• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

AktueltBranchenytMaskiner og anlæg02. 12. 2024 | Helle Friemann Nielsen

3D-scanning af Odense Domkirke skal styrke bevaringen af Danmarks kulturskatte

AktueltBranchenytMaskiner og anlæg02. 12. 2024 By Helle Friemann Nielsen

Virksomhederne Leica Geosystems A/S og Innopixel ApS er gået sammen om at lave en 3D-scanning af Odense Domkirke. Projektet skal bane vejen for i fremtiden bedre at kunne sikre Danmarks over 350.000 bevaringsværdige bygninger.

Leica Geosystems A/S og Innopixel ApS skal sammen lave en komplet 3D-scanning af Odense Domkirke. Projektet skal bane vejen for i fremtiden bedre at kunne sikre Danmarks over 350.000 bevaringsværdige bygninger. Foto: Leica Geosystems A/S.

Billederne af et brændende Børsen står for evigt printet i mange danskeres øjne. For at undgå lignende skrækscenarier i fremtiden har teknologivirksomheden Innopixel ApS inviteret Leica Geosystems A/S med i et projekt, der skal gennemføre en 3D-scanning af blandt andet altertavlen i Odense Domkirke.
Med scanningen, der laves både inde i og udenpå domkirken, vil virksomhederne sammenkøre data og udnytte hinandens kompetencer til fremtidige scanningsprojekter. Missionen er over tid bedre at kunne sikre de over 350.000 bevaringsværdige bygninger, der ifølge Slots- og Kulturstyrelsen findes i landets 98 kommuner.
-Hvis en bevaringsværdig bygning styrter sammen eller brænder ned under en renovering, er det i langt de fleste tilfælde umuligt at genskabe bygningen, når der kun foreligger gamle plantegninger og billeder. Udfører man en databaseret 3D-scanning, inden man påbegynder renoveringen, får man skabt en digital tvilling. Derved sikrer man, at unikke dele som facader, vinduer, døre, kviste, skorstene og andre konstruktioner ikke går tabt i genopbygningen, hvis det værst tænkelige sker, siger Niki Christensen, der er administrerende direktør i Leica Geosystems A/S.
-I Italien er der et krav om komplet 3D-scanning inden et renoverings- eller tilbygningsprojekt startes, og det mener jeg, vi bør kopiere i Danmark. Som reglerne er nu, gambles der med Danmarks kulturarv. Vi så det med branden på Børsen, og hvis en anden bevaringsværdig bygning – eksempelvis under en energirenovering – brænder ned eller styrter sammen i morgen, så står vi i samme situation. Vi bør derfor i langt højere grad skabe de mest optimale muligheder for at genskabe bygningerne, fortsætter Niki Christensen.

Udforskning af et nyt område
Ifølge Michael Lundorff-Hansen, der er CEO i og stifter af Innopixel ApS, har virksomheden været i dialog med Leica Geosystems gennem mange år, men det er først nu, at parterne arbejder sammen på et konkret projekt.
-Fra starten har visionen været at lave en stor og detaljeret scanning af domkirken i Odense. Til formålet søgte vi efter en partner, som kunne stille noget udstyr og knowhow til rådighed, som vi ikke selv besidder. Leica Geosystems præsenterede os for deres 3D-laserscannere i BLK- og RTC-serien, og det lød så spændende, at vi inviterede dem med i projektet. Nu får vi så mulighed for at se, hvad deres teknologi kan, og på den måde får vi et unikt og vigtigt indblik i, hvordan et helt nyt område kan udforskes, fortæller han.

Erfaringer i fokus
Niki Christensen ser invitationen fra Innopixel som en god måde, hvorpå Leica Geosystems med deres specialkompetencer kan bidrage til fremtidige projekter.
-Set i et bredere perspektiv skal vores erfaringer fra dette projekt gøre, at vi i fremtiden bedre kan bevare de mange fine kulturskatte, vi har i landet i form af bygninger. Og vi ser det som meningsfuldt at bidrage med vores kompetencer og teknologi. I den kontekst er det meget positivt, at Innopixel mener, at vi tilbyder løsninger, som andre ikke kan, og at vores teknologiske innovationer passer perfekt til at løse opgaven afslutter siger Niki Christensen.

