremstillet en unik powerchip baseret på materialet galliumoxid. Det er der flere gode grunde til at være

Init udvider igen – norske Necto AS bliver en del af gruppen

AutomatiseringNavnenyt04. 05. 2026

Init leverer intelligente IT- og automationsløsninger til kunder på tværs af brancher. Med en ambition om at forene de bedste virksomheder inden for industriel IT og automation i Norden, er gruppen vokset hurtigt gennem de sidste fire år. I dag er Init en af de største automationsvirksomheder i

10 mio. kr. til forskning i klimarobuste vand- og spildevandsindsatser i Ghana

Vand og spildevand04. 05. 2026

Et nyt RUC-ledet forskningsprojekt skal undersøge, hvordan vand- og spildevandsindsatser i uformelle byområder i Ghana påvirker lokalsamfundet, og hvordan indsatserne kan forbedres, så de støtter klimatilpasning og reducerer sårbarhed. Beboere i uformelle byområder i og omkring Ghanas hovedstad

Mohamed Mumin udvikler et automatiseret testprogram til pumpeanlæg

Automatisering04. 05. 2026

22-årige Mohamed Mumin, der går på 4. semester af automationsteknolog-studiet i Randers, arbejder målrettet på at udvikle et testprogram til pumpeanlæg, der gennem automatisering kan spare både tid og penge for virksomheden Condair. Virksomheden er blandt de førende i energieffektive løsninger

Sofie Carsten Nielsen bliver ny international direktør i Dansk Industri

Navnenyt29. 04. 2026

Danmarks største erhvervsorganisation ansætter Sofie Carsten Nielsen som ny international direktør pr. 1. maj. Med denne udnævnelse styrker DI sin indsats for danske virksomheders internationale muligheder. - Internationale beslutninger, kriser og markedsbevægelser påvirker dagligt dansk

Ny pumpe og findelingsteknologi til spildevand, industri og genanvendelse

AktueltProcesteknologiVand og spildevand29. 04. 2026

På IFAT 2026 fra den 4.-7. maj i München præsenterer Vogelsang GmbH & Co. KG nye pumpe og findelingsløsninger til spildevands-, industri- og genanvendelsessektoren. På to messestande viser virksomheden, hvordan operatører kan reducere energiforbruget, optimere processerne og sikre en mere

Forskere vil bruge planter til at fjerne mikroplast fra vand

Energi og miljøInnovationTop29. 04. 2026

Et nyt dansk projekt vil udvikle en grøn metode til at rense mikroplast ud af vand ved hjælp af naturlige stoffer fra planter. Målet er at erstatte de syntetiske kemikalier, der bruges i dag. - Det paradoksale er, at vi i dag bruger kemikalier til at fjerne forurening, som selv kan være

Spin-outs Denmark går ind i ny fase med støtte på 115 millioner kroner

Innovation29. 04. 2026

Hvordan sikrer vi, at mere af den bedste danske forskning finder vej ud i samfundet i form af nye løsninger, arbejdspladser og virksomheder? Det er omdrejningspunktet for Spin‑outs Denmark, som nu går ind i en ny femårig fase med op til 90 millioner kroner i samlet støtte fra Villum Fonden og

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Week of Robotics og Robotbrag – robotterne indtager Odense

    04.05.2026

  • Erhvervsgiganter i fælles indsats: Brugte industriprodukter skal leve meget længere

    04.05.2026

  • Aalborg Universitet har produceret en unik powerchip

    04.05.2026

  • Init udvider igen – norske Necto AS bliver en del af gruppen

    04.05.2026

  • 10 mio. kr. til forskning i klimarobuste vand- og spildevandsindsatser i Ghana

    04.05.2026

  • Mohamed Mumin udvikler et automatiseret testprogram til pumpeanlæg

    04.05.2026

  • Sofie Carsten Nielsen bliver ny international direktør i Dansk Industri

    29.04.2026

  • Ny pumpe og findelingsteknologi til spildevand, industri og genanvendelse

    29.04.2026

  • Forskere vil bruge planter til at fjerne mikroplast fra vand

    29.04.2026

  • Spin-outs Denmark går ind i ny fase med støtte på 115 millioner kroner

    29.04.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik