• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

Energi og miljøNavnenytProcesteknologi10. 04. 2025 | Helle Friemann Nielsen

21 millioner til elektrificering af cementproduktion skal reducere CO2-udledning

Energi og miljøNavnenytProcesteknologi10. 04. 2025 By Helle Friemann Nielsen

Nyt forskningsprojekt vil udvikle elektriske opvarmningsteknologier til cementindustrien, hvor målet er at reducere industriens CO2-udledning.

Arkivfoto: Adobe Stock/Teknologisk Institut.

Et nyt forskningsprojekt til 21 millioner kroner fra Innovationsfonden skal arbejde mod at reducere CO2 udledningen fra den danske cementindustri gennem elektrificering af produktionen.
Projektet, der ledes af FLSmidth Cement, skal sammen med bl.a. Teknologisk Institut udvikle og teste to nye elektriske opvarmnings-teknologier – infrarød og induktiv opvarmning – som alternativ til de nuværende fossile brændstoffer i cementproduktionen. Teknologierne skal kunne kombineres med CO2-fangst og kan potentielt reducere Danmarks CO2-udledning.

Global klimaudfordring i fokus
Cementproduktion står for fire procent af Danmarks og syv til otte procent af verdens CO2-udledning. En betydelig del af udledningen kommer fra kalcineringsprocessen, hvor kalksten under høje temperaturer nedbrydes til calciumoxid, en proces der frigiver store mængder CO2 som et direkte biprodukt.
-Den eksisterende kalcineringsproces bruger gasbrændere, hvor fossile brændstoffer er den primære energikilde, men når vi arbejder med elektrisk opvarmning i kalcineringsprocessen, åbner det op for helt nye muligheder, forklarer Søren Bastholm Vendelbo, seniorkonsulent på Teknologisk Institut.
-Teknologisk Institut vil især undersøge, hvordan varmeoverførslen kan optimeres, og hvilke gasser der kan anvendes i processen. Kan vi sænke reaktionstemperaturen eller forbedre varmeoverførslen, vil det være et stort skridt fremad, tilføjer han.

Innovation og kvalitetssikring
Som en del af projektet vil man udforske to elektriske opvarmningsteknologier – infrarød og induktiv opvarmning – på prototypeniveau. Dette arbejde skal skabe en mulig ramme for en fremtidig demonstration i et pilotanlæg, hvor industrien kan afprøve teknologierne i praksis.
For at opnå en mere detaljeret forståelse af processerne og sikre kvaliteten af slutproduktet vil Teknologisk Institut benytte store videnskabelige forskningsfaciliteter som neutron- og røntgensynkrotronkilder til at foretage avanceret karakterisering af materialernes struktur.
Især vil pulverdiffraktion og ”pair distribution function”-målinger blive anvendt til dette formål. Pulverdiffraktion afslører atomernes ordnede mønstre i materialet. Pair distribution function-målinger kortlægger afstandene mellem atomerne og giver indblik i både ordnede og uordnede områder i cementens struktur.

Projektet er et samarbejde mellem Teknologisk Institut, FLSmidth Cement, Helmholtz-Zentrum Dresden-Rossendorf, Aalborg Universitet, Cementos Argos og European Energy.
Projektperioden løber fra 1. september 2024 til 28. februar 2028.

Skrevet i: Energi og miljø, Navnenyt, Procesteknologi

Seneste nyt fra redaktionen

Dansk løsning skal gøre asfalt og beton CO2-fri

Energi og miljøInnovationNavnenytTop03. 08. 2026

Danmarks Eksport- og Investeringsfond, EIFO, investerer i biosolutions-startup’et Visibuilt, der udvikler en ny type bindemiddel baseret på svampens rodnet, som kan reducere klimaaftrykket fra nogle af verdens mest CO2-tunge materialer. Den danske virksomhed Visibuilt har hentet 25 mio. kr. i

Robot skal hjælpe børn med autisme

AktueltRobotter03. 08. 2026

I et forskningsprojekt fra Aalborg Universitet har pædagoger i specialbørnehaven Birken været med til at udvikle en robot, der kan støtte børn med autisme i hverdagen. Hvordan skal en robot opføre sig, hvis den skal støtte børn med autisme i hverdagen?Det spørgsmål er omdrejningspunktet i et

Nyt tværgående center for biosolutions

AktueltInnovationNavnenyt03. 08. 2026

Et nyt center på DTU skal gøre det lettere for virksomheder, myndigheder og samarbejdspartnere at omsætte bioteknologisk forskning til bæredygtige løsninger i industriel skala. Biosolutions har potentialet til at blive en nøgle til Europas grønne omstilling, konkurrenceevne og uafhængighed af

3C Groups køber 100 pct. af Blue Ocean Robotics

NavnenytRobotter03. 08. 2026

Med et kommercielt gennembrud inden for pharmaindustrien har robotvirksomheden Blue Ocean Robotics realiseret toplinjevækst og kurs mod sorte tal på bundlinjen. 3C Groups er i proces med at overtage de udestående aktier og vil derefter eje hele virksomheden. Med et skarpt salgsfokus, en ny

USA elsker nordjysk pallestabler

AutomatiseringNavnenyt03. 08. 2026

Trods toldmur flyver den danskudviklede pallestabler Palomat af hylderne i USA. -USA elsker vores produkt. Vi har vækstet 25 procent alene i år. Så lige nu kører der over 500 Palomater i den amerikanske industri. Der findes simpelthen ikke et lokalt produkt, som til samme pris og med samme

DI: Medvind til STEM-fagene er godt nyt for erhvervslivet

Branchenyt03. 08. 2026

AI øger behovet for tekniske og digitale kompetencer og bl.a. derfor er det stigende optag på STEM-uddannelserne uden ledighedsudfordringer godt nyt for virksomhedernes innovation og konkurrencekraft, mener DI’s underdirektør. I år er 58.673 ansøgere blevet tilbudt en plads på en videregående

Induflex A/S øger kapaciteten med nye CNC-investeringer

Maskiner og anlæg03. 08. 2026

Induflex A/S øger nu markant produktionskapaciteten med investeringen i to nye 5-aksede CNC-fræsere. Investeringen er en del af en løbende udvikling af produktionen, hvor fokus er på at optimere arbejdsgange og sikre høj kvalitet i fremstillingen af plastkomponenter. Induflex A/S er en

Ny europæisk megafond skal fastholde vækstvirksomheder på kontinentet

BranchenytInnovationNavnenytTop30. 06. 2026

Med 38 mia. kr. i ryggen skal den nye Scaleup Europe Fund investere i lovende virksomheder for at fastholde dem på kontinentet. Danmarks Eksport- og Investeringsfond, EIFO, er med som første nationale investor med en investering på 1,5 mia. kr. i fonden, som skal drives af svenske EQT og er

Lille dansk AI-virksomhed er hjælpetræner for Portugal

AktueltAutomatiseringNavnenyt30. 06. 2026

Den Aalborgensiske virksomhed Alai startede som et studenterprojekt på Aalborg Universitet. Nu skal de hjælpe Portugal med at vinde VM. Når det portugisiske landshold går på banen under VM i herrefodbold, får de hjælp af en lille virksomhed fra Aalborg.-Så på en måde kan man jo godt sige, at

Rigtig god sommer

AktueltBranchenyt30. 06. 2026

Det er tid til sommerferie – og det gælder også TekniskFokus.dk, der holder pause i juli måned. Dette er således det sidste nyhedsbrev på denne side af ferien. Vi udkommer igen tirsdag den 4. august. Holdet bag TekniskFokus ønsker alle en god sommerferie…

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Dansk løsning skal gøre asfalt og beton CO2-fri

    03.08.2026

  • Robot skal hjælpe børn med autisme

    03.08.2026

  • Nyt tværgående center for biosolutions

    03.08.2026

  • 3C Groups køber 100 pct. af Blue Ocean Robotics

    03.08.2026

  • USA elsker nordjysk pallestabler

    03.08.2026

  • DI: Medvind til STEM-fagene er godt nyt for erhvervslivet

    03.08.2026

  • Induflex A/S øger kapaciteten med nye CNC-investeringer

    03.08.2026

  • Ny europæisk megafond skal fastholde vækstvirksomheder på kontinentet

    30.06.2026

  • Lille dansk AI-virksomhed er hjælpetræner for Portugal

    30.06.2026

  • Rigtig god sommer

    30.06.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}