Skrevet i: Aktuelt, Branchenyt, Maskiner og anlæg

Seneste nyt fra redaktionen

Undervandsdroner fra Esbjerg skal beskytte Danmark mod hybride trusler

Energi og miljøInnovationOffshore og marineTop04. 12. 2025

To nye forskningsprojekter på Aalborg Universitet i Esbjerg skal med avancerede droner beskytte Danmarks kritiske infrastruktur til havs. Lokal offshore-leverandør ser store muligheder for vækst i lyset af den aktuelle geopolitiske situation. Droner er det nye sort. Og ikke kun de flyvende af

Kernekraft er en del af Danmarks og Europas grønne fremtid

AktueltBranchenytEnergi og miljøNavnenyt04. 12. 2025

En række danske aktører fra forskning, civilsamfund og erhvervsliv etablerer Kernekraftalliancen, et samarbejde, der ønsker at bidrage konstruktivt til den danske debat om moderne kernekraft. Kernekraftalliancen samler virksomheder, erhvervsorganisationer, fagforeninger, fonde,

Innovationsprojekt skal skære 15 procent af procesindustriens CO2-udledning

AktueltBranchenytEnergi og miljøMaskiner og anlæg04. 12. 2025

Et nyt projekt samler industrivirksomheder, fjernvarmeselskaber og rådgivere om at finde de mest rentable, grønne alternativer til fossile energikilder i tung procesindustri - i Danmark og i resten af Europa. Målet er at skære 15 procent af procesindustriens CO2-udledning inden 2030. Hvordan

Arkil A/S klar til at sænke CO2-aftrykket fra asfaltproduktionen

Energi og miljøMaskiner og anlægNavnenyt04. 12. 2025

Nye investeringer i avanceret produktionsteknologi giver mulighed for at skære en stor del af klimaaftrykket fra asfaltproduktionen hos Arkil A/S. Entreprenørkoncernen Arkil tager nu endnu et skridt i retning af at reducere klimabelastningen fra asfaltproduktion. Det sker med introduktionen af

Drejning af moderne superlegeringer

Maskiner og anlæg04. 12. 2025

Seco Tools annoncerer lanceringen af TS0501, en Duratomic-sletbearbejdningskvalitet, der er udviklet med henblik på enestående ydeevne ved drejning af moderne superlegeringer med høj hårdhed samt traditionelle materialer som Inconel 718. TS0501 er designet til bearbejdning i døgndrift og leverer

Et testinterface i en klasse for sig

Maskiner og anlæg04. 12. 2025

ODU udvider sin velkendte Black-Line portefølje med en kompakt og omkostningseffektiv løsning til end-of-line test. Den nye ODU-MAC Black-Line Compact Class er et modulært Mass Interconnect-system udviklet til applikationer, der kræver maksimal fleksibilitet, høj kontakt-tæthed og pålidelighed

Space Inventor skal bygge satellitten til Danmarks første månemission

BranchenytInnovationNavnenytTop01. 12. 2025

Regeringen har netop meddelt, at Danmark budgetterer med 130 mio. kr. til Danmarks første satellitmission til Månen. Satellitten skal udvikles og bygges af Space Inventor i Aalborg og bliver Danmarks hidtil mest ambitiøse ruminstrument til forskning og måneovervågning. ESA er lige nu i gang med den

Projekt skal bringe humanoide robotter til Danmark

AktueltNavnenytRobotter01. 12. 2025

Forskere fra Syddansk Universitet (SDU) vil sammen med Novo Nordisk, Harting og flere andre partnere udvikle en menneskelignende robot, der kan overtage ensformige, slidsomme og sundhedsfarlige opgaver i industrien. Danmark har en stærk robotsektor og er globalt førende inden for især

Otte ud af 10 medarbejdere byder automatisering velkommen

AktueltAutomatiseringBranchenytRobotter01. 12. 2025

Ny rapport fra Universal Robots A/S viser, at europæiske virksomheder bruger robotter til at øge produktiviteten og imødekomme manglen på arbejdskraft. Forskningen afslører bred optimisme i Europa i takt med, at samarbejdende robotter (cobots) bliver en central del af strategien for at fastholde og

Teknologisk Institut besøger Zebicon A/S – 3D scanning giver nye muligheder

AutomatiseringMaskiner og anlægNavnenyt01. 12. 2025

Et team af R&D-ingeniører fra Teknologisk Institut har netop besøgt målespecialisten Zebicon A/S for at få et opdateret indblik i mulighederne med moderne 3D scanning. Besøget satte fokus på, hvordan optisk måleteknologi kan styrke både udvikling, genskabelse og validering af komponenter –

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Undervandsdroner fra Esbjerg skal beskytte Danmark mod hybride trusler

    04.12.2025

  • Kernekraft er en del af Danmarks og Europas grønne fremtid

    04.12.2025

  • Innovationsprojekt skal skære 15 procent af procesindustriens CO2-udledning

    04.12.2025

  • Arkil A/S klar til at sænke CO2-aftrykket fra asfaltproduktionen

    04.12.2025

  • Drejning af moderne superlegeringer

    04.12.2025

  • Et testinterface i en klasse for sig

    04.12.2025

  • Space Inventor skal bygge satellitten til Danmarks første månemission

    01.12.2025

  • Projekt skal bringe humanoide robotter til Danmark

    01.12.2025

  • Otte ud af 10 medarbejdere byder automatisering velkommen

    01.12.2025

  • Teknologisk Institut besøger Zebicon A/S – 3D scanning giver nye muligheder

    01.12.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik