• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

Automatisering03. 10. 2023 | Helle Friemann Nielsen

3D-scanner til kvalitetskontrol

Automatisering03. 10. 2023 By Helle Friemann Nielsen

En specialfremstillet inline 3D-scanner udarbejdet af specialistvirksomhederne Unimec A/S og Zebicon A/S har automatiseret Grundfos DK A/S’ kvalitetskontrol på kritisk vigtige printplader. Løsningen gør det muligt at kvalitetssikre samtlige komponenter i stedet for stikprøver – og minimerer derved antallet af defekte produkter

Gennem hele udviklingsprocessen har Unimec A/S arbejdet tæt sammen med Zebicon A/S og Grundfos DK A/S for at få det hele til at lykkedes. Foto: PR.

Printplader er kritisk vigtige komponenter i Grundfos DK A/S’ pumpeløsninger. Her kan selv de mindste fejl på printpladerne resultere i et defekt produkt.
Det er derfor ikke overraskende, at den danske markedsleder har et stort fokus på at kvalitetssikre de utallige printplader, som virksomheden producerer hvert år.
En kvalitetskontrol, som indtil første kvartal i år bestod af stikprøver, der blev taget manuelt på produktionslinjen. Den menneskelige faktor og risikoen for, at defekte printplader slap igennem kontrollen, var ikke acceptabel for kvalitetsafdelingen, som søgte en mere effektiv og præcis løsning.
Man kontaktede derfor automations- og ingeniørvirksomheden Unimec A/S og 3D-scanning og måleteknikspecialisterne Zebicon A/S, som Grundfos’ ingeniører kender godt fra tidligere opgaver – for i fællesskab at skabe en bedre, og ikke mindst automatisk, løsning til Grundfos’ produktion.

Løsning sikrer 100 pct. kontrol
Resultatet af samarbejdet er et unikt inline kontrolmodul, der kombinerer en ATOS Q 3D-scanner fra Carl Zeiss GOM Metrology leveret og kalibreret af Zebicon med en transportør, en såkaldt conveyor, med tilhørende maskinramme, der indkapsler det elektroniske udstyr specialfremstillet til formålet af Unimec.
Med maskinen fuldt integreret i Grundfos’ produktionslinje, har virksomhedens kvalitetsafdeling nu mulighed for at overvåge og kvalitetssikre samtlige printplader i produktionen, og derved minimere risikoen for defekte slutprodukter.
-Vi er gået fra at benytte en ældre maskine, som skulle betjenes manuelt, og som udgjorde en langsommelig og besværlig proces, til nu at have fuldt ud automatiseret opgaven. Det sparer os en masse tid, og har givet os et langt bedre værktøj til at opdage fejl på komponenterne, fortæller Igor Zukan, lead engineer hos Grundfos.
-I og med at vi nu kan tjekke alle printpladerne, kan vi samtidig indsamle et langt mere omfattende datasæt. Det kan vi benytte med det samme og fremadrettet til at skære markant ned på mængden af defekte pumper, fortsætter han.

I ukendt farvand
Som tovholder på projektet skulle fagfolkene fra Unimec få flere avancerede teknologier til at arbejde sammen og opfylde de skrappe krav, som Grundfos’ produktion stiller til faktorer som præcision, sikkerhed og stabilitet samtidig med, at pumpeproducentens teknikere skal kunne tilgå teknologien ved kalibrering og service.
-Det har været en udfordrende og spændende proces at udarbejde en mekanisk og let tilgængelig løsning til et så følsomt system, som skal kunne flyttes rundt på produktionslinjen og desuden være både ventileret, stabilt og mørklagt for at kunne fungere, siger projektleder hos Unimec hos Martin Madsen.
-Projektledelsesdelen har krævet mange kræfter fra os, da det er første gang at vi har gennemført et projekt på denne måde. Gennem hele udviklingsprocessen har vi arbejdet meget tæt med Zebicon og Grundfos for at få det hele til at lykkedes, og jeg er meget glad for og stolt af resultatet, siger han afslutningsvis.

Unimec og Zebicon har med en specialfremstillet in-lineløsning automatiseret Grundfos’ kvalitetskontrol på kritisk vigtige printplader. Her ses Martin Christian Madsen, Unimec (tv.) og Kasper Neubert Eriksen (Grundfos) til højre. Foto: PR.

Skrevet i: Automatisering

Seneste nyt fra redaktionen

AI løber som en rød tråd på Hannover Messe 2026

Messer og møderTop16. 04. 2026

I næste uge afholdes verdens største industrimesse; Hannover Messe 2026. Dette års messe er med en ny tematisk struktur og nye netværksformater. Fokus er på automatisering og digitalisering - og AI løber som en rød tråd gennem hele messen. Udstillere fra hele verden vil som vanligt præsentere

De nominerede til DIRA Teknologiprisen 2026

AktueltAutomatiseringInnovationMesser og møderNavnenytRobotter16. 04. 2026

Dansk Robot Netværk (DIRA) uddeler hvert år DIRA Teknologiprisen til en teknologi, der inspirerer branchen og sætter fokus på nye robotteknologiske muligheder. Nu har juryen udvalgt de tre nominerede til prisen i 2026. Gartnerirobot, GPS-fri navigation og gående humanoid kæmper om årets DIRA

Nyt forskningsprojekt kan forlænge kritisk batteritid på droner

AktueltAutomatiseringInnovation16. 04. 2026

Med såkaldt reverse computing kan man energioptimere digitale systemer - blandt andet droner til både civil og militært brug. Netop det skal forskere fra Syddansk Universitet arbejde med i et stort nyt europæisk forsknings- og uddannelsesprojekt. Computere, servere og digital infrastruktur står

Historisk mod foreviget i støbejern

Maskiner og anlægNavnenyt16. 04. 2026

Avanceret 3D-teknologi og klassisk støbehåndværk fra jernstøberiet ULDALL i Vejen forenes i hyldest til sabotageaktion under Anden Verdenskrig, der blev et vendepunkt i Danmarks historie. En af de mest markante sabotageaktioner under den tyske besættelse er nu blevet foreviget i støbejern. En

Phoenix Contact på Hannover messen: Alt handler om integrerede, netværksforbundne energisystemer

AutomatiseringMesser og møderNavnenyt16. 04. 2026

På årets Hannover Messe fokuserer Phoenix Contact på fire emner: Power Reliability, sikker automation, effektiv styretavlekonstruktion og integreret tilslutningsteknologi. Virksomheden vil for første gang udstille sine produkter og løsninger i automationshallen – hal 27 – på stand G26 i tråd med det

Fiberoptik i robotassisteret kirurgi – en nøgleteknologi til højintegritets datatransmission

AutomatiseringMaskiner og anlæg16. 04. 2026

Medicosektoren gennemgår i disse år en markant udvikling – især inden for robotassisteret kirurgi. De moderne kirurgiske robotsystemer muliggør mere præcise procedurer, samtidig med at de reducerer belastningen på patienterne og øger effektiviteten på operationsstuen. Denne udvikling medfører

Dansk smart skin-teknologi skal beskytte robotter i rummet

BranchenytInnovationNavnenytRobotterTop13. 04. 2026

Teknologisk Institut leder internationalt rumfartsprojekt, der skal udvikle særlig beskyttelse til rumrobotter. Teknologien skal bane vej for flere robotter i rummet, men rummer også potentiale for mere jordnær anvendelse. Fremtidens rumudforskning vil i stigende grad foregå med robotter som

Dronevirksomhed opruster – nu begynder rekrutteringen

AktueltAutomatiseringNavnenyt13. 04. 2026

Da dronevirksomheden Thunderstrike Aviation sidste år åbnede en 5.000 kvadratmeter stor dronefabrik ved HCA Airport i Odense, markerede det starten på en omfattende europæisk satsning. Nu har virksomheden taget næste skridt og opruster markant på medarbejderfronten. Thunderstrike udvikler

Ny teknologi i kampen mod PFAS

AktueltInnovationVand og spildevand13. 04. 2026

Forskere fra Aarhus Universitet har udviklet en katalysator, der kan svække kemiens stærkeste binding og dermed bane vej for mere effektiv nedbrydning af PFAS. En ny type katalysator kan ændre måden, vi nedbryder nogle af de mest genstridige kemikalier i miljøet.Forskere fra Aarhus Universitet

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

AutomatiseringMesser og møder13. 04. 2026

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes: Efter en udsolgt festival i 2025 rykker en af Danmarks største tech-begivenheder 16.-17. september i endnu større rammer – og offentliggør nu stjernespækket AI-program. Over 3.000 it-professionelle mødes 16.- 17.

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • AI løber som en rød tråd på Hannover Messe 2026

    16.04.2026

  • De nominerede til DIRA Teknologiprisen 2026

    16.04.2026

  • Nyt forskningsprojekt kan forlænge kritisk batteritid på droner

    16.04.2026

  • Historisk mod foreviget i støbejern

    16.04.2026

  • Phoenix Contact på Hannover messen: Alt handler om integrerede, netværksforbundne energisystemer

    16.04.2026

  • Fiberoptik i robotassisteret kirurgi – en nøgleteknologi til højintegritets datatransmission

    16.04.2026

  • Dansk smart skin-teknologi skal beskytte robotter i rummet

    13.04.2026

  • Dronevirksomhed opruster – nu begynder rekrutteringen

    13.04.2026

  • Ny teknologi i kampen mod PFAS

    13.04.2026

  • Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    13.04.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik