• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AktueltNavnenytOffshore og marineProcesteknologi20. 10. 2025 | Helle Friemann Nielsen

Sensorspecialister ramte offshore-klyngen på rette tid og sted

AktueltNavnenytOffshore og marineProcesteknologi20. 10. 2025 | Helle Friemann Nielsen

Et innovationsprojekt åbnede offshoreindustrien som et nyt marked for spildevandsspecialisterne i SulfiLogger. Fire år senere er omsætningen ottedoblet og markedspladsen global.

-Vi ramte offshore-klyngen på rette tid og sted. Vi var privilegerede at få adgang til at udvikle vores produkt sammen med industrien, hvilket der var meget læring og udvikling i, og som underbyggede vores løsning med både offshore-erfaring og datadokumentation, siger Søren Porsgaard, CEO i Sulfilogger.

Kloakker og spildevandsslam er skrap kost for måleudstyr.
Men – kan man knække koden og bygge en sensor, som kan holde til at levere pålidelige målinger i selv de barskeste miljøer, så er der betydeligt potentiale i andre industrier.
Det vidner SulfiLoggers vækstrejse om. Den århusianske spildevandsvirksomhed opfandt i 2020 en metode til at gøre sensorer, som kan måle koncentrationen af gasser i realtid, pålidelige selv i de skrappeste omgivelser. Derpå spurgte man sig selv: Hvem kunne ellers have glæde af det?
Svaret lå i gasrørene i den danske offshore-produktion.
-Vi så et oplagt potentiale i energisektoren, og gennem Energy Cluster Denmark fik vi adgang til et netværk, som gjorde det første innovationsprojekt med støtte fra Erhvervsstyrelsen muligt, siger Søren Porsgaard, CEO i SulfiLogger.
I EUDP innovationsprojektet H2SMAN udviklede virksomheden sammen med Aalborg Universitet, Pieter Mouritsen og LIC Engineering en avanceret og robust svovlbrintesensor målrettet operatørerne i den danske del af Nordsøen – det gav travlhed:
-Vi ramte offshore-klyngen på rette tid og sted. Vi var privilegerede at få adgang til at udvikle vores produkt sammen med industrien, hvilket der var meget læring og udvikling i, og som underbyggede vores løsning med både offshore-erfaring og datadokumentation, siger han videre.
-Samtidig fik vi nogle partnerskaber og kontakter, som vi efterfølgende skulle sælge vores løsninger til. Det var optimalt.
Siden har svovlbrintesensorerne bredt sig til andre markeder, fx brintrør, og produktet er videreudviklet, så det kan sættes i spil i mange andre brancher.
-Nu har vi et stærkt produkt til måling af svovlbrinte, og opgaven er nu egentlig ”blot” at sælge det ind globalt. Potentialet er enormt, siger Søren Porsgaard. Udviklingen har forandret virksomheden radikalt.

Sensoren, der blev udviklet i SafePtX projektet.

Fra 10 til 35 medarbejdere
-Vi var en spildevandsvirksomhed med ti medarbejdere, da vi begyndte. Siden har vi været gennem to kapitalrejsninger, har 140 aktionærer og er i dag en energivirksomhed med 35 medarbejdere – hvoraf de fleste også er aktionærer – og en omsætning, som er fordoblet hvert år, fortsætter han og nævner et element af udviklingen, som har overrasket ham lidt:
-Vi var en forskningsvirksomhed, som havde lidt produktion i hjørnet. Nu er vi en produktionsvirksomhed med forskning og udvikling. Vi er stadig ingeniører og Ph.d.’ere og vi arbejder med et industrielt hightech produkt, men nu har vi også en salgsafdeling, en kvalitetsafdeling og en rigtig stærk organisation hele vejen rundt. Det er sjovt, hvad pallereoler på et lager gør ved selvforståelsen, siger han.

Skrevet i: Aktuelt, Navnenyt, Offshore og marine, Procesteknologi

Seneste nyt fra redaktionen

Netværksforbundne elevatorer afslører europæernes døgnrytme

AutomatiseringBranchenytMaskiner og anlægTop08. 10. 2026

Elevator- og rulletrappefirmaet KONE har indhentet data om brugen af elevatorer i en række europæiske storbyer baseret på 1,96 milliarder elevatorture. Og de afslører store forskelle i europæernes døgnrytme; København er fx den by i Europa, hvor flest holder fast ved traditionelle arbejdstider. Data

To menneskelignende robotter flytter ind i Planetarium

AktueltNavnenytRobotter08. 10. 2026

Som den første danske kulturinstitution gør Planetarium to menneskelignende robotter til en permanent del af publikumsoplevelsen. De er 182 centimeter høje, vejer omkring 70 kilo og er nu en fast del af dagligdagen i Planetarium, hvor alle besøgende kommer til at stå ansigt til ansigt med

Cybersikkerhed kan blive en dansk konkurrencefordel

AktueltAutomatiseringBranchenyt08. 10. 2026

Danmark skal ikke kun forsvare sig mod cyberangreb. Evnen til at udvikle sikre digitale løsninger kan også blive en styrkeposition for danske virksomheder. I Aarhus vokser et miljø frem, der forbinder nogle af landets førende cyberforskere med virksomheder, startups, uddannelser – og unge hackere,

Udlandet er vilde med danske maskiner

BranchenytMaskiner og anlæg08. 10. 2026

Eksporten i maskinindustrien buldrer frem. Det er et stærkt tegn på, at danske løsninger er efterspurgte i hele verden, og det skaber både vækst og tryghed for danske arbejdspladser. Sådan lyder det fra erhvervsorganisationen Tekniq. Der er god grund til at finde de store smil frem i den danske

DI: CPR-læk øger risikoen for svindel mod virksomheder

Branchenyt08. 10. 2026

Dansk Industri - DI opfordrer virksomheder til straks at gennemgå deres procedurer for identitetskontrol efter et omfattende læk af omkring 8,8 millioner personers CPR-oplysninger. Mange virksomheder har indtil nu brugt disse oplysninger til at bekræfte kunders eller medarbejderes identitet.

MyDefence redefinerer kropsbåret dronedetektion

AutomatiseringBranchenyt08. 10. 2026

Ny kropsbåret dronedetektor fra MyDefence vejer under ét kg og kombinerer dronedetektion med kontinuerlig, AI-drevet spektrumanalyse, der kører simultant - direkte på enheden. MyDefence præsenterer Wingman Edge, der er virksomhedens næste generation af kropsbårne dronedetektorer, som bringer

53 vilde og dristige forskningsideer får støtte

InnovationNavnenytTop05. 10. 2026

53 forskere får mulighed for at afprøve vilde forskningsideer med støtte fra Villum Fonden. Projekterne kan vise sig at fejle - men rummer også potentiale for store gennembrud. Kan månestøv blive til byggemateriale på Månen? Kan magnetiske bakterier rense drikkevand? Kan keramik opføre sig som

Cybersikkerhedsmåneden er i gang

AktueltBranchenyt05. 10. 2026

Hver dag udsættes danske virksomheder, organisationer, myndigheder og borgere for forsøg på cyberangreb. Konsekvenserne kan være alvorlige – både for den enkelte, organisationer og for samfundet som helhed. Derfor sætter Styrelsen for Samfundssikkerhed ekstra fokus på cybersikkerhed i hele oktober

Thys internationale skovl-mager fylder 80

AktueltAutomatiseringMaskiner og anlægNavnenyt05. 10. 2026

Sjørring Maskinfabrik A/S fejrer otte årtier i Thy på et tidspunkt, hvor verden er i hastig forandring. Trods sit jordnære, jyske navn insisterer Sjørring Maskinfabrik dog på - ikke blot at følge med - men også at være en frontløber i en lunefuld branche. Nøglen er langvarige, konstruktive

Uldall overtager det tidligere Ferrodan-støberi i Skjern

Maskiner og anlægNavnenyt05. 10. 2026

Jernstøberiet Uldall i Vejen overtager produktionsfaciliteterne, der tidligere tilhørte jernstøberiet Ferrodan i Skjern. Overtagelsen giver Uldall mulighed for hurtigt at øge produktionskapaciteten markant, øge antallet af medarbejdere og styrke forsyningssikkerheden for virksomhedens

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Netværksforbundne elevatorer afslører europæernes døgnrytme

    08.10.2026

  • To menneskelignende robotter flytter ind i Planetarium

    08.10.2026

  • Cybersikkerhed kan blive en dansk konkurrencefordel

    08.10.2026

  • Udlandet er vilde med danske maskiner

    08.10.2026

  • DI: CPR-læk øger risikoen for svindel mod virksomheder

    08.10.2026

  • MyDefence redefinerer kropsbåret dronedetektion

    08.10.2026

  • 53 vilde og dristige forskningsideer får støtte

    05.10.2026

  • Cybersikkerhedsmåneden er i gang

    05.10.2026

  • Thys internationale skovl-mager fylder 80

    05.10.2026

  • Uldall overtager det tidligere Ferrodan-støberi i Skjern

    05.10.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}